Zasady gry w siatkówkę

150

Odmiany gry w siatkówkę są w obiegu od około 1895 roku. Gra ewoluowała od tego czasu i to w 1964 roku sport ten rozpoczął swoje pierwsze igrzyska olimpijskie. Obecnie sport cieszy się globalną popularnością, a narody z całego świata rywalizują zawodowo. Szczytem tej dyscypliny sportu są igrzyska olimpijskie, w których najlepsi zawodnicy są często pokazywani.

Przedmiot gry

Celem siatkówki jest uderzenie w siatkę o siatkę (tylko za pomocą rąk) przebiegającą przez środek boiska, próbując jednocześnie odbić się w połowie przeciwników. Drużyna przeciwna musi spróbować zapobiec odbiciu się piłki przed jej zwróceniem. Rozgrywki rozgrywane są w 3 lub 5 setach, a drużyna z większą liczbą zestawów na koniec gry wygrywa.

Gracze i wyposażenie

Każda drużyna ma jednocześnie 6 graczy na boisku. W trakcie gry można stosować zamienniki. Nie ma profesjonalnych zespołów mieszanych płci. Każdy gracz zajmuje pozycję w strefie ataku (obok siatki) lub w strefie obrony (z tyłu boiska). W każdej strefie jest trzech graczy i po każdym punkcie obracają się zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Boisko ma prostokątny kształt i ma wymiary 18 x 9 m. Przez kort biegnie siatka o wysokości 2,43 m, z piłką o średnicy 8 cali i wadze od 9 do 10 uncji. Wokół obrzeży boiska znajduje się pole poza boiskiem, a jeśli piłka odbije się w tych sekcjach, punkt zostanie przyznany drużynie przeciwnej.

Każda drużyna dostaje maksymalnie dwa limity czasu na zestaw po 30 sekund. Po każdym zestawie limit czasu resetuje się z powrotem do dwóch, niezależnie od tego, ile z nich było wcześniej używanych.

Punktacja

Aby zdobyć punkt, piłka musi uderzyć w ziemię w zaznaczonej sekcji w połowie przeciwnika. Możesz także zdobyć punkt, gdy przeciwnik nie trafi w zarysowany odcinek w swojej połowie lub przeciwnik uderzy piłkę w siatkę. Punkt może zostać zdobyty przez obie drużyny.

Gracz serwujący musi to zrobić spoza linii podstawowej i może użyć akcji nad lub pod pachą i uderzyć tylko ręką. Kiedy serw zostanie wykonany, odrywający może dołączyć do drużyny w grze i walczyć o sens.

Każda drużyna może uderzyć piłkę trzy razy, zanim piłka musi zostać zwrócona. Gracz nie może uderzyć piłki dwa razy pod rząd. Jeżeli piłka trafi w linię graniczną, uznaje się ją za grę. Drużyna defensywna może skoczyć i spróbować zablokować piłkę wracającą na swoją stronę boiska. Jeśli zostanie podjęta próba bloku, a piłka odbije się od przeciwnika o połowę, przyznawany jest punkt. Jeśli po bloku piłka odbije się, punkt jest przyznawany drużynie przeciwnej.

Każda gra jest rozgrywana do 25 punktów i muszą być wolne o dwa punkty. Jeśli wyniki osiągną 24-24, gra jest rozgrywana, dopóki jedna drużyna nie poprowadzi dwóch.

Zwycięstwo w grze

Aby wygrać grę, musisz zdobyć więcej punktów niż przeciwnicy. Zwykle rozgrywane są najlepsze z 3 lub 5 setów, a zwycięzcy będą pierwszą drużyną, która osiągnie wymaganą liczbę setów.

Zasady siatkówki

• Każda drużyna składa się z 6 graczy i 6 rezerwowych. Gracze mogą zostać zastąpieni w dowolnym momencie, ale jeśli mają wrócić, mogą zostać zamienieni tylko na gracza, który ich zastąpił.
  • Każda drużyna może uderzyć piłkę maksymalnie trzy razy, zanim piłka musi zostać zwrócona. Drużyna obronna może następnie spróbować zablokować lub zwrócić piłkę uderzając ją maksymalnie trzy razy.
  • Gry są rozgrywane do 25 punktów i muszą zostać wygrane o 2 jasne punkty.