Wirtualne wyścigi psów

963

Wirtualne wyścigi psów

Virtual Dog Racing (VDR) to wirtualna symulacja wyścigów psów w 3D. Typuj bez przerwy na Twoich faworytów. VDR oferuje niepowtarzalne wrażenia wyścigów z grafiką 3D w najwyższej rozdzielczości oraz z najnowocześniejszą technologią Motion-Capture. Zalety oraz cechy czworonożnych atletów opierają się na indywidualnych parametrach wydajności prawdziwych chartów. Masz możliwość typowania na zwycięzcę, kolejność lub miejsca. Virtual Dog Racing oferuje atmosferę wyścigów bez przerwy. Wraz z końcem wyścigu rozpoczyna się już następny etap.

“W każdym wyścigu bierze udział zwykle od 6 do 8 psów, a kolory będę przypisane do numerów. Dystans oiraz numer wyścigu podawane są pod czasem rozpoczęcia.”

Wszystkie psy startują jednocześnie…

Aby wszyscy zawodnicy startowali jednocześnie, konieczne jest zastosowanie specjalnych boksów startowych.

Potocznie nazywane boksy to 6 (by pies nie mógł się w nich odwrócić) klatek zamkniętych z przodu wspólną ażurową klapą, którą podnosi się ją wówczas, gdy wabik „zdąży” uciec na odpowiednią odległość, ponieważ charty rozpędzają się błyskawicznie w kilka sekund !

Specjalny stadion…

Tory przeznaczone na wyścigi psów są specjalnie budowane , aby zapewniać optymalny tor biegu.

Dawniej posiadały trawiastą nawierzchnię, obecnie przysypywane są piaskiem i mają odpowiednio profilowaną nawierzchnię, co ułatwia zwierzętom pokonywanie łuków.

Charty ścigają się na specjalnie utworzonych w tym celu owalnych torach.

Elementy przygotowania psa do wyścigów:

• od wczesnego szczenięcia odpowiednia socjalizacja
• nauka biegania
• nauka wchodzenia do boksów
• nauka biegania za wabikiem
• nauka biegania z innymi psami
• nauka chodzenia w kagańcu

Pierwszy bardzo istotny element to odpowiednia socjalizacja psa. Szczeniak nie rodzi się ze świadomością, że jest psem. Musi się tego wszystkiego nauczyć, przede wszystkim koegzystencji z ludźmi. W pierwszych miesiącach życia psa zachodzą procesy, które zaważą na jego późniejszym kształtowaniu. Rola hodowcy w procesie socjalizacji szczenięcia jest nie do przecenienia: zazwyczaj to najistotniejszy element w kształtowaniu psa.

Późniejszy etap cała seria ćwiczeń, które przygotowują psa stricte do wyścigów.
Podstawa do rozpoczęcia przygotowania psa do wyścigów to trening biegów solo. Absolutne minimum to nauka biegania z innymi psami. Niemożna zapomnieć o treningowych za wabikiem, nauce wchodzenia do boksw oraz oswojeniu charta z kagańcem.

Historia wyścigów psów

W Europie, a szczególnie Wielkiej Brytanii, charty wykorzystywano do polowań i tylko szlachta mogła posiadać te pełne wdzięku zwierzęta.

Sport w obecnej formie powstał w Stanach Zjednoczonych w 1912 roku, dzięki Owenowi Patrickowi Smithowi, „ojcu Amerykańskich wyścigów psów”, który wynalazł mechanicznego zająca.Wyścigi psów to sport, w którym zwierzęta gonią atrapę ofiary na owalnym torze.

Rola Charta w wyścigach psów na przestrzeni lat

Charty były znane już w starożytności. Ich wizerunki widoczne są na mezopotamskiej ceramice pochodzącej z VI wieku p.n.e. . Niektóre rasy chartów są blisko spokrewnione z rasami psów prymitywnych. Do Europy trafiły w czasach rzymskich.

Pierwsze hodowle chartów były zakładane w Anglii, początkowo te psy wykorzystywano głównie do polowań. Właśnie w Anglii narodziła się tradycja wyścigów tych zwierząt.

Ciekawostką jest fakt, że przez długi czas greyhoundy kojarzone były tylko i wyłącznie ze szlachtą. Od XI do XIV wieku, angielskie prawo zabraniało ludziom z marginesu społecznego, tak zwanego plebsu, posiadania greyhoundów pod karą śmierci.W minionych epokach arystokracja , a nawet królowe  często sprawdzali szybkość chartów z wykorzystaniem żywej przynęty.

Budowa Charta

Dla tej grupy psów cechą charakterystyczna jest aerodynamiczna budowa ciała, umożliwiająca im osiąganie dużej prędkości. Charty charakteryzują się smukłym, wysokim i wydłużonym,bardzo gibkim ciałem, delikatną głową, długimi kończynami oraz pojemną klatką piersiową, której potrzebują jako psy osiągające duże prędkości. Mają wydłużony pysk, wąskie i długie uszy, stojące do połowy.

Wyjątkowość Charta

Większość psów podczas pogoni w pierwszej kolejności wykorzystuje swój nos, te psy kierują się jednak niemal wyłącznie wzrokiem, a to dlatego, że jako jedyne psy na świecie, są w stanie podążać krok w krok za zwierzyną łowną którą ścigają.

Metoda biegania chartów

Metoda biegania chartów nazywana jest podwójnym zawieszeniem.

Polega ona na skurczeniu i rozszerzeniu przedniej i tylnej części ciała. Podczas obu faz cztery łapy znajdują się nad ziemią.

Greyhound- rasa

Greyhound  to rasa psa zaliczana do grupy chartów, dokładniej do sekcji chartów krótkowłosych.

Istnieje wiele sprzecznych teorii na temat pochodzenia nazwy „greyhound”. Jedna z teorii sugeruje, że oryginalnie typowy greyhound był szary (ang. grey).

Kolejna wersja głosi, że nazwa wywodzi się ze staroangielskiego grei, oznaczającego psa i hudr, znaczącego „myśliwy”.

Zupełnie inna teoria mówi, że termin zaczerpnięto od słowa gre lub gradus, oznaczającego „najlepszego z psów”.