Jak założyć stację paliw ?

1545

Pomysłem na biznes, którego szanse powodzenia są naprawdę bardzo duże jest założenie stacji paliw. Zanim jednak znajdujemy się na taki krok, powinniśmy pamiętać, że jest to biznes dość wymagający. Aby bowiem założyć własną stację paliw, trzeba spełnić szereg wymagań. Poniżej podpowiadamy jak powstają stacje paliw, co ma znaczenie i o czym należy pamiętać, jeśli chcemy postawić na taką formę działalności.

Co można kupić na stacji paliw (benzynowej)?

Podstawą działalności każdej stacji benzynowej są paliwa płynne. Na każdej kierowcy mogą kupić różne rodzaje benzyny, ale także olej napędowy oraz gaz płynny. Należy pamiętać, że większość tych stacji, które stawiają na naprawdę wysoką jakość usług proponuje swoim klientom możliwość zrobienia zakupów przez całą dobę bez względu na dzień tygodnia. Oprócz tego coraz więcej stacji paliw daje możliwość zakupu również różnych artykułów spożywczych, a także najróżniejszych akcesoriów motoryzacyjnych. Generalnie im szersza oferta, tym na większe grono klientów można liczyć. Warto o tym pamiętać, zanim ograniczymy prowadzoną sprzedaż wyłącznie do paliwa.

Wymagania wstępne, jakie trzeba spełnić przy otwieraniu stacji benzynowej

Każdy, kto chce założyć własną stacje paliw musi spełnić bardzo restrykcyjne wymagania wstępne. Przede wszystkim trzeba uzyskać stosowną koncesję. Kwestie jej przyznawania regulowane są przez przepisy ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 roku. Chodzi o ustawę Prawo energetyczne. Kiedy uzyska się pozytywną decyzję, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki może wydać odpowiednią koncesję przedsiębiorcy, który się o nią stara. Co jednak istotne, obowiązujące prawo bardzo dokładnie reguluje kto może o taką koncesję się ubiegać. I tak są to między innymi osoby, które zamieszkują na terenie Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej czy państwa będącego sygnatariuszem Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu. Do otrzymania koncesji upoważnione są osoby, które mają środki finansowe pozwalające na prawidłowe wykonywanie działalności, a także ci, którzy posiadają możliwości techniczne pozwalające na wykonywanie tej działalności. Są to istotne kryteria, których spełnienia nie da się uniknąć.

Odpowiedni kod PKD dla Stacji paliw

Każda stacja paliw musi mieć przyznany odpowiedni kod PKD. Jest on uzależniony od tego, jaki profil ma prowadzona stacja. I tak, jeśli zamierzamy prowadzić sprzedaż detaliczną paliw przeznaczony do pojazdów silnikowych, nasza stacja otrzyma kod 4730Z. Jest to kod, który obejmuje również sprzedaż detaliczną paliw przeznaczonych do pojazdów silnikowych, a także smarów i płynów chłodzących. Jeśli jednak zamierzamy również świadczyć usługi dodatkowe, do dyspozycji mamy kody 4711Z, 47.25Z oraz 45.20Z.

Procedura

Jeśli nasza stacja paliw ma być jednoosobową działalnością gospodarczą, to musimy ją zarejestrować w CEIDG. Jeśli natomiast ma to być spółka jawna, spółka komandytowa bądź spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, to zarejestrować należy ją w KRS.

Stacja paliw to szansa na naprawdę dobry biznes. Należy jednak pamiętać o dopełnieniu szeregu formalności, bez których prowadzenie stacji będzie po prostu niemożliwe.

Artykuł został przygotowany we współpracy z tsg-solutions.com