Strategia obstawiania piłki nożnej na żywo

1293

Strategia obstawiania piłki nożnej na żywo: informacje uzyskane po pierwszej połowie meczu

  • Dlaczego analiza danych dotyczących pierwszej i drugiej połowy meczu jest przydatna
  • Dane statystyczne jako część strategii zakładów na żywo
  • Uważaj na wyjątki od reguły

Dla wielu graczy atutem zakładów piłkarskich na żywo jest możliwość dokonywania bieżącej analizy rozgrywanego spotkania. Dzięki temu można świadomie obstawiać zakłady w oparciu przewidywanie najbardziej prawdopodobnego rozwoju sytuacji. Kluczem do sukcesu w zakładach piłkarskich na żywo może być posługiwanie się danymi statystycznymi w celu porównania poziomu gry zespołu w pierwszej połowie meczu z poziomem gry w drugiej połowie meczu. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

We wcześniejszym artykule (Zdobycie pierwszej bramki w meczu piłki nożnej) omówiliśmy już, jak forma drużyny po pierwszej strzelonej i straconej bramce przekłada się na jej dalszą grę oraz w jaki sposób osoba obstawiająca może wykorzystać tę informację na swoją korzyść. Zważywszy jednak na to, że piłka nożna jest dyscypliną o niskiej liczbie bramek, może okazać się, że znalezienie korzystnych kursów będzie trudne w sytuacji, gdy najważniejsze zdarzenia w meczu miały już miejsce.

Dlaczego analiza danych dotyczących pierwszej i drugiej połowy meczu jest przydatna

Gra drużyny po zdobyciu pierwszej bramki lub po jej utracie zwykle pozostaje na stałym poziomie w kolejnych sezonach. Inną kwestią jest trudność przewidzenia, kiedy padnie ta pierwsza bramka.

Gracze mogą korzystać z różnych informacji w celu kierowania swoją strategią obstawiania zakładów na żywo. Dane statystyczne dotyczące skuteczności drużyn w pierwszej i drugiej połowie meczu są powszechnie dostępne w Internecie. Co więcej, mogą być stosunkowo bardziej przydatne niż podejmowanie się analizy gry drużyny po zdobyciu przez nią pierwszego gola w meczu.

“W przypadku większości drużyn można liczyć nie tylko na ich stałą jakość gry w obu połowach meczu, ale również na ustabilizowanie się ich ogólnego poziomu formy już na początku sezonu.”

Dobrą wiadomością jest to, że wiele drużyn wykazuje względnie stały poziom gry w obu połowach meczów. Z wcześniejszego artykułu wiemy już, że zespoły cieszące się zdobyciem pierwszej bramki wygrywają w 69% przypadków. Możemy więc wysunąć wniosek, że zespół wygrywający po pierwszej połowie zazwyczaj wygrywa cały mecz.

Nie jest to jednak tak proste, jak się wydaje. Zastanówmy się nad tym: jeśli drużyna prowadzi po pierwszej połowie 2:0, w drugiej może zremisować lub nawet przegrać 1:0 i nadal osiągnie zamierzony wynik końcowy. Mimo że skuteczność drużyny w podanym przykładzie po przerwie jest gorsza, to i tak wygra spotkanie.

Dane statystyczne jako część strategii zakładów na żywo

Jak widać w poniższej tabeli, większość drużyn osiąga bardzo podobne wyniki w obu połowach meczu. Obrazuje to różnica punktów na mecz dla pierwszych i drugich połów meczów, przy założeniu, że wynik ustala się osobno dla każdej połowy. Dane dotyczą 100 sezonów drużynowych Premier League z ostatnich pięciu lat i uwzględniają ujemne i dodatnie różnice punktowe.

Różnica punktów na mecz między pierwszą i drugą połowąLiczba drużyn
0 do 0,1033
0,11 do 0,2533
0,26 do 0,527
więcej niż 0,57

W przypadku dwóch trzecich drużyn różnica punktów na mecz między dwiema połowami meczu wynosi nie więcej niż 0,25 punktu. Co więcej, drużyny zwykle nie potrzebują dużo czasu, aby w danym sezonie wypracować skuteczność na przyzwoitym poziomie.

Poniższa tabela pokazuje różnicę punktów na mecz po rozegraniu pierwszej połowy spotkania. W tym przypadku porównujemy występy drużyn po pierwszej połowie sezonu i po zakończeniu całego sezonu rozgrywek. Po zbadaniu znaczenia pierwszych sześciu rozegranych spotkań wiemy już, jak ważne jest przeprowadzanie tego rodzaju porównań.

Różnica punktów na mecz w pierwszej połowie po 19 i 38 spotkaniu

Różnica punktów na mecz w pierwszej połowie po 19 i 38 spotkaniu

Różnica punktów na mecz w pierwszej połowie po 10 i 38 spotkaniu

Z powyższych informacji wynika, że po rozegraniu pierwszej połowy w dziesięciu spotkaniach poziom formy dla dwóch trzecich drużyn pozostaje w granicach 0,25 punktu do końca trwania sezonu. Podobna liczba drużyn ma zbliżony poziom efektywności zarówno w pierwszej, jak i drugiej połowie meczu. Opierając się na danych z pierwszej połowy meczów zebranych po rozegraniu zaledwie jednej czwartej sezonu, możemy rozsądnie oszacować, jaki będzie poziom wydajności drużyn po wznowieniu gry po przerwie.

Uważaj na wyjątki od reguły

Wyjątki od powyższego schematu są nieuniknione i zazwyczaj dotyczą zespołów ze środka tabeli, których poziom gry jest najtrudniejszy do przewidzenia. Na przykład w sezonie 2016/17 Premier League drużyna Crystal Palace mogła pochwalić się największą poprawą formy między pierwszą a drugą połową, mimo to rozgrywki zakończyła na 14. miejscu.Tymczasem zespół Stoke City, który wyprzedził ich o jedno miejsce w tabeli, miał najgorszy spadek efektywności między pierwszą i drugą połową.

Istnieje kilka czynników, które mogłyby przyczynić się do powstania wyjątków od wyżej wspomnianej reguły, m.in.: wpływ rozgrywek pucharowych na wyniki w Premier League, wykluczenie ważnego zawodnik z gry z powodu kontuzji lub zmiana trenera.

Dzięki powyższym danym możemy dowiedzieć się, w jakim stopniu obstawiający mogą polegać na stałej jakości gry drużyn w obu połowach meczu oraz w jakim momencie stabilizuje się ogólny poziom formy większości drużyn. Należy spodziewać się naprawdę niewielkich zmian pod względem formy zespołu i osiągniętego przez nią wyniku po 45 minutach 90-minutowego meczu. Z tego względu obstawiając zakłady na żywo na drugą połowę meczu warto wspomagać się danymi dotyczącymi pierwszej połowy.

Szukasz dalszych wskazówek dotyczących opracowywania strategii zakładów? Dowiedz się, jak obliczać przewidywaną liczbę goli w piłce nożnej.