Zakłady na MMA

857

Jak obstawiać MMA: najlepszy przewodnik po zakładach na MMA

 • Jak obstawiać MMA: Wyjaśnienie reguł sportu
 • Omówienie podstaw zakładów na MMA
 • Analiza różnych stylów w MMA
 • Zaawansowana strategia obstawiania w zakładach na MMA

MMA to jeden z najszybciej rozwijających się sportów na świecie. Z tego powodu obstawiającym może się przydać znajomość sposobów obstawiania w zakładach na MMA. Od lat 90. sport ten przyciąga fanów z całego świata, a obecnie zakłady na MMA stały się znacznie popularniejsze. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak obstawiać w zakładach na MMA i jak odkrywać wartościowe kursy.

MMA, czyli mieszane sztuki walki, to sport zdobywający od lat 90-tych ubiegłego wieku coraz większość popularność. Dozwolone są w nim ciosy pięścią, kopnięcia, ciosy łokciem, ciosy kolanem oraz chwyty. W efekcie sprzyja to łączeniu różnorodnych stylów i strategii walki.

Wiedząc, jak obstawiać w zakładach bokserskich, można zauważyć analogie podczas nauki obstawiania w zakładach na MMA. Należy jednak pamiętać o ważnych różnicach między tymi sportami.

Jak obstawiać w zakładach na MMA — reguły sportu

Pierwszym krokiem w nauce obstawiania MMA jest zrozumienie reguł tego sportu. Walka MMA składa się z pięciominutowych rund. Większość walk trwa trzy rundy. Walki o tytuły (i walki ze specjalnym zezwoleniem) trwają pięć rund. Wyniki są ustalane podobnie jak w boksie, ale z jednym wyjątkiem: poddania.

“Od lat 90. sport ten przyciąga fanów z całego świata, a obecnie zakłady na MMA stały się znacznie popularniejsze.”

Zawodnik może zostać znokautowany lub zdyskwalifikowany, może wygrać przez nokaut techniczny (zatrzymanie walki przez sędziego) lub na punkty. Zawodnicy mogą walczyć również w parterze. W takim przypadku zawodnik różnymi metodami zmusza przeciwnika do poddania się. Przeciwnik może poddać się przez odklepanie, kiedy czuje, że nie ma wyjścia z danej sytuacji.

Aby zapewnić więcej miejsca na walkę w parterze i kopnięcia, walki MMA odbywają się w ośmiokątnej klatce, a nie na ringu. Zazwyczaj pole walki ma 9 m średnicy i znajduje się na wysokości 90 cm.

Podobnie jak w boksie, zawodowe walki MMA odbywają się z podziałem na mężczyzn i kobiety w różnych kategoriach wagowych. Kategorie są zależne od organizacji. Największa z nich, UFC (Ultimate Fighting Championship), stała się synonimem tego sportu. Są również dostępne zakłady na Bellator MMA.

Kategorie wagowe UFC mężczyznKategorie wagowe UFC kobiet
Waga słomkowa52,2 kgWaga słomkowa52,2 kg
Waga musza56,7 kg
Waga kogucia61,2 kgWaga kogucia61,2 kg
Waga piórkowa65,8 kgWaga piórkowa65,8 kg
Waga lekka70,3 kg
Waga półśrednia77,1 kg
Waga średnia83,9 kg
Waga półciężka93,0 kg
Waga ciężka120,2 kg

UWAGA: W amatorskich walkach MMA występuje kategoria wagi superciężkiej — dla mężczyzn ważących ponad 120,2 kg.

Zakłady MMA — dostępne rynki

Pinnacle oferuje najlepsze kursy w zakładach MMA. Kolejnym krokiem w nauce obstawiania na MMA jest zapoznanie się z dostępnymi rynkami. Organizacje UFC i Bellator zazwyczaj organizują największe wydarzenia co kilka tygodni oraz mniejsze walki w bardziej regularnych odstępach czasu. Dwa główne rynki MMA w Pinnacle to:

Moneyline

Podobnie jak w przypadku zakładów moneyline na tenisa czy NFL, zakłady tego typu na MMA oznaczają po prostu stawianie na zwycięzców walk.

Liczba rund

Rynek liczby rund dotyczy zakładów na czas trwania walki — powyżej lub poniżej pewnej liczby rund. Bukmacher ustala liczbę rund trwania walki (na przykład 2,5). Ponieważ walki MMA mają niewiele rund, często oznacza to wybór między walką zakończoną przed czasem a trwającą przez wszystkie rundy.

Zakłady na MMA — różne style walki

Aby korzystać z rynków moneyline i liczby rund, obstawiający powinni zapoznać się z różnymi stylami i strategiami walk, jakie stosują zawodnicy MMA. W praktyce mieszane sztuki walki stanowią połączenie szeregu stylów. Na styl MMA mają wpływ między innymi następujące dyscypliny:

 • Boks
 • Boks tajski
 • Kick-boxing
 • Brazylijskie jiu-jitsu
 • Judo
 • Zapasy
 • Karate
 • Taekwondo
 • Capoeira

Aby nauczyć się obstawiać MMA, należy zrozumieć silne i słabe strony poszczególnych stylów. Dzięki temu obstawiający mogą uzyskać przewagę nad bukmacherem. Jeśli na przykład zawodnik preferuje walkę w parterze, może być nastawiony na walki trwające przez wszystkie rundy (ma to znaczenie w zakładach na liczbę rund).

“Aby nauczyć się obstawiać MMA, należy zrozumieć silne i słabe strony poszczególnych stylów. Dzięki temu obstawiający mogą uzyskać przewagę nad bukmacherem.”

Jeśli jednak taki zawodnik stanie naprzeciwko rywala, którego siła tkwi w zadawaniu ciosów, może dążyć do zakończenia walki przed czasem zamiast ryzykować przegraną na punkty. Niektóre style walki są mniej lub bardziej skuteczne przeciw innym. Na przykład bokser może mieć trudności z zapaśnikiem, szczególnie jeśli walka przejdzie do parteru.

Innymi podstawowymi parametrami zawodnika, jakie należy uwzględnić w zakładach na MMA, są dotychczasowe osiągnięcia i pozycja w rankingu. MMA wciąż rozwija się jako popularny sport, dlatego badania statystyczne i dotyczące strategii są dobrymi narzędziami przy obstawianiu.

Po zapoznaniu z podstawami zakładów na MMA można szczegółowo przeanalizować statystyki, aby znaleźć wartościowe kursy — na przykład na podstawie skuteczności ataku i obrony w walce wręcz albo precyzji uderzeń. Dane te można znaleźć w oficjalnej witrynie organizacji UFC lub w wiarygodnych witrynach związanych z MMA, takich jak sherdog.com.

Zaawansowana strategia obstawiania w zakładach na MMA

Gdy wnikniemy głębiej w zakłady na MMA, okaże się, że to nie wygrywające zakłady powinny nas interesować, ale raczej poszczególne elementy, które wpływają na osiągany zysk. Najlepszym przykładem jest Demetrious Johnson, który wygrał 13 walkę UFC 216 z rzędu. Wielu wytrawnych graczy odnoszących sukcesy nie stawiałoby na faworyta, gdyby nie mogli osiągnąć przewagi nad bukmacherem.

Mało opłacalne może też okazać się obstawianie wszystkich walk umieszczonych na karcie MMA, czyli czterech walk głównych i kolejnych ośmiu walk pobocznych (czasami prezentujących debiutantów). Praktycznie niemożliwe jest zebranie wszystkich danych na temat każdego zawodnika UFC i Bellator oraz stoczonych przez nich walk.

Zakłady na MMA — przygotowania do walki

Wiedza na temat przygotowań do walki również może przydać się graczom. W przypadku mieszanych sztuk walki często mamy możliwość oglądania sesji treningowych lub sparingowych. To z kolei gwarantuje dostęp do przekazywanych na bieżąco analiz dotyczących przygotowań do walki prowadzonych przez konkretnego zawodnika. Stanowi to źródło bardzo cennych informacji, które obstawiający mogą wykorzystać, zgłębiając tajniki obstawiania zakładów na MMA.

Analizując przygotowania zawodnika, warto też zwrócić uwagę na jego partnerów treningowych. W takim treningu mogą brać udział zarówno wysokiej klasy partnerzy sparingowi, jak i najlepsi sportowcy z innych dyscyplin, takich jak zapasy czy judo. Oprócz partnerów treningowych ważni są też trenerzy. Niektórzy, tacy jak Jon Kavanagh, znani są z dobrego motywowania swoich zawodników. Inni, jak na przykład trener Rondy Rousey, Edmond Tarverdyan, są krytykowani za nadmierne ograniczanie swoich podopiecznych.

Przygotowania przed walką są równie ważne w zakładach na MMA, jak w przypadku zakładów bokserskich.

Jak obstawiać MMA — podróże i wysokość n.p.m.

W przypadku MMA często zapomina się o odległościach, jakie musi pokonać zawodnik. Podobnie dzieje się z miejscem walki, a dokładnie z jego wysokością nad poziomem morza. Choć nie zawsze będzie to miało wpływ na wynik końcowy, walki MMA odbywają się w różnych zakątkach świata — od Irlandii i Brazylii po Nowy Jork i pustynnie położone Las Vegas. Warunki klimatyczne i wysokość n.p.m. mają wpływ na wydolność krążeniowo-oddechową zawodników.

“Istotne znaczenie mają również doznane kontuzje, choć wielu zawodników niechętnie się do nich przyznaje.”

O podobnym wpływie możemy mówić w przypadku podróży, jakie muszą odbywać zawodnicy — zwłaszcza gdy ich baza treningowa znajduje się daleko od miejsca planowanej walki. Skutki tego są jeszcze większe, jeśli okres przystosowawczy zawodnika jest ograniczony z powodu krótkiego odstępu podróżą a czasem rozpoczęcia walki.

Ogólnie rzecz biorąc, ważne jest uwzględnienie poszczególnych czynników, które determinują występ zawodnika, szczególnie takiego, który w ostatniej chwili decyduje się walczyć w zastępstwie.

Zakłady MMA — waga i kontuzje

Gracze, którzy chcą opanować zaawansowane strategie obstawiania zakładów na MMA, będą musieli wziąć pod uwagę wagę zawodnika, jak ją osiągnął oraz jej zmiana może wpłynąć na wynik nadchodzącego pojedynku. Na przykład zawodnik, który jest naturalnie cięższy, może mieć ogromny problem z występem w lżejszej kategorii wagowej, ponieważ wiąże się to dla niego z ogromnymi wyrzeczeniami. Jak wpłynie to na jego walkę w oktagonie?

“Gdy wnikniemy głębiej w zakłady na MMA, okaże się, że to nie wygrywające zakłady powinny nas interesować, ale raczej poszczególne elementy, które wpływają na osiągany zysk. Widać to w walkach Demetriousa Johnsona.”

Dobrym przykładem jest w Conor McGregor. Dzięki jego wrodzonemu talentowi i umiejętnościom rzadko miał problemy, walcząc w niższych kategoriach wagowych. Jednak gdy po raz pierwszy skrzyżował rękawice z Natem Diazem znalazł się w odwrotnej sytuacji, ponieważ zmienił kategorię wagową z 66 kg na 77 kg. Chociaż początkowo Diaz ważył 76 kg, powrócił do swej naturalnej wagi między ważeniem a wyznaczonym terminem walki. To dało mu ogromną przewagę.

Oprócz wagi pięściarza należy zwrócić też uwagę na wpływ urazów na zakłady MMA. Zawodnicy utrzymują zazwyczaj, że są w 100% sprawni, ale często nie przyznają się do doznanych kontuzji, aby nie ujawniać swoich słabości przeciwnikom. Oczywiście takie zachowanie przyczynia się do zatajania informacji również przed obstawiającymi. Dlatego ważne jest, aby podczas analizy przygotowań zawodnika do walki zawsze uwzględnić potencjalne kontuzje, nawet jeśli teoretycznie nie istnieją.