Sklep internetowy od czego zacząć?

1385

Podczas gdy inni snują plany o budowaniu własnego biznesu, Ty możesz zamienić marzenia w czyny. Dowiedz się od czego zacząć sklep internetowy, na co zwrócić uwagę podczas wyboru oprogramowania i co sprzedawać!

Wybierz oprogramowanie dla sklepu internetowego

Podstawowym narzędziem, jakim będziesz posługiwał się podczas obsługi każdego z zamówień złożonych przez klientów jest oprogramowanie sklepu internetowego. Od tego, które z dostępnych na rynku rozwiązań wybierzesz, będzie zależało właściwie wszystko – od skonfigurowania wyglądu sklepu, przez dodawanie produktów, aż do szybkości realizacji zamówienia i ilości osób potrzebnych do jego obsłużenia.

Jako że zdecydowana większość osób zaczynająca swoją działalność na rynku e-commerce nie dysponuje zapleczem stanowiącym wiedzę z zakresu IT, ani zespołem obejmującym programistów i administratorów, warto wykorzystywać intuicyjne oprogramowanie w systemie abonamentowym. Comiesięczna opłata, gwarantująca dostęp do wszystkich niezbędnych funkcji pozwoli skupić się na promocji asortymentu i rozwoju firmy. Oprogramowanie SaaS odciąża właściciela sklepu, ponieważ zdejmuje z niego obowiązki związane z dostosowywaniem oprogramowania do wymagań związanych z ochroną danych osobowych, zmianami wprowadzanymi przez Google, wszelkimi usterkami technicznymi, a także podążaniem za trendami obserwowanymi w e-commerce.

Czego szukać w oprogramowaniu e-sklepu?

Wybór odpowiedniego oprogramowania e-sklepu powinien zostać poprzedzony wnikliwym researchem, dzięki któremu poznasz nie tylko poszczególne funkcje, ale także integracje z partnerami. Dobre oprogramowanie SaaS powinno posiadać:

 • Możliwość konfiguracji sklepu bez wiedzy z zakresu programowania.
 • Integracje z hurtowniami umożliwiające automatyczne pobieranie produktów bez ich ręcznego wprowadzania.
 • Integracje z programami magazynowymi i księgowymi, bramkami płatniczymi, kurierami, marketplace’ami oraz Allegro.
 • Panel administratora umożliwiający obsłużenie zamówienia kilkoma kliknięciami, co pozwala zaoszczędzić czas.
 • Udogodnienia obejmujące: krótki koszyk zakupowy, wstawianie okien pop-up, program lojalnościowy dla klientów.
 • Narzędzia do monitorowania sprzedaży.
 • Sklep internetowy dostosowany do ruchu z urządzeń mobilnych – najlepiej wykonany w technologii RWD, która pozwala na dostosowanie rozmiaru wyświetlanych elementów do każdego urządzenia.

Jeśli znajdziesz oprogramowanie spełniające wymagania, warto zdecydować się na okres testowy, w trakcie którego poznasz system „od wewnątrz” i zobaczysz jego możliwości.

Zastanów się, co sprzedawać

Ilu sprzedawców, tyle pomysłów na to, co sprzedawać w Internecie. Warto zaznaczyć, że nie ma jednej, właściwej drogi wyboru produktów. Z powodzeniem możesz sprzedawać:

 • Artykuły związane ze swoją pasją, ponieważ będziesz w stanie zaoferować klientom profesjonalne doradztwo.
 • Produkty należące do grup najchętniej kupowanych on-line np. ubrania i akcesoria.
 • Towary handmade, których popularność stale rośnie.

Jeśli chcesz szybko rozpocząć sprzedaż, warto wybierać branżowe hurtownie, z którymi może się zintegrować Twój sklep. Automatyczne przenoszenie towarów z hurtowni na półki Twojego sklepu zminimalizuje nakłady pracy, a jedynymi ustaleniami pozostaną negocjacje stawek w hurtowni, z którą podejmiesz współpracę.

Kwestie prawne w sklepie internetowym

Przed założeniem sklepu internetowego należy pamiętać, że podobnie jak każda inna działalność handlowa, jego prowadzenie wymaga założenia działalności gospodarczej. Przepisy są jednak przychylnie nastawione do osób rozpoczynających własny biznes. Pierwsze sprzedażowe kroki możesz stawiać prowadząc działalność nierejestrowaną, na mocy której uzyskasz miesięczny przychód równy połowie minimalnej stawki na dany rok, bez opłacania składek ZUS.

Prócz obowiązków związanych z zakładaniem firmy, Twój sklep internetowy musi posiadać regulamin. Jego sporządzenie warto przekazać grupie prawników współpracujących z wybraną platformą i nie martwić się, czy wszystkie aspekty zostały w nim poruszone i dostatecznie sprecyzowane.

Zaplanuj budżet i określ koszty stałe

Kiedy wybierzesz oprogramowanie e-sklepu, określisz asortyment, który się w nim pojawi – czas na podliczenie wszelkich kosztów. Szczególną uwagę należy zwrócić na koszty stałe, w których zawiera się:

 • opłata abonamentowa za oprogramowanie,
 • składki ZUS – jeśli prowadzisz działalność,
 • obsługa księgowa,
 • koszty wynajęcia powierzchni magazynowej,
 • budżet reklamowy np. Google Ads, pozycjonowanie, reklama na Facebooku.

Wstępne wyliczenia pomogą Ci w oszacowaniu kosztów prowadzenia sklepu internetowego. Jednocześnie należy pamiętać, że są to jedynie przybliżenia, a kwoty wydawane na jego rozwój mogą ulec zmianie.

Kinga Tobała
Pasjonatka i specjalistka e-commerce z https://sky-shop.pl/, platformy oferującej oprogramowanie sklepu na abonament.