Jak wybrać smartfon z najlepszym aparatem? Na co zwrócić uwagę?

1405
Do aparatu w telefonie komórkowym przyzwyczailiśmy się już chyba wszyscy. Więcej – sporo osób rezygnuje z używania ciężkich lustrzanek czy nawet mniejszych aparatów kompaktowych, skupiając się na wykonywaniu codziennych fotografii tylko i wyłącznie aparatem w telefonie. Te współczesne mają zdecydowanie lepsze parametry niż jeszcze kilka lat temu, a czasami wręcz przewyższają możliwości techniczne tanich, kompaktowych aparatów popularnych marek.

Fotografowanie codzienności z aparatem w telefonie

Prawdziwy boom na aparaty fotograficzne w telefonie rozwinął się wraz z pojawieniem się mediów społecznościowych, chociażby takich jak popularny serwis Instagram. Jeszcze kilka lat temu, kiedy obecność w tak zwanych social mediach nie była tak ważna, mnóstwo osób nie zwracało większej uwagi na parametry techniczne aparatu w telefonie. W końcu tak zwane selfie można było pstryknąć czymkolwiek. Dzisiaj, gdy zdjęcia zamieszczone na serwisach muszą być coraz lepszej jakości, aby przyciągnąć uwagę innych odbiorców, również aparat w telefonie powinien mieć jak najlepsze parametry. Ta codzienna fotografia i dzielenie się zdjęciami z różnych momentów życia to wciąż rosnący trend. Aparaty fotograficzne w telefonach są zatem w ciągłym użyciu, często są używane nawet przez profesjonalistów.

Jak wybrać dobry aparat w telefonie?

Producenci telefonów różnych marek bardzo często reklamują swoje nowe modele, skupiając się między innymi właśnie na parametrach zamontowanych tam aparatów fotograficznych. To zatem zdecydowanie ważny czynnik, na który zwracają uwagę współcześni konsumenci. I chociaż większość z nich to laicy, którzy na fotografii i parametrach takich jak balans bieliISO czy zoom optyczny po prostu się nie znają, dla własnej wygody wszystko to chcą mieć w jak najlepszej opcji.

Tak naprawdę warto jednak zwrócić uwagę na kilka wybranych parametrów, bo to od nich będzie zależało to, jak aparat w telefonie poradzić sobie z robieniem zdjęć w różnych warunkach. Pierwszą wartą uwagi informacją powinna być zatem jasność obiektywu.

Jasność obiektywu w aparatach fotograficznych w telefonie

W aparatach fotograficznych zamontowanych w telefonach nie ma możliwości wymiany obiektywu, warto zatem zwrócić uwagę na to, jakie są parametry jego jasności. Jeżeli wybierze się obiektyw jasny, który zwyczajnie wpuszcza więcej światła, dobre jakościowo zdjęcie bez dużej ilości szumów uda zrobić się nawet w trudniejszych warunkach ( ciemniejsze pomieszczenia, trudne warunki pogodowe, późniejsze godziny wykonywania zdjęć) . To zatem ważny parametr, bo w końcu chcemy mieć aparat, którym uda się wykonać ładne zdjęcia nie tylko w słoneczny, jasny dzień. Parametry jasności obiektywu bez trudności można sprawdzić na stronach producentów telefonów komórkowych.

Jasnym obiektywem może pochwalić HTC U12+Huawei P20ProGoogle Pixel 2XL robiący doskonałe zdjęcia nawet w trudnych warunkach oświetleniowych. Dobierając smartfon z najlepszym aparatem pod względem jasności obiektywu, z powodzeniem uda się zrobić nawet zdjęcia nocne.

Liczba megapikseli i matryca

Większość laików nie znających się na fotografii mobilnej, największą uwagę zwraca na ilość megapikseli. Jeżeli producent aparatu reklamuje go właśnie głównie za pomocą tego parametru, wielu konsumentów skusi się myśląc, że aparat będzie robił doskonałe zdjęcia. Niestety, żeby właśnie tak było, duża ilość megapikseli musi iść w parze również ze świetną matrycą, a to niestety nie zawsze ma miejsce. Zasada jest tak naprawdę bardzo prosta – im większa matryca w aparacie, tym lepiej. Jeżeli zatem dany model nie ma zbyt dobrej matrycy, ale jego producent zastosował tam aparat o dużej ilości megapikseli, zdjęcia niestety nie będą miały zbyt dobrej jakości, a aparat nie wychwyci wielu szczegółów. W aparatach z niższej półki cenowej warto zatem szukać tych, które mają mniejszą ilość megapikseli przy stosunkowo gorszej matrycy. Daje to gwarancję lepszej jakości zdjęć.

Bardzo dobre matryce w aparatach mają telefony marki Samsung i Apple, jednak niektóre modele to wydatek kilku tysięcy złotych. Dzięki nim zdjęcia wychodzą rzeczywiście jak spod igły. Tańsze modele na szczęście również doskonale radzą sobie z fotografowanie, a duża ilość megapikseli idzie w parze z dobrą matrycą.

Na co jeszcze zwracać uwagę wybierając aparat fotograficzny w telefonie

Oczywiście czynników, na które należy zwrócić uwagę podczas wyboru telefonu z dobrym aparatem jest więcej. Jeden z nich to na przykład zoom optyczny, dzięki któremu można robić zdjęcia z przybliżenia. Niektóre aparaty mają naprawdę dobrą funkcją robienia zdjęć w trybie makro. Ważnym parametrem jest również duży wyświetlacz – im ma on lepszą jakość, tym zdjęcia będą pięknie prezentowały się podczas oglądania. Spora pamięć wewnętrzną telefonu to natomiast gwarancja możliwości zapisania wielu zdjęć i filmów.

Na koniec jeszcze jedna ciekawostka. Warto wiedzieć o możliwości ściągnięcia na telefon różnych aplikacji do obrabiania i edytowania zdjęć. To właśnie dzięki nim można sporo wyretuszować. Nawet niedoskonałe zdjęcie po niedużej obróbce będzie bardziej atrakcyjne. Darmowe aplikacje to na przykład VSCOSnapseed albo Lightroom w wersji na komórkę.