Jak obstawiać zakłady na tenisa ?

1022

Jak obstawiać w zakładach bukmacherskich na tenisa ?

Tenis jest dyscypliną niezwykle dynamiczną i atrakcyjną dla oglądających. Aby nauczyć się obstawiania zakładów tenisowych, gracze muszą znać nie tylko zasady gry, ale również posiadać wiedzę na temat tego, jak różne style gry i rodzaje nawierzchni mogą wpłynąć na wynik zakładów. Czytaj dalej, aby poznać metody obstawiania zakładów na tenisa.

Tenis, obok piłki nożnej, koszykówki, futbolu amerykańskiego i bejsbolu, plasuje się wśród pięciu najchętniej obstawianych dyscyplin sportowych u bukmacherów. Kiedy gracz nauczy się już, w jaki sposób obstawiać zakłady na tenisa, może wybrać spośród szerokiej oferty zakładów i turniejów, aby znaleźć zakłady odpowiednie dla siebie.

Zasady gry w Tenisa

Tenis ziemny, zanim otrzymał swoją współczesną nazwę, był nazywany „tenisem na trawie”. Jest to dyscyplina, w której gra się rekietami i piłkami na prostokątnym boisku przedzielonym pośrodku siatką o wysokości 1,07 m. Rozmiary kortu różnią się w zależności od formatu gry.

Tenis może być rozgrywany między dwoma zawodnikami (tzw. singel) lub między dwoma dwuosobowymi zespołami zawodników (debel). Celem każdego zawodnika jest odbicie piłki w taki sposób, aby przeciwnik nie był w stanie posłać piłki z powrotem na drugą stronę kortu, a tym samym zdobyć punktu. Może to osiągnąć zmuszając rywala do trafienia poza linie boiska lub w siatkę.

“Podczas zawierania zakładów tenisowych bardzo pomocne są dane statystyczne dotyczące zawodników oraz ich łączny bilans utrzymań i przełamań na konkretnym korcie.”

Pojedynczy gem wygrywa się, zdobywając cztery punkty lub co najmniej o dwa więcej od rywala. Każdy set składa się z sześciu gemów, a cały mecz z trzech lub pięciu setów. W ramach turniejów Wielkiego Szlema mężczyźni grają do trzech wygranych, natomiast inne profesjonalne zawody, w tym te rozgrywane przez kobiety, toczą się do dwóch zwycięstw.

Każdy zawodnik na zmianę rozpoczyna serwis w poszczególnych gemach, czyli trafia w piłkę tak, aby odbiła się po drugiej stronie kortu. Jeśli zawodnik wygrywa gem przy własnym podaniu, mówi się o „utrzymaniu” (ang. hold), natomiast jeśli zawodnik wygrywa gem przy podaniu przeciwnika, jest to „przełamanie” (ang. break).

Jak obstawiać zakłady na tenisa — istotne czynniki

Poznając zasady obstawiania zakładów tenisowych, należy zwrócić uwagę na wiele czynników. Podobnie jak w przypadku zakładów na krykieta trzeba mieć świadomość, że każdy zawodnik ma swoje mocne i słabe strony, które sprawdzą się w określonych warunkach.

Turnieje tenisowe rozgrywane są na jednej z czterech nawierzchni: ziemnej, trawiastej, twardej lub dywanowej. Ze względu na szybkość z jaką porusza się piłka i zawodnik na różnych nawierzchniach, poziom gry zawodnika może różnić się w zależności od typu kortu. Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj artykuł, który wyjaśnia znaczenie nawierzchni w zakładach na tenisa.

Poza tym tenisiści dysponują różnym poziomem umiejętności, które bardziej doświadczonym obstawiającym pozwalają nie tylko określić sposób gry poszczególnych zawodników, ale również przeciwników, z którymi preferują rywalizować na korcie. Zacznijmy od podstaw. Tenisiści mogą być leworęczni lub praworęczni i to właśnie ten czynnik, podobnie jak w zakładach na boks, warto rozważyć, obstawiając zakłady tenisowe.

Wśród podstawowych typów tenisistów możemy wymienić: graczy mocno serwujących, graczy preferujących grę zza linii końcowej, graczy defensywnych, graczy wszechstronnych oraz graczy preferujących grę przy siatce. Podczas zawierania zakładów tenisowych bardzo pomocne są dane statystyczne dotyczące zawodników oraz ich łączny bilans utrzymań i przełamań na konkretnym korcie.

Obstawianie na tenisa — turnieje i zakłady

Podobnie jak w przypadku zawierania zakładów golfowych, zaleca się, aby osoby początkujące rozpoczęły obstawianie od najważniejszych turniejów, a dopiero potem kontynuowały zgłębianie wiedzy na temat zakładów tenisowych. Co roku w tenisie rozgrywane są cztery „Wielkie Szlemy”: Australian Open (na kortach twardych), French Open (na kortach ziemnych), Wimbledon (na kortach trawiastych) i US Open (na kortach twardych).

“Ze względu na szybkość z jaką porusza się piłka i zawodnik na różnych nawierzchniach, poziom gry zawodnika może różnić się w zależności od typu kortu.”

Zarówno kobiety, jak i mężczyźni rywalizują we wspomnianych wcześniej turniejach Wielkiego Szlema, a następnie przez cały rok biorą udział w turniejach ATP (Association of Tennis Professionals) i WTA (Women’s Tennis Association). Organizacje te zajmują się również sporządzaniem rankingów tenisistów.

Bukmacherzy oferują różne rodzaje zakładów w ramach turniejów Wielkiego Szlema, imprez z cyklu ATP i WTA oraz wielu innych zawodów tenisowych, wśród których można wymienić Challenger Tour, Puchar Davisa, Puchar Fed i Igrzyska Olimpijskie.