Strategia typowań bukmacherskich

761

Strategia typowań bukmacherskich

W dzisiejszym świecie każdy może odwiedzić kolekturę sportową i postawić pieniądze na swoją ulubioną drużynę. Większość zakładów piłkarskich wykonana jest z powodu lojalności gracza wobec jego ulubionego klubu. W ciągu trwania sezonu nie ma to żadnego punktu odniesienia. Ślepo stawiamy na jakiś zespół, tylko dlatego, że akurat rozgrywa on mecz. Takie myślenie jest jednak błędne i prowadzi najczęściej do porażki, czyli w konsekwencji do utraty środków finansowych, a przecież w zakładach bukmacherskich chodzi o to, żeby wygrać.

Zasadniczo wartość wygranej ustalana jest przez oszacowanie szans danego zespołu na zwycięstwo. Bukmacherzy próbują nam w tym pomóc, wyznaczając odpowiednie kursy na zwycięstwo, remis i porażkę danej drużyny.

Jeśli doświadczony gracz jest zdania, że jego korzyść przewyższa ryzyko wynikające z zawarcia zakładu, po prostu go zawiera. By oszacować wartość zespołu na dany mecz i co za tym idzie- przewidzieć kto  wygra, można posłużyć się metodą, która ogranicza się do kilku prostych kroków:

1.Określić procentowo, ile szans daje się drużynie na osiągnięcie zwycięstwa (50%, 75% itd.)
2.Znaleźć najlepszy kurs na zwycięstwo danego zespołu
3.Pomnożyć procent na zwycięstwo razy kurs

Każdy wynik 1,00 lub większy świadczy o tym, że zespół ma wartość i należy rozważyć zakład.
Jako przykładem, można się posłużyć meczem półfinałowym Euro 2012: Włochy – Niemcy. Bukmacherzy przed meczem wierzyli, że może być tylko jeden zwycięzca- Niemcy. Kurs na ich zwycięstwo wynosił 1,25. Stawka na Włochów wynosiła natomiast 4,75. Wielu niedoświadczonych graczy po spojrzeniu na kursy i natychmiast pomyślałoby o poparcie Niemiec. Jednak inne będą szukały w tych kursach szans Italii.

W przypadku tego meczu, oszacowano, że Włochy miały 22% szans na wygraną, więc zgodnie z powyższym aby znaleźć wartość: 0,22 x 4,75 = 1,05.
22% szans na zwycięstwo Włoch, oznacza, że na pięć spotkań wygrali by oni tylko raz. Niektórzy niemieccy fani mogą zgodzić się z tą oceną, Niemcy byli jedyną drużyną w Euro, która wygrała wszystkie trzy spotkania grupowe, następnie w ćwierćfinale odprawili Grecję. Rzeczywiście, Niemcy były wspólne z Hiszpanią faworytami do zdobycia trofeum.

Jednak ekipa Italii notowała w tym turnieju progresję. Od remisu z Hiszpanami, i Chorwacją, po rozprawienie się z Irlandią, i zdominowanie meczu z Anglią. Włosi byli niepokonani w defensywie. W szczytowej był wtedy ich lider i kreator akcji- Andrea Pirlo, swoje robił też Mario Balotelli.

Wszystkie te rzeczy, które zostały ocenione przez doświadczonych graczy, a ci co bardziej wnikliwi dojdą do wniosku, że Włochy miały tym razem dużą szansę. Jak wiemy Włosi zwyciężyli 2:1.