Prognozy cen srebra

35

Metale szlachetne, w tym srebro, złoto i platyna, są używane od wieków. Niezależnie od kształtu, metale te przyciągają inwestorów z całego świata, którzy szukają sposobów na dywersyfikację swoich inwestycji.

A może zastanawiacie się nad inwestowaniem w srebro, ale nie jesteście pewni, jak wyglądają prognozy cen srebra na najbliższy rok? Jeśli tak, to ten artykuł jest dla Ciebie.

Omówimy tu podstawy inwestowania w srebro, przyjrzymy się bliżej ostatnim notowaniom i zobaczymy, jak wygląda długoterminowa prognoza ceny srebra. Zobacz także: rynek srebra i handel srebrem.

Cena srebra prognoza: Co należy wiedzieć o trendach ceny srebra

Cena srebra zmienia się w taki sam sposób jak cena na rynku złota, zwłaszcza w przypadku spadku koniunktury. W czasach politycznych zawirowań i niepewności gospodarczej, ceny metali nieszlachetnych: cynku, miedzi, spadek spowodowany spadkiem popytu. Z drugiej strony, ceny srebra i złota gwałtownie rosną – głównie ze względu na fakt, że inwestorzy chronią się przed ryzykiem poszukując “bezpiecznej przystani” w metalach szlachetnych.

Zarówno ceny srebra, jak i złota często zachowują się w ten sam sposób. Rzadko zdarza się, aby cena złota spadała, a srebro rosło lub odwrotnie. Długoterminowe prognozowanie cen srebra bardzo często odzwierciedla prognozę cen złota, pomijając jedynie zwiększoną zmienność cen, zwłaszcza podczas wzrostu cen.

Należy również pamiętać, że złoto cieszy się znacznie większą uwagą w prasie prasowej i finansowej i jest częściej rekomendowane przez doradców inwestycyjnych. Zazwyczaj, gdy czyta się o złocie, jest bardzo prawdopodobne, że srebro wykazuje podobny ruch cenowy. Biorąc pod uwagę, że historia lubi się powtarzać, ruchy srebra są często większe niż ruchy złota.

Jak zrobić samodzielną prognozę cen srebra

Prognozy cen srebra możemy samodzielnie przeprowadzić korzystając z takich wskaźników analizy technicznej jak:

Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę podczas prognozowania przyszłych cen

Nawet przed skupieniem się na cenach srebra w 2020 r. ważne jest, aby zrozumieć, co faktycznie napędza wzrost cen srebra.

Wyłaniające się zawirowania gospodarcze i geopolityczne, wojna handlowa USA-Chiny, Brexit, napięta sytuacja na Bliskim Wschodzie wpływają na spowolnienie światowej gospodarki, wzywając inwestorów do podjęcia kroków w kierunku stabilnych rynków. Srebro i złoto są uważane za bezpieczną przystań, a te turbulencje mają pozytywny wpływ na ceny obu tych produktów.

Ze względu na malejącą z roku na rok ilość wydobywanego srebra, jest mało prawdopodobne, aby produkcja nagle wzrosła. Należy również wziąć pod uwagę stale rosnący popyt ze strony przemysłu oraz gwałtownie zmniejszające się zasoby. Wszystko to ma pozytywny wpływ na popyt na złoto, dając solidne podstawy do wzrostu cen tego metalu w nadchodzących miesiącach i latach. Zapewni to, że nawet w przypadku spowolnienia gospodarczego inwestorzy o wysokim poziomie oprocentowania otrzymają wystarczającą rekompensatę.

Jeśli chodzi o podaż, trzema głównymi producentami srebra w ostatnim roku były Meksyk, Chiny i Peru. Według najnowszego Światowego Srebrnego Sondażu opublikowanego przez Silver Institute i Thomson Reuters’ GFMS, rynek srebra odnotował jedynie 3% spadek podaży w 2018 roku. Ze względu na zmniejszenie produkcji doprowadziło to do fizycznego deficytu rynkowego w wysokości 29,2 mln uncji złota.