Sprzedaż opon letniech, zimowych, całorocznych

2636
Czy wiesz, że Polska jest jednym z liderów, jeśli pod uwagę weźmiemy liczbę sprzedawanych każdego roku opon? Co więcej, co roku odnotowuje się coraz większą liczbę sprzedawanych opon.

To nawet 3% w skali jednego roku. Największy wzrost sprzedaży zauważono, biorąc pod uwagę opony ciężarowe.

Wszystko dlatego, że Polacy nabywają coraz więcej aut. Wzrasta także ich świadomość dotycząca bezpiecznej jazdy. Nawet 90% kierowców wymienia opony zgodnie z sezonem (letnim i zimowym), większość też zwraca uwagę na ich eksploatację. Okazuje się, że na większość opon przysługuje 5letnia gwarancja, ale nie oznacza to, że przez tych 5 lat opony rolnicze, ciężarowe czy osobowe będą w dobrym stanie. Wiele zależy od częstotliwości podróżowania, stylu jazdy, a nawet stanu dróg, po jakich jeżdżą polscy kierowcy. Zaleca się również, by w samochodach nie były montowane opony, które zostały wyprodukowane ponad 10 lat temu.

Jakie opony wybierają Polacy?

Polacy coraz rzadziej nabywają opony używane. To dlatego niejedna hurtownia opon samochodowych zwiększyła swoje dochody w ostatnich latach. Większe zapotrzebowanie na opony nowe wynika z większej świadomości w kwestii bezpieczeństwa na drodze. Ponadto, Polaków po prostu stać na opony nowe i częściej wybierają te ze “średniej półki”, ale prosto ze sklepu aniżeli najlepsze opony “z drugiej ręki”. Opona, która wygląda na idealnie nową, może mieć przecież mikro uszkodzenia, które mogą zagrażać życiu podczas jazdy.

Wylicza się, że każdego roku w Polsce nabywanych jest blisko 9 milionów nowych opon. Widać więc wyraźnie, że tego rodzaju biznes jest opłacalny. Podmioty, które zajmują się ich dystrybucją, zwracają uwagę, iż w ostatnim czasie nawet o 11% wzrosła sprzedaż opon letnich. Nie oznacza to oczywiście, że spadła popularność opon zimowych. Polacy, którzy nie zmieniają opon sezonowo, potwierdzają, że wolą na oponach zimowych jeździć latem aniżeli na tych letnich zimą. Wzrost liczby sprzedaży opon letnich podyktowana jest natomiast zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi, przede wszystkim bezśnieżnymi zimami. Warto przy tym zaznaczyć, że sklepy z asortymentem motoryzacyjnym czy warsztaty i serwisy, które prowadzą sprzedaż opon, potwierdzają, iż każdego roku wzrasta z tego tytułu zainteresowanie oponami całorocznymi. Brak większych zmian zauważa się natomiast w kwestii sprzedaży opon motocyklowych. Hurtownia opon motocyklowych potwierdza, że ich produkty cieszą się największą popularnością tuż przed sezonem wiosennym.

Które opony są najlepsze?

Nie da się jednoznacznie wskazać najlepszych opon. Wiele zależy od indywidualnych preferencji ostatecznych nabywców, stylu ich podróżowania, częstotliwości eksploatacji auta, warunków atmosferycznych czy oczekiwanego komfortu jazdy. Znaczenie ma też cena opon, a ich nabywanie nierzadko wiąże się ze sporą inwestycją.

Niejedna hurtownia opon b2b, która prowadzi sprzedaż opon różnego rodzaju na platformaopon.pl, przyznaje, że ich biznesowi partnerzy coraz częściej decydują się na sprzedaż opon w sieci. Dzięki temu ostateczny nabywca może cieszyć się ich niższą ceną. Co więcej, wspomniany serwis nie wymaga zakupu opon w ilościach hurtowych, więc można je zamawiać w ramach rzeczywistego zapotrzebowania. Wszystko to ma znaczenie, kiedy pod uwagę weźmiemy koszty nabywania opon w celu i dalszej odsprzedaży.

Bez względu na cenę opon, transakcje kupna-sprzedaży z tego tytułu będą realizowane coraz częściej. Prognozuje się, że rynek motoryzacyjny w Polsce rozwinie się jeszcze bardziej. Polskie społeczeństwo stale się wzbogaca, stać nas na coraz lepsze auta i coraz lepszej jakości wyposażenie samochodów.