Zakłady na zdobycie bramki przez obie druzyny

870

Analiza zakładów na zdobycie bramki przez obie drużyny

  • Które dane statystyczne mogą być przydatne podczas zawierania zakładów na zdobycie bramki przez obie drużyny?
  • Czy można osiągać zyski w zakładach na zdobycie bramki przez obie drużyny?
Zakłady na zdobycie bramki przez obie drużyny zyskały na popularności, ponieważ ich istota sprowadza się do dokonania wyboru wyłącznie między dwiema opcjami, w sytuacji gdy dane statystyczne sugerują równomierne rozłożenie wyników. 51% meczów rozegranych w pięciu największych europejskich ligach w ostatnich pięciu sezonach kończyło się strzeleniem co najmniej jednej bramki przez każdą z drużyn. Co właściwie sprowadza się do tego, że w zakładach na zdobycie bramki przez obie drużyny decyzję można podjąć na podstawie rzutu monetą.

Gdy przyjmiemy bardziej szczegółowe podejście do analizowania zakładów na zdobycie bramki przez obie drużyny, przekonamy się, że chodzi tu o coś więcej niż zwykły rzut monetą. Chociaż w dużej próbie wyniki rozkładają się niemal równomiernie, to w tym typie zakładów istotne są konkretne pary zespołów uczestniczących w meczu, jaką przyjmują taktykę, jakie wyniki osiągały wcześniej, a nawet o jakiej porze dnia odbywa się spotkanie.

Znaczenie wyników zakładów na zdobycie bramki przez obie drużyny

W 490 badanych sezonach wystąpienie faktu zdobycia bramki przez oba zespoły miało duże wahania ― od 26% w przypadku meczów Bayernu Monachium (2014/2015) aż do 79% meczów Hoffenheimu (2013/2014). Wyraźnie widać jednak, że w perspektywie długoterminowej kluby regularnie uczestniczące w rozgrywkach Premier League w ostatnich pięciu sezonach odnotowują podobną liczbę meczów kończących się zdobyciem bramki przez obie drużyny.

Drużyna, która nieprzerwanie utrzymuje swoją pozycję w najwyższej lidze angielskiej, odnotowuje zdobycie bramki przez siebie i przeciwnika w przypadku od 18 do 21 meczów w każdym sezonie. Obstawiający muszą jednak dysponować rzetelnymi statystykami meczowymi, które mogą okazać się przydatne w określeniu, w jakich sytuacjach drużyny mają większą szansę na zdobywanie i tracenie bramek w rozgrywanych meczach.

Na co zwracać uwagę przy obstawianiu zakładów na zdobycie bramki przez obie drużyny?

Poniższa tabela wykorzystuje korelację rang Spearmana, aby ocenić relacje pomiędzy dwiema drużynami biorącymi udział w meczu oraz różne dane statystyczne dotyczące ostatnich pięciu sezonów Premier League:

Zdobycie bramki przez obie drużyny

Różnica bramek może mieć silny związek z pozycją ligową, ale żadna z tych wielkości nie jest w stanie wskazać czy obie drużyny zdobędą gole w rozgrywanych między sobą meczach. Nikogo nie dziwi to, że najważniejszym wskaźnikiem jest suma bramek, ale co jeszcze można wziąć pod uwagę?

W sezonie 2015/2016 Premier League informacja o zdobyciu, bądź też nie, bramek przez obie drużyny miała nieznaczny wpływ na prawdopodobieństwo powtórzenia się tej sytuacji w kolejnym meczu. 48,2% meczów rozegranych w poprzednim sezonie Premier League zakończyło się brakiem zdobycia bramki przez przynajmniej jeden zespół. Jeśli natomiast żadna z dwóch drużyn nie zdobyła gola w poprzednim meczu, to średnio w 51,1% przypadków nie strzelała gola w meczu kolejnym.

Czy zdobywanie bramek przez obie drużyny charakteryzuje się jakimś wzorcem?

Jeśli obie drużyny zdobyły bramki w poprzednim meczu, to w kolejnym sytuacja powtarzała się w 54,8% przypadków, w porównaniu do ogólnej średniej wynoszącej 51,8%. To pokazuje, że znajomość wyniku poprzedniego meczu może oznaczać niewielką przewagę, chociaż oczywiście pewne zespoły będą lepiej wpisywać się w ten trend od innych.

Jeśli dane zespoły ligowe rozegrały przynajmniej trzy mecze z rzędu, w których obie drużyny zdobyły gole albo żadna z nich nie zdołała strzelić bramki, można przyjąć założenie, że taka seria prawdopodobnie powtórzy się w przyszłości.

“Chociaż w dużej próbie statystyki rozkładają się niemal równomiernie, istnieje wiele czynników, które obstawiający powinni wziąć pod uwagę przy zawieraniu zakładów na zdobycie bramki przez obie drużyny.”

Zwróćmy uwagę, że więcej drużyn odnotowało dłuższe serie meczów ze zdobytymi bramkami przez oba zespoły niż serie meczów, w których choćby jedna strona nie strzeliła gola. Takich zespołów było dziesięć, podczas gdy zespołów z odwrotnymi seriami było tylko sześć. Ponadto wszystkie drużyny w sezonie 2016/2017 Premier League rozegrały przynajmniej trzy mecze pod rząd, które zakończyły się strzeleniem gola przez obie drużyny.

W tym pięcioletnim okresie drużyna Evertonu rozegrała najwięcej meczów z rzędu, bo aż 16, które zakończyły się golem dla obu drużyn. Było to w sezonie 2012/2013. Najdłuższa seria (12 meczów), w której przynajmniej jedna z drużyn nie zdobyła bramki, została zanotowana przez zespół Burnley sezonie 2014/2015.

Czy godzina rozpoczęcia meczu ma znaczenie w kontekście zakładów na zdobycie bramki przez obie drużyny?

Czas rozpoczęcia meczu również może mieć znaczenie. Rozmiary próbek oczywiście nie są równe, ponieważ wiele meczów nadal rozpoczyna się o godzinie 15:00 w sobotę, ale warto przyjrzeć się rozkładowi meczów Premier League z zeszłego sezonu pod kątem czasu rozpoczęcia gry, aby zaobserwować, czy obie drużyny zdobyły bramki.

Zdobycie bramki przez obie drużyny

Mecze rozgrywane o wczesnych porach często mogą okazać się nudne i mało inspirujące zarówno dla kibiców, jak i zawodników. Liczby sugerują, że obie drużyny rzadziej zdobywają bramki podczas takiego meczu. Może to wynikać z warunków podróży zespołu grającego na wyjeździe, krótkiego czasu na przygotowanie się obu drużyn przed meczem lub wielu innych czynników.

“W 55,7% sobotnich meczów rozpoczynających się o godzinie 15:00 obu drużynom udało się strzelić gole.”

W związku z tym, że prawie taka sama liczba meczów rozpoczynała się o 15:00 w sobotę po południu, co o innej porze, wart uwagi jest fakt, że 55,7% meczów w sobotnie popołudnie zakończyło się golem dla obu drużyn, a w przypadku pozostałych taka sytuacja dotyczyła zaledwie 48,2% spotkań. Należy o tym pamiętać przy obstawianiu zakładu.

Błąd optymizmu a zakłady na zdobycie bramki przez obie drużyny

Podobnie jak w przypadku wszystkich innych zakładów ważne jest, aby nie dopuścić do tego, by uprzedzenia miały wpływ na ocenę sytuacji. Szczególnie dotyczy to właśnie zakładów na zdobycie bramki przez obie drużyny. Przypadkowe zagranie lub wątpliwa decyzja sędziego mogą nieoczekiwanie przynieść szczęśliwego gola (lub pechowego ― w zależności od obstawionego zakładu).

Niebezpieczeństwo związane z błędem optymizmu w zakładach na zdobycie bramki przez obie drużyny jest oczywiste, gdy analizujemy zespoły o najniższej liczbie zdobytych goli względem najlepszej szóstki Premier League. Możemy zakładać, że w przypadku meczów rozgrywanych między drużynami strzelającymi mało bramek (Aston Villa, Norwich i WBA) a sześcioma najlepszymi zespołami nie ma mowy o zdobyciu bramki przez obie drużyny. Jednak w dziewięciu meczach na osiemnaście rozegranych między takimi zespołami w zeszłym sezonie mieliśmy do czynienia ze zdobyciem bramki przez obie drużyny.