Na co zwrócić uwagę wybierając usługi transportowe ?

488

Wybór właściwej firmy transportowej może nastręczyć sporo trudności. Od tego z kim nawiążemy współpracę, zależeć będzie, czy nasz załadunek dotrze na miejsce bezpiecznie i o czasie. Sprawa staje się jeszcze bardziej poważna, gdy od terminowości i solidności spedytora, na którym polegamy, zależy zadowolenie naszych pozostałych kontrahentów bądź klientów. Z tego też względu przed podjęciem decyzji o wyborze firmy transportowej musimy zorientować się w kilku ważnych kwestiach.

Doświadczenie i opinie klientów

Zanim zaczniemy rozmowy z naszym potencjalnym kontrahentem, warto dowiedzieć się o nim czegoś więcej. Jak długo firma, która nas interesuje, działa na rynku? To jedna z pierwszych rzeczy, która powinna przykuć naszą uwagę. Jeżeli konkretna firma działa już dość długo, możemy założyć, że dysponują rozległą siecią kontaktów i sporym doświadczeniem. To ostatnie w branży transportowej jest szczególnie istotne. Doświadczony przewoźnik łatwiej poradzi sobie z mogącymi wystąpić problemami, będzie wiedział, jakie są najbardziej optymalne metody załadunku i najszybsze trasy. Możemy też liczyć na jego doradztwo. Warto też zorientować się, kto korzystał z jego usług i dowiedzieć się jak przebiegała współpraca. Nic nie jest lepszym źródłem wiedzy niż klient, który korzystał już z usług danej firmy.

Kompleksowość świadczonych usług

Musimy pamiętać, że transport to nie tylko przewiezienie ładunku z punktu A do punktu B. Całość współpracy powinien uwzględniać kompleksowość usługi, zaczynając od samego planowania. Zanim więc zdecydujemy się skorzystać z serwisu konkretnej firmy, musimy dowiedzieć się, co obejmuje usługa. Dobrze, gdy nasz potencjalny kontrahent zajmuje się wszystkim, poczynając od doboru odpowiednich gabarytów środka transportu, poprzez planowanie optymalnej trasy i załadunek, aż po dowóz na miejsce i rozładowanie towaru. Taka kompleksowa usługa pozwala nam zaoszczędzić czas i środki na angażowanie osób, które musiałyby zająć się planowaniem oraz załadunkiem i rozładunkiem. Oprócz tego ważne jest, by nasz kontrahent dysponował różnymi rodzajami środków transportu, tak by można było dobrać gabaryty pojazdu do konkretnego ładunku. Musimy też wiedzieć, jaki rodzaj transportu będzie wchodził w grę. Czy interesuje nas tylko transport krajowy, czy międzynarodowy? Czy będziemy korzystać tylko z tradycyjnego transportu drogowego, czy może korzystać zechcemy z transportu lotniczego lub morskiego? Te wszystkie pytania składają się na nasze oczekiwania i muszą zostać rozpatrzone jeszcze zanim zdecydujemy się podpisać umowę z konkretną firmą.

Cena i jakość

Często zdarza się, że kryterium cenowe jest na pierwszym miejscu podczas podejmowania decyzji o wyborze usług danej firmy. Nie powinniśmy jednak kierować się tylko i wyłącznie tym wyznacznikiem. Zbyt tanie usługi powinny wręcz wzbudzić naszą czujność. Musimy zdawać sobie sprawę, że firma oferująca najniższą cenę, ale nie mająca opinii solidnej może przynieść nam więcej strat niż korzyści, a zaoszczędzone pieniądze wydamy na naprawianie szkód powstałych przez nieterminowy dowóz lub inne problemy. Warto więc szukać opcji, które oferują najlepszy stosunek ceny do jakości.

Artykuł powstał we współpracy z pks-sa.com