Obliczanie zakładów „remis = brak zakładu” na podstawie zakładów 1X2

910

Obliczanie zakładów „remis = brak zakładu” na podstawie zakładów 1X2

Jeśli czujesz, że tradycyjne zakłady 1X2 Cię ograniczają, być może opcja „remis = brak zakładu” spełni Twoje oczekiwania. Zobacz, jak obliczyć jej wartość.

Czym jest opcja „remis = brak zakładu”

Zakłady na wyniki po regulaminowym czasie gry w piłce nożnej z reguły wyrażane są w formie kursów 1X2. Jednak obstawiający często oczekują prostszego, dwukierunkowego rozwiązania. Może je osiągnąć na dwa sposoby. Pierwszy z nich to tak zwana podwójna szansa, stanowiąca połączenie dwóch opcji: gospodarze i remis lub goście i remis (więcej znajdziesz tutaj:Zakłady typu podwójna szansa). Drugi opisywany jest jako „remis = brak zakładu” (Draw No Bet). Jak sama nazwa wskazuje, eliminuje on opcję remisu i pozwala postawić wyłącznie na zwycięstwo gospodarzy lub gości. Jeśli obstawiony zespół wygra, gracz zwycięży. Jeśli padnie remis, stawka zostanie zwrócona.

Dla porównania: W standardowym zakładzie na zwycięstwo gospodarzy lub gości sukces zależy wyłącznie od wyniku meczu. Remis jest równoznaczny z przegraną. W związku z tym zwrot z zakładów „remis = brak zakładu” i ich kursy kształtują się gdzieś pomiędzy zwykłymi zakładami 1X2 i podwójną szansą.

Istnieje jednak możliwość połączenia zakładów 1X2, by pełniły rolę zakładu „remis = brak zakładu”. Aby osiągnąć żądany efekt, należy pokryć stawkę na zwycięstwo gospodarzy za pomocą ewentualnego zysku z remisu. Dzięki temu, jeśli mecz zakończy się remisem, gracz wyjdzie na zero, do czego ostatecznie dążymy.

Alternatywę dla powyższego rozwiązania stanowi bogata oferta handicapów azjatyckich. Jak już wcześniej pisaliśmy (tutaj:Na czym polegają zakłady z handicapem na piłkę nożną), handicap azjatycki na poziomie +0,5 daje identyczny efekt, co podwójna szansa, natomiast handicap na poziomie 0 wskazuje na wyrównane siły oponentów. Zaletą opcji „remis = brak zakładu”, której nie daje handicap azjatycki, jest większa swoboda w wyborze zakładów.

Przykłady zakładów „remis = brak zakładu” w Pinnacle

Przyjrzyjmy się teraz, gdzie można wykorzystać opcję „remis = brak zakładu” w Pinnacle. Załóżmy, że według nas Aston Villa jest zbyt silna dla Chelsea, i chcemy postawić 100 zł na zwycięstwo Villi po kursie 7,790, ale chcemy też mieć zabezpieczenie – gwarancję zwrotu stawki w przypadku remisu.

Inni bukmacherzy wyceniają taki zakład na 4,90 i 5,50. Oznacza to, że postawienie 100 zł dałoby zysk od 390 zł do 450 zł.

Czy musimy korzystać z usług innych bukmacherów oferujących gorsze kursy? Sprawdź my to!

Jak wspomnieliśmy, kurs na zwycięstwo Villi w Pinnacle wynosi 7,790, na remis – 4,30, a na zwycięstwo Chelsea – 1,518 Czy możemy wykorzystać te kursy w celu osiągnięcia przewagi?

Dla lepszego zobrazowania naszego przykładu oznaczymy stawkę na zwycięstwo Villi literą S. Zatem stawka na remis wyniesie 100 – S (łącznie planujemy postawić 100 zł).

Jeśli Villa zwycięży, wygramy (7,790 – 1) × S w zakładzie na zwycięstwo i przegramy 100 – S w zakładzie na remis, zatem łącznie nasz zysk wyniesie:

(7,790 – 1) × S – (100 – S), czyli

7,790 × S – 100

Jeśli mecz zakończy się remisem, wygramy (4,300 – 1) × (100 – S). Naszym celem jest pokrycie stawki na zwycięstwo (oznaczonej literą S) zyskiem z zakładu na remis, a zatem:

(4,300 – 1) × (100 – S) = S

Otrzymane równanie jest stosunkowo proste do rozwiązania. W naszym przykładzie S wyniesie 76,744 zł i właśnie tyle powinniśmy postawić na zwycięstwo gospodarzy. Stawka na remis wyniesie (100 – 76,744) = 23,256 zł.

Przyjrzyjmy się teraz otrzymanym liczbom. Zysk z remisu wyniesie (4,300 – 1) × 23,256 = 76,745, czyli tyle, ile ewentualna strata w przypadku porażki gospodarzy. Oznacza to, że osiągnęliśmy swój cel – jeśli padnie remis, nie poniesiemy żadnych strat.

Zobaczmy teraz, co się stanie, jeśli Villa pokona Chelsea. Nasza wygrana wyniesie (7,790 – 1) × 76,744 = 521,092 zł, a przegrana (z zakładu na remis) – 23,256 zł. Łącznie otrzymamy zatem 497,84, czyli o 9% więcej niż dałaby nam najlepsza oferta w branży (450 zł, jak wyżej wspomnieliśmy) i nawet 21% więcej od pozostałych ofert. Czy gra warta była świeczki? Wzrost zysków na poziomie od 9% do 21% zdaje się być wystarczającym powodem do sumiennego obliczania stawek.

Z powyższego przykładu możemy łatwo wywnioskować ogólną zasadę dotyczącą stawek. Jeśli naszą całkowitą stawkę oznaczymy słowem SUMA, kursy na zwycięstwo gospodarzy słowem GOSPODARZE, na zwycięstwo gości słowem GOŚCIE, a na remis słowem REMIS, wtedy:

(REMIS – 1) × (SUMA – S) = S

Zatem stawka na zwycięstwo gospodarzy powinna wynieść:

S = SUMA × REMIS – 1) / REMIS

Jak widać w powyższym wzorze, stawka zależy wyłącznie od kursu na remis, który decyduje o wyniku obliczeń. Sytuacja w tym wypadku jest identyczna dla gospodarzy i dla gości. Jeśli jednak chcemy obliczyć rzeczywiste kursy, musimy uwzględnić ofertę kursową na zwycięstwo obu opcji.

Pamiętaj, że kurs obejmuje wygraną i stawkę. Korzystając z ustalonych wcześniej oznaczeń, zwrot w przypadku zwycięstwa gospodarzy wyniesie:

GOSPODARZE × S lub, jeśli zastąpimy S otrzymanym wcześniej wzorem:

GOSPODARZE × SUMA × (REMIS – 1) / REMIS

A zatem:

Kurs dziesiętny = (GOSPODARZE × SUMA × (REMIS – 1) / REMIS) / SUMA

Lub, po przetworzeniu wzoru:

Kurs dziesiętny = GOSPODARZE × (REMIS – 1) / REMIS

Analogiczny kurs na zwycięstwo gości:

Kurs dziesiętny = GOŚCIE × (REMIS – 1) / REMIS

Potrafisz teraz błyskawicznie obliczać stawki i kursy zakładów „remis = brak zakładu” na podstawie kursów 1X2, co pozwoli Ci dostrzec prawdziwą wartość oferty Pinnacle na tle innych bukmacherów. Zastosowanie podobnych obliczeń z uwzględnieniem oferty dwóch różnych bukmacherów (nie samego Pinnacle) może dać jeszcze lepsze rezultaty.