Systemy analityki biznesowej Business Intelligence. Czym są i kiedy warto je wdrożyć?

3614

Poprzez analizę posiadanych danych firma może działać jeszcze efektywniej – także z wykorzystaniem systemów Business Intelligence.

Dane mają dużą wartość we współczesnym biznesie. Dzięki nim przedsiębiorstwa mogą podejmować jeszcze trafniejsze decyzje, dążąc do jeszcze lepszych wyników finansowych. To właśnie w tym zakresie swoje zastosowanie znalazła analityka biznesowa, czyli Business Intelligence, a także szereg systemów wykorzystujących BI, na przykład system Power BI.

Czym dokładnie jest Business Intelligence? Na czym polega działanie systemów BI? Kiedy można uzyskać najlepsze efekty z ich wdrożenia?

Na czym polega Business Intelligence – analityka biznesowa?

Analityka biznesowa, czyli Business Intelligence to szerokie pojęcie, które prowadzi do uzyskania jeszcze lepszych wyników firmy na podstawie zebranych przez nią danych.

BI, czyli Business Intelligence bazuje na danych, które same w sobie nie posiadają dużego znaczenia. Dopiero wtedy, gdy wykorzystane są przez odpowiednie systemy, pozwalają na uzyskanie wartościowych wskazań pomagających w podejmowaniu przyszłościowych w biznesie decyzji.

Systemy Business Intelligence umożliwiają korzystającym z nich firmom na odkrywanie wartościowych danych, korelacji pomiędzy nimi, a także pomagają w rozumieniu zjawisk i wyciąganiu ważnych wniosków.

W zakres Business Intelligence wchodzi bardzo dużo obszarów, między innymi związanych ze:

  • zwiększeniem efektywności produkcji
  • zmniejszeniem ryzyka działalności
  • tworzeniem analiz finansowych
  • poszukiwaniem oszczędności dla firmy

Nowoczesne systemy Business Intelligence, na przykład takie jak Power BI, udostępniają użytkownikom szereg zaawansowanych narzędzi, które umożliwiają otrzymanie kompleksowych analiz. Są przy tym na tyle inteligentne, że potrafią samoczynnie rozpoznawać dane, które mogą być wykorzystane do tworzenia analiz.

Użytkownik systemu nie musi zatem znać skomplikowanego języka obsługi systemu, aby uzyskać odpowiedzi na istotne dla działania firmy pytania.

Zatem systemy Business Intelligence są lepszym wyborem niż popularne rozwiązania analityczne, na przykład wykorzystanie arkuszy kalkulacyjnych. Dzięki temu, że obejmują zaawansowane narzędzia, tworzone z nimi analizy są jeszcze pełniejsze i efektywniejsze.

Kiedy warto wdrożyć system Business Intelligence?

Systemy analityki biznesowej sprawdzają się w firmach działających w różnych branżach. Systemy Business Intelligence używane są jednak nie tylko przez duże korporacje, ale również przez mniejsze firmy, którym zależy na pozyskaniu kompleksowych analiz danych.

Najczęściej na wdrożenie systemów BI decydują się te przedsiębiorstwa, które posiadają obrót rzędu 20-30 milionów złotych rocznie. Oczywiście, można także wdrożyć systemy przy mniejszych obrotach, zależnie od profilu działalności firmy.

Kluczowe jest zatem ekonomiczne uzasadnienie wdrożenia systemu Business Intelligence, które bazuje na konkretnej ilości danych, strukturze firmy, a także efektach, jakie chciałaby ona osiągnąć.

Firmy, które decydują się na wdrożenie systemów BI, powinny również wziąć udział w specjalnej analizie przedwdrożeniowej, która obrazuje sytuację w firmie i pozwala na dobranie najlepszych parametrów systemu BI odpowiadających indywidualnym potrzebom.

Prawidłowo przeprowadzona analiza przedwdrożeniowa pozwala na zmniejszenie ryzyka wystąpienia problemów na etapie wdrażania systemu BI.

Systemy Business Intelligence dostępne również w chmurze

Przedsiębiorcy posiadają obecnie do dyspozycji szereg różnych systemów Business Intelligence pozwalających na prowadzenie skutecznej analizy biznesowej.

Coraz większym zainteresowaniem w tym właśnie zakresie cieszą się systemy działające w chmurze, czyli znajdujące się na zewnętrznych serwerach, na przykład Power BI. Nie wymagają instalacji na komputerach firmowych i są dostępne on-line z dowolnego sprzętu.

Systemy Business Intelligence w chmurze to także większa ochrona danych, które przechowywane są na właściwe zabezpieczonych serwerach.