Restrukturyzacja firmy wszystko co musisz wiedzieć

1488

Sprawdź co powinieneś wiedzieć o procesach poprawy finansowej Twojej firmy.

Restrukturyzacja firmy to proces, który ma na celu poprawę sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstwa. Wykonywana jest wtedy, gdy sytuacja ekonomiczna jest bardzo słaba, lub gdy chcemy zredukować nieefektywne procesy w przedsiębiorstwie. Restrukturyzacja firmy to inaczej plan strategiczny o określonym celu. Warto dodać, że od 1 stycznia 2016 roku w Polsce powstało Prawo restrukturyzacyjne, które ma na celu zapobieganie szybkich upadków przedsiębiorstw bez możliwości odzyskania należności. Jest to bardzo ważne, ze względu na gospodarkę kraju.

Analiza przyczyny złej sytuacji finansowej przedsiębiorstwa

Przed podjęciem planu  restrukturyzacyjnego należy określić dokładnie w którym momencie działania firmy, pojawiły się większe problemy. Należy również przygotować obecne działania firmy i działania jakie zostały podjęte w celu naprawy sytuacji. Pozwoli to na zaczęcie pracy nad planem restrukturyzacji.

Bardzo ważnym elementem jest przygotowanie zestawienia opinii i analiz, że podczas procesu restrukturyzacji nie ucierpią wierzyciele firmy. Jeśli nie przygotujemy odpowiedniego planu naprawczego sąd może odrzucić wniosek o przystąpienie do restrukturyzacji przedsiębiorstwa.

Co zawiera plan restrukturyzacyjny?

Dokładną analizę przyczyn trudnej sytuacji przedsiębiorstwa

  • Propozycje i plan naprawczy w stosunku do wszystkich procesów w firmie
  • Kalendarz wprowadzenia zmian w życie
  • Informację o nieucierpieniu interesów wierzycieli
  • Informację o obecnej produkcji i możliwości wydajności po procesie restrukturyzacji
  • Proponowane metody finansowania, analiza obecnych zadłużeń i plan ich pokrycia
  • Zakładany projekt zysków i strat na kolejne 5 lat
  • Autorów planów restrukturyzacji razem z datą przygotowania
  • Odpis w rejestrze elektronicznym w sądzie

Jak widać plan restrukturyzacyjny jest bardzo złożony podzielony na kilka procesów, które umożliwiają poprawę sytuacji przedsiębiorstwa. Bardzo ważne, jest aby zadbać o interesy wierzycieli inaczej wszystkie nasze plany mogą zostać odrzucone przez sąd.

Redukcja kosztów

Do najważniejszych elementów procesu restrukturyzacji należy wymienić redukcję kosztów, to właśnie koszty generują najwięcej problemów w przedsiębiorstwach. Za pomocą analizy kosztów, zebranie metod kredytowania, rozłożenia płatności w czasie możemy uratować firmę przed bankructwem. Warto, wspomnieć że wierzyciele wolą wydłużyć okres płatności, niż walkę sądową lub nieodzyskanie swoich należności.

Usprawnienia procesu produkcyjnego

Kolejnym etapem w firmach przemysłowych, jest usprawnienie procesu produkcyjnego, właśnie to obok kosztów jest kluczowym elementem rentowności przedsiębiorstwa. Dbając o wysoką efektywność procesu produkcyjnego możemy zwiększyć ilość oferowanych produktów a co za tym idzie zwiększyć przychody.  Do optymalizacji procesu produkcyjnego zalicza się również redukcja kadr i zasobów ludzkich, które generują bardzo duże koszty miesięcznie. Wybierając najlepszych pracowników, możemy zwiększyć w szybki sposób rentowność firmy.

Restrukturyzacja firmy – Podsumowanie

Restrukturyzacja firmy to czasem konieczność ze względu na trudną sytuację, a czasem chęć poprawy działania procesów biznesowych w firmie. Jeśli zależy nam na dobrej kondycji finansowej przedsiębiorstwa należy zadbać o dobry plan działania i mieć w zapasie odpowiednie działania na różne ewentualności.