Strategia obstawiania zakładów na połowę/ cały mecz

1296

Analiza strategii zakładów na połowę/cały mecz

  • Na czym polegają zakłady na połowę/cały mecz?
  • Strategia obstawiania zakładów na połowę/cały mecz
  • Przewidywanie wyników połowy/całego meczu
  • Statystyka wyników połowy/całego meczu

Piłka nożna często jest określana jako gra z dwiema odmiennymi połowami. Zakłady na połowę/cały mecz odzwierciedlają ten podział. Na czym polegają zakłady na połowę/cały mecz? Czy obstawiający mogą opracować zyskowną strategię obstawiania zakładów na połowę/cały mecz? Dlaczego marże bukmacherów są istotne? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak skuteczniej przewidywać wyniki połowy/całego meczu.

Na czym polegają zakłady na połowę/cały mecz?

Zakłady na połowę/cały mecz stanowią kombinację zakładów na wynik połowy oraz całego spotkania.

Zapis „drużyna gospodarzy / drużyna gospodarzy” oznacza, że postawiono na wygraną gospodarzy w obu połowach. Zapis „drużyna gości / drużyna gospodarzy” oznacza, że postawiono na prowadzenie gości w pierwszej połowie, ale przegraną gości w całym spotkaniu.

Statystyka wyników połowy/całego meczu: Wyniki połowy/całego meczu w Premier League

Poniżej przedstawiamy zestawienie częstotliwości występowania kombinacji wyników pierwszej połowy i całego meczu w Premier League:

Wyniki połowy/całego meczu w Premier League (od sezonu 2013/2014 do sezonu 2017/2018)

Wyniki połowy/całego meczu w Premier League

Wynik pierwszej połowyWynik całego meczuOdsetek
GospodarzeGospodarze27,79%
GościeGoście16,74%
RemisRemis15,89%
RemisGospodarze15,42%
RemisGoście11,53%
GospodarzeRemis4,63%
GościeRemis4,00%
GościeGospodarze2,16%
GospodarzeGoście1,84%

Najczęstszą kombinacją w Premier League jest wygrana drużyny gospodarzy w pierwszej połowie, po której wygrywają oni również cały mecz. Stało się tak w ponad 1/4 wszystkich spotkań w ostatnich pięciu sezonach Premier League.

Jak często drużyna gospodarzy wygrywa mecz, jeśli prowadzi po pierwszej połowie?

Wynik całego meczu, gdy gospodarze wygrali pierwszą połowę

Wynik pierwszej połowyWynik całego meczuOdsetek
GospodarzeGospodarze81,11%
GospodarzeRemis13,52%
GospodarzeGoście5,38%

Kiedy drużyna gospodarzy była na prowadzeniu po pierwszej połowie, wygrała spotkanie w 81,11% przypadków. Oznacza to, że odrobienie strat przez drużynę gości następuję dość rzadko. Goście zaczynający drugą połowę ze stratą wygrali tylko 5,38% spotkań.

Wynik całego meczu, gdy pierwsza połowa skończyła się remisem

Wynik pierwszej połowyWynik całego meczuOdsetek
RemisGospodarze36%
RemisRemis37,10%
RemisGoście26,90%

Jak można się było spodziewać, remis w pierwszej połowie skutkuje bardziej równomiernym rozkładem w wynikach całego meczu. Przemawia za tym zdrowy rozsądek ― brak prowadzenia po pierwszej połowie wskazuje wyrównany mecz.

Kiedy pierwsza połowa kończy się remisowo, najczęściej występuje remis w całym meczu. Drużyna gospodarzy nadal jednak wygrywa ponad 1/3 takich spotkań. Prawdopodobnie w tak wyrównanych spotkaniach ostatecznie decyduje przewaga własnego boiska.

Wynik całego meczu, gdy goście wygrali pierwszą połowę

Wynik pierwszej połowyWynik całego meczuOdsetek
GościeGospodarze9,43%
GościeRemis17,47%
GościeGoście73,10%

Podobnie jak w przypadku wygrania pierwszej połowy przez gospodarzy, również goście, którzy zdobywają przewagę na początku meczu, najczęściej ją zachowują lub powiększają.

Również w tym przypadku ma jednak znaczenie przewaga własnego boiska. Drużyny gospodarzy w 25% przypadków wygrywają pomimo początkowego niepowodzenia. Gospodarze są w stanie odrobić stratę z pierwszej połowy o 75% częściej niż w przypadku zespołu gości.

Zakłady na połowę/cały mecz: Co powinni brać pod uwagę obstawiający?

Obstawiający muszą z pewnością pamiętać o marży bukmachera. Marża jest różna u poszczególnych bukmacherów, a dodatkowo zmienia się zależnie od rodzaju zakładu.

Jako przykład przedstawimy kursy oferowane na rynku zakładów na połowę/cały mecz u jednego z bukmacherów przed spotkaniem Burnley z Newcastle w Premier League.

Burnley vs Newcastle — kursy zakładów na połowę/cały mecz

WynikKursDomniemane prawdopodobieństwo
Burnley/Burnley4,522,22%
Remis/Burnley6,515,38%
Newcastle/Burnley412,44%
Burnley/Remis175,88%
Remis/Remis4,522,22%
Newcastle/Remis175,88%
Burnley/Newcastle342,94%
Remis/Newcastle616,67%
Newcastle/Newcastle4,522,22%
Suma115,86

Marża bukmachera na rynku zakładów na połowę/cały mecz w przypadku tego spotkania wynosiła 15,86%. Zakładając równomierny rozkład marży na rynku (co nie zawsze ma miejsce), marża dla każdego wyboru wynosi 1,76%.

Poniżej przedstawiamy kursy Pinnacle na rynkach pierwszej połowy i całego meczu dla tego samego spotkania.

Burnley vs Newcastle — kursy wyników pierwszej połowy

Wynik pierwszej połowyKursDomniemane prawdopodobieństwo (%)
Burnley3,8126,25
Newcastle3,5428,25
Remis2,0848,08
Suma/102,57

Burnley vs Newcastle — kursy wyników całego meczu

Wynik całego meczuKursDomniemane prawdopodobieństwo (%)
Burnley3,0133,22
Newcastle2,7136,90
Remis3,1631,65
Suma 101,77

Na rynku zakładów na pierwszą połowę marża bukmachera wynosi 2,57%, podczas gdy na rynku zakładów na cały meczu marża to 1,77%. Zakładając ponownie, że marże są równomiernie rozłożone, marża każdego wyboru na rynku pierwszej połowy wynosi 0,85%, a całego meczu — 0,59%.

Jak widać, ta marża jest o wiele niższa niż w przypadku rynku zakładów na połowę/cały mecz. Jeśli obstawiający nie odkryje szczególnej przewagi w zakładach na połowę/cały mecz, prawdopodobnie więcej zyska, obstawiając obie połowy oddzielnie.

Strategia obstawiania zakładów na połowę/cały mecz

Ponownie za przykład posłuży nam mecz między Burnley a Newcastle. Porównamy domniemane prawdopodobieństwo wyników pierwszej połowy i całego meczu ze średnimi występującymi w lidze.

Burnley vs Newcastle — kursy zakładów na połowę/cały mecz

WynikKursDomniemane prawdopodobieństwoŚrednia w lidze
Burnley/Burnley4,522,22%27,79%
Remis/Burnley6,515,38%15,42%
Newcastle/Burnley412,44%2,16%
Burnley/Remis175,88%4,63%
Remis/Remis4,522,22%15,89%
Newcastle/Remis175,88%4,00%
Burnley/Newcastle342,94%1,84%
Remis/Newcastle616,67%11,53%
Newcastle/Newcastle4,522,22%16,74%

W tym przypadku wyniki Remis/Remis, Burnley/Newcastle, Remis/Newcastle i Newcastle/Newcastle są oceniane jako o wiele bardziej prawdopodobne w porównaniu ze średnią ligową. Zapewne wynika to a natury tego meczu, w którym jedna z drużyn jest uznawana za faworyta.

Obstawiający, którzy odkryją nietypowe wyniki drużyn na różnych etapach gry, nadal jednak mogą to wykorzystać. Być może na rynku zakładów nie uwzględniono faktu, że drużyna rozpoczyna mecze bardzo dynamicznie albo wyraźnie słabnie z czasem.

Przewagę można też uzyskać w sytuacji, gdy obstawiający przewidzi, że jedna z drużyn będzie o wiele silniejsza względem oceny na rynku zakładów. Jednak w takim przypadku bardziej zyskowne może być skorzystanie z rynku moneyline lub handicapów azjatyckich, gdyż cechują się one niższymi marżami.

Przewidywanie wyników połowy/całego meczu

Aby skutecznie przewidzieć wyniki połowy/całego meczu, trzeba wziąć pod uwagę cechy ligi, historię wyników, formę drużyn, a także strategie drużyn na różnych etapach spotkania. Obstawiający, którzy chcą opracować skuteczną strategię zakładów na połowę/cały mecz, muszą rozważyć szereg czynników.

Wyższe marże bukmacherów mogą powodować, że obstawiający więcej zyskają, stawiając oddzielnie na wyniki pierwszej połowy i całego meczu. Jednak nie oznacza to, że należy rezugnować z rynku zakładów na połowę/cały mecz.

Być może odsetki wyników połowy/całego meczu nie są dokładnie odzwierciedlone w kursach dotyczących mniejszych lig albo na rynku występuje błąd oceny faworyta i przeciwnika, co można wykorzystać na swoją korzyść.

Wyższe marże mogą sugerować, że ten rynek nie jest dobrze zbadany. Odpowiednio przygotowani obstawiający mogą to wykorzystać. Ważne jest upewnienie się, że faktycznie tak jest, zanim złoży się zakład na połowę/cały mecz zamiast na rynku moneyline lub zakładów na jedną połowę.