Wartość oczekiwana w zakładach bukmacherskich

1772

Wartość oczekiwana

Spodziewana wartość zakładu określa jakiej wygranej (średnio) na zakład gracz może oczekiwać. Są to najważniejsze obliczenia, jakie gracz może wykonać porównując bukmacherów. W tym artykule wyjaśniono, w jaki sposób obliczyć wartość oczekiwaną i jaki jest jej wpływ ona na zakłady sportowe.

“Wartość oczekiwana” jest to kwota, jaką gracz może wygrać lub stracić, gdyby cały czas stawiał na te same kursy. Na przykład, gdyby obstawić $10 na “reszkę” w rzutach monetą i otrzymywać $11 za każde prawidłowe odgadnięcie, wartość oczekiwana wynosi 0,5.

Oznacza to, że gdyby cały czas obstawiać tak samo $10 na reszkę można oczekiwać, że wygrana wyniesie $0,50 dla każdego zakładu, w dłuższej perspektywie czasowej.

Jak obliczyć wartość oczekiwaną

Wzór do obliczania wartości oczekiwanej jest prosty. Najpierw należy pomnożyć prawdopodobieństwo wygranej przez kwotę do wygrania na zakład. Następnie odjąć iloczyn prawdopodobieństwa przegranej i kwoty przegranej na zakład:

(Prawdopodobieństwo wygranej) x (Wygrana kwota na zakład) – (Prawdopodobieństwo przegranej) x (kwota przegrana na zakład)

Aby obliczyć wartość oczekiwaną dla zakładów sportowych typu 1×2 należy użyć powyższego wzoru podstawiając wartości dziesiętne kursów:

1. Znajdź wartości dziesiętne kursy dla każdego wyniku (wygrana, przegrana, remis)
2. Aby obliczyć potencjalną wygraną należy pomnożyć stawkę przez wartość dziesiętną kursów dla każdego wyniku (wygrana, przegrana, remis), a następnie odjąć stawkę.
3. Aby określić prawdopodobieństwo zdarzenia należy podzielić 1 przez wartość dziesiętną kursu tego wyniku. Prawdopodobieństwo przegranej jest prawdopodobieństwem wygranych dla dwóch pozostałych wyników, po zsumowaniu.
4. Podstawić tę wartość do powyższego wzoru.

Na przykład, jeśli Manchester United (1,263) gra z Wigan (13,500), z remisem przy 6,500, postawienie $10 na wygraną Wigan zapewni ewentualną wygraną $125. Prawdopodobieństwo tego zdarzenia wynosi 0,074 lub 7,4% (1 podzielone przez 13,5).

Prawdopodobieństwo tego niewystępującego wyniku jest sumą Man Utd i remisu, lub 0,792 + 0,154 = 0,946. Kwota przegrana na zakład, to początkowa stawka – $10. Po podstawieniu wartości do wzoru:

(0,074 x $125) – (0,946 x $10) = -$0,20

Przewidywana wartość jest ujemna dla tego zakładu, co sugeruje, że stracisz średnio $0,20 dolarów za każde postawione $10.

Jak znajomość wartości oczekiwanej pomaga w zakładach sportowych?

Ujemna wartość oczekiwana nie oznacza, że zawsze będziesz tracić pieniądze. Wszystkie kursy podane dla zakładów sportowych są tendencyjne, a zatem jeśli przechytrzysz bukmachera będziesz zarabiać pieniądze.

Jednym ze sposobów, aby przechytrzyć bukmachera jest obliczenie własnego prawdopodobieństwa wyniku meczu. Obliczając prawdopodobieństwo dla meczu, które różni się od domniemanego prawdopodobieństwa z kursów, otrzymujemy informację, gdzie znaleźć pozytywny EV, a tym samym największe szanse na wygraną.

Przykładowo, kursy sugerują, że Wigan ma tylko 7,4% szansę na wygraną. Jeśli z obliczeń (być może za pomocą systemu takiego jak rozkład Poissona) wynika, że Wigan ma 10% szans na wygraną, wartość oczekiwana dla zakładu na wygraną Wigan wzrasta do $3,26.

Jest to także doskonała metoda porównywania kursów w zakładach arbitrażowych.

Obliczanie wartości oczekiwanej zakładów daje graczom więcej informacji na temat wartości ich bukmachera. Podczas gdy bukmacherzy z niską marżą, jak Pinnacle, mają wartości oczekiwane rzędu -$0,20, to zwykle u innych bukmacherów wartość ta wynosi -$1,00 – dla każdej stawki $10.

źródło: https://www.pinnacle.com