Sporty wodne

2532

Sporty wodne co roku cieszą się dużą popularnością – szczególnie latem. Warunki do ich uprawiania są wtedy najdogodniejsze, a tłumy zjeżdżają się nad morze, jeziora i rzeki. Do wyboru jest wiele dyscyplin – więc każdy, niezależnie od wieku, umiejętności i kondycji może znaleźć coś dla siebie.

Wiatr w żagle… albo żagiel czy latawiec

Windsurfing jest jednym z popularniejszych sportów nad polskim morzem. Największym zainteresowaniem cieszy się w Polsce Półwysep Helski, gdzie warunki do jego uprawiania są bardzo dobre. Znajduje się tam też wiele szkółek, czy wypożyczalni, co jest dobrą opcją dla osób początkujących. Pod okiem instruktora możemy bezpiecznie nauczyć się łapać wiatr w żagiel.

Nad Mierzeją Helską zobaczymy też wiele osób na deskach z tak zwanymi latawcami.  Kitesurfing, bo o nim mowa, również posiada duże grono zwolenników. Można uprawiać go zarówno w akwenach słodkowodnych (gdy wieją sprzyjające wiatry), jak i morskich. Pierwsze kroki warto postawić pod okiem wykwalifikowanej osoby, która zadba o nasze bezpieczeństwo.

Zachód słońca, jezioro, cisza i relaks… brzmi wspaniale, prawda? Wyprawa żaglówką, wraz z grupą znajomych czy rodziną może być idealnym sposobem na spędzenie wakacji. Największą popularnością cieszą się mazurskie jeziora, przy których znajdziemy wiele wypożyczalni. Rejsy na morzu są bardziej wymagające, lepiej nadają się dla osób doświadczonych. Odpowiednie miejsca znajdziemy również w innych regionach Polski, jeśli szukamy czegoś bliżej naszego miejsca zamieszkania. A może rejs po Morzu Śródziemnym, gdy wybieramy się za granicę? To tylko kwestia naszych funduszy i wymagań. Nieistotne jednak, jakie miejsce wybierzemy – spędzone w ten sposób wakacje na pewno będą wyjątkowe i pozostawią po sobie mnóstwo pięknych wspomnień.

Wiosła w dłoń – płyniemy!

Zainteresowaniem w ostatnim czasie cieszą się też tak zwane deski SUP – czyli Stand Up Paddleboarding. Są to duże deski surfingowe, na których przemieszczamy się stojąc i wiosłując. Jest to aktywność fizyczna dostępna dla każdego – nie wymaga szczególnej kondycji czy umiejętności. Na początek, by oswoić się z deską, możemy wiosłować na kolanach, a gdy poczujemy się pewniej, zostaje tylko wstać i płynąć. Możemy uprawiać ten sport zarówno nad morzem – przy niewielkich falach, jak i nad jeziorem.

Spływy kajakowe to idealny pomysł na spędzenie dłuższego weekendu lub wakacji z rodziną czy przyjaciółmi. W Polsce w wielu regionach znajdziemy wiele wypożyczalni, które pozwolą nam cieszyć się tą atrakcją. Możemy też wypożyczyć kajaki nad jeziorem, by w ten sposób spędzić na przykład tylko jeden dzień – jeśli cała wyprawa to dla nas za dużo. To dobra opcja na wypoczynek z dziećmi, które mogą pływać po wodzie razem z nami. A może rowerek wodny? To również dobry pomysł, jeśli chcemy poobserwować świat ze środka jeziora.

W okresie wakacyjnym warto spróbować jednego ze sportów wodnych. Opcji jest dużo więcej, niż wymienione. Wybierając się nad jezioro, czy morze, warto dowiedzieć się, jakie atrakcje dostępne są w okolicy. Nieistotne, czy jesteśmy weteranami pewnej dyscypliny, czy dopiero chcemy zacząć swoją przygodę. To idealna forma spędzania czasu, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, która z pewnością pozostawi po sobie wiele wspomnień.