Zakłady na siatkówkę

1274

Jak obstawiać siatkówkę: Przewodnik dla początkujących

  • Jak obstawiać siatkówkę: Wyjaśnienie zasad gry
  • Omówienie podstaw zakładów na siatkówkę
  • Jakie czynniki są wyjątkowe w przypadku zakładów na siatkówkę?
  • Które zawody są najważniejsze w przypadku siatkówki?

Siatkówka oferuje unikatową i atrakcyjną alternatywę dla obstawiających w zakładach sportowych. Często rynek ten jest uznawany za niszowy, dlatego dokładniejsza analiza pozwoli odkryć korzyści płynące z zakładów na siatkówkę. Czytaj dalej, aby zapoznać się z podstawowymi poradami dotyczącymi obstawiania siatkówki.

Jak obstawiać siatkówkę — reguły sportu

Siatkówka to sport drużynowy rozgrywany na boisku o wymiarach 9 x 18 m. Po każdej stronie siatki (zawieszonej na wysokości 2,43 m w przypadku mężczyzn i 2,24 m w przypadku kobiet) gra sześciu zawodników. Obie drużyny odbijają piłkę i starają się przebić ją na drugą stronę w taki sposób, aby wylądowała w obrębie pola przeciwnika albo spowodowała popełnienie błędu przez drużynę przeciwną.

Drużyna może dotknąć piłki trzy razy w jednej serii, ale dany zawodnik nie może dotknąć piłki dwa razy pod rząd. Zagranie określane jako blok nie jest wliczane do trzech zagrań, jakie może wykonać drużyna. Oprócz bloku występuje szereg rodzajów uderzeń, takich jak zagrywka dolna, atak bezpośredni lub zbicie.

Istnieje również wiele możliwości popełnienia błędu. Do podstawowych błędów w siatkówce należą między innymi wybicie piłki poza boisko, dotknięcie siatki w czasie gry lub podwójne uderzenie (kiedy ten sam zawodnik dotyka piłkę dwa razy pod rząd).

“Często rynek ten jest uznawany za niszowy, dlatego dokładniejsza analiza pozwoli odkryć korzyści płynące z zakładów na siatkówkę.”

Zasadniczo piłkę odbija się przedramionami oraz dłonią, ale dozwolone jest uderzanie dowolną częścią ciała. Aby wygrać mecz, drużyna musi wygrać odpowiednią liczbę setów. Wygranie seta wymaga zdobycia 25 punktów. Jeśli wynik seta jest remisowy 24:24, wygrywa ta drużyna, która uzyska dwupunktową przewagę. Mecze zwykle są rozgrywane do trzech wygranych setów.

Wszyscy zawodnicy drużyny, oprócz libero, noszą takie same stroje. Gracz na tej specjalnej pozycji nie może serwować ani blokować, a jego zmiany nie wpływają na limit standardowych zmian (drużyny mogą wymieniać zawodników sześć razy w ciągu jednego seta). Kompletne zasady siatkówki są dostępne w oficjalnej witrynie organizacji zarządzającej tym sportem.

Zakłady na siatkówkę — dostępne rynki

W Pinnacle oferowane są następujące rynki zakładów na siatkówkę:

Moneyline

Podobnie jak w przypadku zakładów na piłkę ręczną czy zakładów na MMA, zakłady moneyline w przypadku siatkówki oznaczają obstawianie przewidywanego zwycięzcy meczu.

Handicap

Zakłady z handicapem są oferowane w sytuacji, gdy przewidywana jest znaczna przewaga jednej drużyny nad drugą. W celu zniwelowania tej różnicy bukmacher stosuje handicap w postaci liczby setów wskazującej margines zwycięstwa.

Jeśli na przykład jedna drużyna ma handicap wynoszący –2,5, postawienie na nią przyniesie wygraną tylko wtedy, gdy wygra ona bez utraty seta. Postawienie na drużynę przeciwną z handicapem +2,5 przyniesie wygraną nawet w przypadku przegranego meczu, o ile ta drużyna wygra choć jednego seta.

Suma setów

Zakłady na sumy dotyczą przewidywania, czy liczba setów w meczu siatkówki będzie wyższa lub niższa niż wartość ustalona przez bukmachera (na przykład 3,5). W efekcie zakład dotyczy tego, czy mecz będzie wyrównany, czy jednostronny. Jest to znaczna różnica względem zakładów moneyline, w których liczy się wyłącznie zwycięstwo.

Jak obstawiać siatkówkę — strategia zakładów

Ważnym elementem umiejętności obstawiania w siatkówce jest rozpoznanie tych zawodów, które są najważniejsze w kalendarzu. W przypadku zakładów na siatkówkę największe znaczenie mają igrzyska olimpijskie, które odbywają się co cztery lata. Siatkówka jest sportem olimpijskim od 1964 roku. Co cztery lata odbywają się również mistrzostwa świata w piłce siatkowej (mężczyzn i kobiet) organizowane przez Międzynarodową Federację Piłki Siatkowej (FIVB, Fédération Internationale de Volleyball).

Puchar Świata w piłce siatkowej to odrębna impreza, która pozwala zakwalifikować się do olimpiady. Do częściej rozgrywanych (corocznych) dużych zawodów należą Liga Światowa (mężczyzn) i Grand Prix (kobiet). Odbywają się także mistrzostwa kontynentalne, na przykład w Europie i Ameryce Północnej. Istnieje również szereg lig i zawodów lokalnych.

“Ważnym elementem umiejętności obstawiania w siatkówce jest rozpoznanie tych zawodów, które są najważniejsze w kalendarzu. W przypadku zakładów na siatkówkę największe znaczenie mają igrzyska olimpijskie.”

W siatkówce występują różnorodne czynniki związane z rozgrywką na boisku. Po pierwsze, skuteczność pojedynczego zawodnika ma mniejsze znaczenie niż w sportach takich jak piłka nożna czy koszykówka. W siatkówce ważne są siła i spójność drużyny jako całości, dlatego liczba rozegranych meczów ma ogromne znaczenie.

Drużyny siatkarskie grają często i mają niewiele czasu na regenerację między spotkaniami. Skutkuje to zmęczeniem i może wpływać na zmienność formy — szczególnie kiedy niektóre mecze sezonu są mniej ważne. Ostatnim czynnikiem jest miejsce spotkania. Boiska do siatkówki są różnorodne, a wysokość, rozkład i odległości w halach wpływają na grę zawodników.

Podczas nauki stawiania na siatkówkę warto wziąć pod uwagę zasadę Pareto. Według niej sporty o mniejszej popularności umożliwiają obstawiającym dokładniejsze przewidywanie wyników mniejszym wysiłkiem. Innymi słowy specjalizacja w zakładach dotyczących siatkówki może być praktyczniejsza niż zajmowanie się bardziej popularnym sportem. Wynika to z ograniczonych informacji, jakie są dostępne, i mniejszej konkurencji.