Zakłady na golfa

634

Jak stawiać na golfa: podstawy obstawiania zakładów golfowych

  • Wyjaśnienie zasad gry w golfa
  • Podstawy obstawiania zakładów golfowych
  • Zastosowanie danych statystycznych w celu zwiększenia szans w zakładach golfowych

W ostatnich latach popularność zakładów golfowych znacząco wzrosła. Jest to częściowo spowodowane pojawieniem się nowych młodych talentów, a także oferowaniem obstawiającym potencjalnie wartościowych ofert. Zrozumienie zasad obstawiania zakładów na golfa jest dużo łatwiejsze niż mogłoby się niektórym wydawać. Czytaj dalej, aby poznać sposoby obstawiania zakładów na golfa i dowiedzieć się, jak dane statystyczne mogą zwiększyć szanse w zakładach golfowych.

Zakłady golfowe — zasady gry

Chociaż nabycie wysokich umiejętności gry w golfa może zająć wiele lat, to opanowanie zakładów na golfa sprawia już dużo mniej problemu. Golf jest przede wszystkim sportem indywidualnym, w którym zawodnik rywalizuje z pozostałymi we wbijaniu piłki golfowej do 18 dołków przy możliwie jak najmniejszej liczbie uderzeń. Do gry używa się różnego rodzaju kijów golfowych.

Zaliczenie każdego dołka rozpoczyna się od wybicia piłki z podstawki, a kończy, gdy piłka trafi do odpowiedniego dołka. Pola golfowe bardzo się od siebie różnią, a odległości i ukształtowanie terenu pomiędzy dołkami są zmienne. Przewidywany wynik punktowy lub liczba par (od trzech do sześciu uderzeń) są z góry wyznaczane dla każdego dołka. Gracze uzyskują jeden z następujących wyników:

Liczba uderzeńWynik
Cztery poniżej parCondor
Trzy poniżej parAlbatross
Dwa poniżej parEagle
Jeden poniżej parBirdie
Zgodny z parPar
Jeden powyżej parBogey
Dwa powyżej parDouble Bogey

 

Uwaga: Powyższą skalę można uzupełnić jeszcze o triple bogey, quadruple bogey, five over, six over itd.

Najczęściej występującym systemem w golfie jest „stroke play”, czyli gra na uderzenia (polega na zliczaniu całkowitej liczby uderzeń na rundę). Czasami jednak stosuje się też system „match play”, czyli gra na dołki, który polega na tym, że golfiści punktują każdy dołek indywidualnie, a wygrywa zawodnik, który zwycięży w przypadku największej liczby dołków.

Biorąc pod uwagę zakłady na golfa, największym zainteresowaniem cieszą się rozgrywane corocznie cztery największe turnieje (The Masters, US Open, The Open i PGA Championship), a także imprezy z cyklu PGA Tour, European Tour i Puchar Rydera. Golf kobiet ma swoje odpowiedniki dla wszystkich tych turniejów.

Jak stawiać na golfa

Znajomość dyscypliny to tylko punkt wyjścia do zrozumienia na czym polegają zakłady golfowe. Następnym krokiem jest zaznajomienie się z dostępnymi rodzajami zakładów i nauczenie się, jak rozpoznawać wartościowe oferty zakładów.

“Osoby, które dopiero rozpoczynają przygodę z zawieraniem zakładów golfowych powinny przede wszystkim zbierać informacje na temat sposobu gry poszczególnych zawodników oraz ukształtowania terenu pola golfowego, na którym rozgrywany jest dany turniej.”

Bukmacherzy oferują dwa podstawowe typy zakładów golfowych: zakłady długoterminowe na turniej oraz na pojedyncze pojedynki turniejowe. Zakłady długoterminowe na turniej, podobnie jak w innych dyscyplinach sportowych, polegają na obstawieniu ostatecznego zwycięzcy w turnieju lub zawodach. Zakłady na pojedyncze pojedynki turniejowe dotyczą z kolei obstawiania, który zawodnik zajmie wyższe miejsce w turnieju w stosunku do drugiego.

Osoby, które dopiero rozpoczynają przygodę z zawieraniem zakładów golfowych powinny przede wszystkim zbierać informacje na temat sposobu gry poszczególnych zawodników oraz ukształtowania terenu pola golfowego, na którym rozgrywany jest dany turniej. W zależności od mocnych i słabych stron zawodnicy mają lepsze lub gorsze predyspozycje do gry na poszczególnych polach golfowych, co przekłada się na ich wyniki w różnych turniejach.

Dobrym przykładem będą Bubba Watson i Jordan Speith, którzy bardzo dobrze radzą sobie na dłuższych polach golfowych, takich jak Augusta i Quail Hollow, ponieważ mają większe doświadczenie w grze kijami golfowymi typu driver. Natomiast zawodnicy, tacy jak Phil Mickelson, są najlepsi na krótkich polach golfowych np. Pebble Beach, które charakteryzują się mniejszymi odległościami i wymagają większych umiejętności w posługiwaniu się kijami typu iron i wedge.

Strony turniejów PGA Tour i European Tour zawierają wiele informacji, które mogą służyć jako podstawa do analizy zakładów golfowych m.in. statystyki zawodników, informacje o ich wcześniejszej formie i harmonogram turnieju.

Przydatne statystyki dotyczące zakładów golfowych

Osoby o małym doświadczeniu w zakładach na golfa mogą uważać, że wystarczającymi wskaźnikami skuteczności są takie dane, jak średnia punktacja i dokładność uderzeń. Jeśli jednak chcesz zastosować bardziej zaawansowane podejście do zakładów golfowych, użyteczniejsze będą statystyki dotyczące dalekich uderzeń (SG, shots gains), informacje o liczbie zagrań na green we właściwej liczbie uderzeń (GIR, greens in regulation) oraz o liczbie uderzeń oddanych bezpośrednio na fairway (FIR, fairways in regulation).

“W zależności od mocnych i słabych stron zawodnicy mają lepsze lub gorsze predyspozycje do gry na poszczególnych polach golfowych, co przekłada się na ich wyniki w różnych turniejach.”

Ponadto procentowe odzwierciedlenie predyspozycji golfisty do unikania bogeyów (nietrafienie w green, ale osiągnięcie par lub lepiej) podkreśla jego zdolność do odzyskiwania przewagi po błędzie, z kolei 10 najlepszych finiszów może posłużyć do oceny stałości gry takiego zawodnika. Podczas zawierania zakładów na którykolwiek z czterech najważniejszych turniejów golfowych ważne jest, aby przeanalizować przebieg poprzednich, ponieważ w przeciwieństwie do zawodów niższej rangi, te wiążą się dla zawodników z dużo większym stresem.