Zakłady wielokrotne

1360

Sztuka zawierania zakładów wielokrotnych

 • Czy warto stawiać w zakładach wielokrotnych?
 • Jakie są minusy obstawiania w zakładach wielokrotnych?
 • W jaki sposób zakłady wielokrotne mogą przynieść korzyść zawodowym graczom?

Poważni gracze często twierdzą, że zakłady wielokrotne to strata czasu. Tego typu zakłady faktycznie zmniejszają prawdopodobieństwo wygranej, ale należy pamiętać, że jednocześnie zwiększają potencjalny zysk. Czy stawianie w zakładach wielokrotnych jest opłacalne? Czytaj dalej, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej.

„Postawiłem 1 euro i wygrałem 500 000”.

Jest to historia, o której pewnie czytacie od czasu do czasu. Bukmacherzy często publikują w mediach społecznościowych chwytliwe nagłówki mówiące o minimalnym ryzyku i maksymalnej wygranej, starając się rozbudzić w swoich klientach nadzieję, że pewnego dnia ich również może spotkać coś podobnego.

Wysoka wygrana pieniężna w przypadku zakładów wielokrotnych (znanych również jako akumulatory) jest spełnieniem marzeń. Wystarczy postawić niewielką kwotę, aby zyskać szansę ogromnej wygranej. Czy może być coś lepszego?

Tak naprawdę zakłady wielokrotne są rzadko postrzegane przez zawodowych graczy jako atrakcyjne. Wielu z nich uważa, że jest to wyłącznie rozrywka dla amatorów, którzy chcą przetestować swoje umiejętności podczas kilku zdarzeń i cieszyć się każdym kolejnym zwycięskim wynikiem w ramach swojego kuponu.

W tym artykule chcę przyjrzeć się różnym rodzajom zakładów wielokrotnych, powodom, dla których są obstawiane oraz zagrożeniom i korzyściom, które się z nimi wiążą.

Bezpieczeństwo w zakładach wielokrotnych

Mówiąc o bezpiecznych zakładach wielokrotnych, mam na myśli połączenie dowolnego pojedynczego zakładu wybranego przez gracza z pojedynczym zakładem, który ma bardzo duże szanse powodzenia (na przykład zwycięstwo Rogera Federera w pierwszej rundzie dowolnego turnieju).

“Często wiąże się to z wyłożeniem niewielkiej sumy dodatkowych pieniędzy, ale powiązanie zakładu z innymi wynikami daje możliwość uzyskania znacznie wyższej wypłaty.”

Takie podejście jest często stosowane w celu zwiększenia kwoty wypłaty z zakładu, który rzeczywiście nas interesuje, co w konsekwencji pozwala na wyższy zwrot z inwestycji. Ryzyko polega na tym, że gracze mogą lekceważyć rzeczywiste prawdopodobieństwo wystąpienia „prawdopodobnych zdarzeń”.

Jeśli postawisz zakład na zawodnika, który ma 90% szans na wygraną, nadal istnieje 10% szans na jego przegraną. Nie wydaje się to zbyt wiele, ale jeśli początkowo zakład miał 50% szans na wygraną, nagle okazuje się, że zakład wielokrotny daje zaledwie 45% szans na wypłatę (zostało to wyjaśnione dokładniej w dalszej części artykułu).

Stawianie na wszystkich faworytów

Kolejny klasyczny przypadek stawiania zakładów wielokrotnych dotyczy obstawiania wszystkich faworytów w danym dniu. Załóżmy, że chcemy postawić na faworyta w każdym meczu La Ligi rozgrywanym w danym dniu, z których każdy, na potrzeby tego przykładu, ma 90% szans na wygraną. Jak wysokie jest prawdopodobieństwo wygranej takiego zakładu wielokrotnego? Niewielkie.

Nawet jeśli każda z drużyn jest wielkim faworytem, szansa, że wszystkie wygrają jest znacznie mniejsza, bo wynosi ± 35%.

W przypadku zakładu wielokrotnego obstawiający wygrywa tylko wtedy, gdy wszystkie wybrane przez niego opcje okażą się zwycięskie. Przy 90% prawdopodobieństwie wygrania meczów przez wszystkie 10 drużyn (kurs dziesiętny o wartości 1,11) można dokonać następującego obliczenia:

1,1110 = 2,8394

Kurs na wygraną w tym hipotetycznym 10-krotnym zakładzie wielokrotnym wynosi 2,8394, co odpowiada prawdopodobieństwu 32,5%. Gdybyśmy powtórzyli podobne obliczenia dla 80% prawdopodobieństwa wygranej przez faworytów, wygląda to znacznie gorzej, co daje nam około 10,74% szans na wygraną.

Chociaż wątpliwe jest, aby którykolwiek z faworytów przegrał mecz, to jednak podobnie wątpliwe jest to, że żaden z nich nie zazna porażki.

Hazard w najczystszej postaci

Wspomniane wcześniej typowe postrzeganie zakładu wielokrotnego sprowadza się do stawiania niewielkiej kwoty przy jednoczesnej możliwości otrzymania gigantycznego zwrotu.

W przypadku tego typu zakładów gracz stawia właściwie wyłącznie na outsiderów w nadziei, że dopisze im szczęście. Albo dużo zakładów o szansie na zwycięstwo 50/50 w nadziei, że jakimś cudem wszystkie będą wygrywające. Chociaż wystąpienie obu zdarzeń jest mało prawdopodobne, potencjalne zyski są ogromne.

Żadna z tych strategii nie będzie wykorzystywana przez profesjonalnych graczy w celu osiągnięcia zysku (chyba, że dla czystej zabawy), ponieważ zakłady wielokrotne często wymagają od gracza bazowania na nieco gorszych kursach oferowanych przez bukmacherów. Zmienność charakteryzująca te zdarzenia również jest bardzo wysoka.

Graczy obstawiających zakłady wielokrotne może również ograniczać niski budżet, to z kolei rzadko będzie dotyczyło zawodowych graczy. Zamiast tego będą oni stawiać wyższe stawki na zakłady o kursach pojedynczych na wszystkie zdarzenia, w ramach których mogliby równie dobrze obstawić zakłady wielokrotne.

Oczywiście zawodowi gracze zajmujący się obstawianiem zakładów wielokrotnych istnieją, więc w dalszej części tego artykułu skupię się wyłącznie na nich.

Profesjonalne zakłady wielokrotne

Chociaż z punktu widzenia wartości oczekiwanej obstawianie zakładów wielokrotnych wydaje się nieopłacalne, są gracze, którzy stale wybierają ten rodzaj zakładów i zazwyczaj wygrywają znaczne kwoty. Osiągane przez nich wyniki są nawet lepsze, niż gdyby stawiali pojedynczy zakład na bardziej korzystne kursy pojedyncze.

Sztuczka polega na tym, aby zrozumieć zalety i wady obstawiania zakładów wielokrotnych.

Wady:

 • Wyższe marże
 • Niższe limity niż w przypadku zakładów na pojedyncze mecze
 • Konieczność oczekiwania na zakończenie wszystkich meczów przed odebraniem ewentualnych wygranych

Zalety:

 • Wyższa kwota wypłaty niż w przypadku zakładów na pojedyncze mecze
 • Możliwość łączenia ze sobą zakładów po aktualnych kursach
 • Przewaga w zakładach wielokrotnych
 • Możliwość zarobienia dużej sumy pieniędzy po aktualnych kursach za pomocą formatu grupowego.

Podczas gdy pierwsze pięć punktów wymienionych powyżej raczej nie wymaga wyjaśnienia, dwa ostatnie powinny zostać przeanalizowane.

Przewaga w zakładach wielokrotnych:

Aby wykazać, że zakłady wielokrotne mogą skutkować wyższym zwrotem z inwestycji niż zakłady pojedyncze, skorzystam z obliczeń przedstawionych przeze mnie w poprzednim artykule.

Przyjrzyjmy się następującemu przykładowi. Masz do dyspozycji 200 EUR i chcesz postawić je na dwa mecze. Twoim zdaniem masz 50% szans na wygranie każdego z pojdynczych zakładów.

Obecnie bukmacher ustalił kurs 2,10 dla zakładów zwykłych i 2,09 dla zakładów wielokrotnych. Dostępne opcje są następujące:

A) Postawienie 100 EUR na każdy mecz po kursie 2,10.

lub

B) Postawienie 200 EUR na zakład wielokrotny po kursie 2,092 = 4,368

W pierwszym przypadku otrzymasz:

Zakłady wielokrotne

Oczekiwany zysk dla opcji A

25% x (210+10+10-200) = 7,5 jednostek lub oczekiwany zwrot z inwestycji wynoszący 7,5/200 = 3,75%

Jeśli wykonamy te same obliczenia na zakładzie wielokrotnym, otrzymamy:

Zakłady wielokrotne

Oczekiwany zysk dla opcji B

25% x (673,60-200-200-200) = 18,4 jednostek lub oczekiwany zwrot z inwestycji wynoszący 18,4/200 = 9,2%

To pokazuje, że jeśli posiadasz przewagę w każdym z postawionych przez siebie zakładów, możesz łatwo pokryć dodatkowe opłaty nakładane przez bukmacherów w przypadku zakładów wielokrotnych.

Stawianie dużej sumy pieniędzy po obecnych kursach

Format grupowy to rodzaj zakładu wielokrotnego, który pozwala obstawiać zakłady na wszystkie kombinacje w ramach wybranych przez gracza wyników. Jeśli na przykład chcesz postawić zakład na czterech zawodników w formacie grupowym, możesz obstawić:

 • Jeden zakład na wszystkich czterech zawodników łącznie
 • Cztery zakłady, w których brakuje po jednym zawodniku (np. cztery zakłady, w których wybiera się trzech zawodników)
 • Sześć zakładów, w których brakuje po dwóch zawodników (np. sześć zakładów, w których wybiera się dwóch zawodników)

Jak wspominaliśmy, często wiąże się to z wyłożeniem niewielkiej sumy dodatkowych pieniędzy, ale powiązanie zakładu z innymi wynikami daje możliwość uzyskania znacznie wyższej wypłaty.

Jeśli rzeczywiście chcesz postawić zakład na konkretną drużynę, a obecny limit wynosi 100 EUR, to zakład czterokrotny w formacie grupowym może umożliwić postawienie na faworyta kwoty przekraczającej ten limit. Jeśli postawisz łącznie siedem zakładów w tym samym czasie:

 • Jeden zakład na cztery drużyny
 • Trzy zakłady, w których gracz wybiera trzy drużyny, w tym swojego faworyta
 • Trzy zakłady, w których gracz wybiera dwie drużyny, w tym swojego faworyta

Nawet jeśli każdy zakład w formacie grupowym ma limit 50 EUR, te siedem zakładów pozwoli postawić w sumie 350 EUR na faworyta. Zakład pojedynczy pozwalałaby w takim wypadku na postawienie zaledwie 100 EUR. Sytuacja podobnie wygląda w przypadku przewagi uwzględnionej w powyższym przykładzie, ale ponieważ wymaga to bardziej skomplikowanych obliczeń, zachęcam czytelników, aby sami zainteresowali się tym tematem.

Podsumowując, zakłady wielokrotne mogą przyciągać zarówno amatorów, jak i graczy zawodowych. Mogą dostarczać wielu emocji przy niewielkim ryzyku lub oferować atrakcyjne zwroty znającym się na rzeczy profesjonalnym graczom.