Zasady gry w piłkę nożną

244

Piłka nożna (Soccer) jest jednym z najstarszych sportów na świecie, a wraz z nią; jest również jednym z najbardziej rozpoznawalnych. Szczytem międzynarodowej gry jest Puchar Świata w piłce nożnej. Istnieją również turnieje takie jak Mistrzostwa Europy, Copa America i Puchar Narodów Afryki. W kraju najsilniejsze ligi pochodzą z Anglii (angielska Premier League), Hiszpanii (La Liga), Włoch (Serie A) i Niemiec (Bundesliga). W niektórych częściach świata sport ten znany jest również jako piłka nożna.

Przedmiot gry

Celem piłki nożnej jest zdobycie większej liczby bramek niż przeciwnik w 90-minutowym czasie gry. Mecz podzielony jest na dwie połowy po 45 minut. Po pierwszych 45 minutach gracze będą mieli 15-minutowy okres odpoczynku zwany przerwą. Drugie 45 minut zostanie wznowione, a czas uznany przez sędziego za odpowiedni (czas na kontuzję) będzie odpowiedni.

Gracze i wyposażenie

Każda drużyna składa się z 11 graczy. Składa się z jednego bramkarza i dziesięciu graczy z pola. Wymiary boiska różnią się w zależności od podłoża, ale mają długość około 120 metrów i szerokość 75 metrów. Na każdym boisku będziesz mieć pole 6 jardów obok bramki, pole 18 jardów otaczające pole 6 jardów i środkowy okrąg. Każda połowa boiska musi być odbiciem lustrzanym drugiej pod względem wymiarów.

Zasadniczo sprzętem potrzebnym do meczu piłki nożnej jest boisko i piłka nożna. Dodatkowo gracze mogą nosić buty piłkarskie z ćwiekami, ochraniacze goleni i pasujące paski. Bramkarze będą dodatkowo nosili wyściełane rękawiczki, ponieważ są jedynymi zawodnikami, którzy mogą dotykać piłki. Każda drużyna będzie miała wyznaczonego kapitana.

Punktacja

Aby zdobyć piłkę, musi trafić do bramki przeciwnika. Cała piłka musi być ponad linią, aby mogła być uzasadnionym celem. Bramkę można zdobyć dowolną częścią ciała oprócz dłoni lub ramienia aż do ramienia. Sam cel składa się z ramy o wysokości 8 stóp i szerokości 8 jardów.

Zwycięstwo w grze

Aby wygrać, musisz zdobyć więcej bramek niż twoi przeciwnicy. Jeśli wyniki są wyrównane po 90 minutach, gra zakończy się remisem z wyjątkiem gier pucharowych, w których gra może zająć więcej czasu, a nawet rzutów karnych, aby zdecydować o zwycięzcy. Gracze muszą kopać piłkę stopami i zabrania się używania rąk poza bramkarzami, którzy mogą wykorzystywać dowolną część ciała w polu 18 jardów (których więcej można znaleźć w następnej sekcji).

Zasady futbolu (piłka nożna)

• Mecz składa się z dwóch 45-minutowych połówek z 15-minutowym okresem odpoczynku pomiędzy nimi.
  • Każda drużyna może mieć co najmniej 11 zawodników (w tym 1 bramkarza, który jest jedynym zawodnikiem, który może posługiwać się piłką w polu 18 jardów) i co najmniej 7 graczy jest wymaganych, aby utworzyć mecz.
  • Pole musi być wykonane ze sztucznej lub naturalnej trawy. Wielkość boisk jest różna, ale musi mieścić się w przedziale 100-130 jardów i 50-100 jardów szerokości. Boisko musi być również oznaczone prostokątnym kształtem na zewnątrz, pokazującym poza boiskiem, dwoma sześcioma polami ogrodowymi, dwoma 18 polami ogrodowymi i środkowym okręgiem. Miejsce na karę umieszczone 12 jardów poza bramkami i środkowym okręgiem również musi być widoczne.
  • Kula musi mieć obwód 58–61 cm i mieć okrągły kształt.
  • Każda drużyna może wymienić do 7 zawodników rezerwowych. Zmiany mogą być dokonywane w dowolnym momencie meczu, przy czym każda drużyna może dokonać maksymalnie 3 zmian na stronę. W przypadku dokonania wszystkich trzech zmian i gdy zawodnik będzie musiał opuścić boisko z powodu kontuzji, drużyna będzie zmuszona grać bez zmiany dla tego zawodnika.
  • Każda gra musi obejmować jednego sędziego i dwóch asystentów sędziego (liniowych). Zadaniem sędziego jest pełnienie funkcji sędziego na czas i podejmowanie wszelkich niezbędnych decyzji, takich jak faule, rzuty wolne, wprowadzanie piłki, kary i dodawanie na czas na koniec każdej połowy. Sędzia może skonsultować się z asystentami w dowolnym momencie meczu w sprawie decyzji. Zadaniem asystenta sędziego jest wytypowanie spalonych w meczu (patrz poniżej), wtajemniczanie każdej z drużyn, a także asystowanie sędziemu we wszystkich procesach decyzyjnych w stosownych przypadkach.
  • Jeśli gra będzie wymagała dogrywki w wyniku wyrównania obu drużyn w meczu, 30 minut zostanie dodane w postaci dwóch 15-minutowych połówek po wyznaczonych 90 minutach.
  • Jeśli po dogrywce drużyny nadal są na poziomie, musi zostać wykonana rzut karny.
  • Cała piłka musi przekroczyć linię bramkową, aby mogła stanowić bramkę.
  • W przypadku popełnionych fauli gracz może otrzymać żółtą lub czerwoną kartkę w zależności od powagi faulu; sprowadza się to do uznania sędziego. Żółty to ostrzeżenie, a czerwona kartka to odrzucenie tego gracza. Dwie żółte kartki będą równe jednej czerwonej. Po odesłaniu gracza nie można go wymienić.
  • Jeżeli piłka wychodzi poza grę przeciwnikowi na którejkolwiek z linii bocznych, podaje się ją jako rzut z linii bocznej. Jeśli piłka wychodzi poza grę atakującemu zawodnikowi na linii bazowej, jest to rzut od bramki. Jeśli wypadnie obrońca, jest rzut rożny.

Reguła spalonych w piłce nożnej

Offside może zostać wywołany, gdy atakujący gracz znajduje się przed ostatnim obrońcą, gdy do niego zagra podanie. Strefa spalona ma na celu zniechęcenie graczy do po prostu kręcenia się wokół bramki przeciwnika i czekania na podanie. Aby być na boku, muszą być umieszczone za ostatnim obrońcą, gdy piłka jest im zagrana. Jeśli zawodnik znajduje się przed tym ostatnim obrońcą, uznaje się go za spalonego, a rzut wolny dla drużyny broniącej zostanie ogłoszony.

Gracz nie może zostać złapany na spalonym we własnej połowie. Bramkarz nie liczy się jako obrońca. Jeżeli piłka jest odtwarzana do tyłu, a zawodnik znajduje się przed ostatnim obrońcą, uznaje się, że nie jest on na spalonym.