Zasady hokeja na lodzie

290

Początki hokeja na lodzie sięgają XIX wieku w Kanadzie, gdzie adaptacje współczesnego hokeja rozgrywane były w oblodzonych warunkach. Od tego czasu sport stał się jednym z największych na świecie, a główni uczestnicy pochodzą z Ameryki Północnej. NHL (National Hockey League) to największa liga na świecie i obecnie każdego roku obraca miliony dolarów.

Przedmiot gry

Celem gry jest trafienie małego krążka po lodzie, a następnie uderzenie go w bramkę kijem hokejowym. Za każdym razem, gdy krążek trafi w bramkę, dla tej drużyny przyznawany jest jeden punkt. Krążek może być przekazywany wokół graczy na lodzie, a zadaniem przeciwnika jest zapobieganie zdobywaniu punktów przez drugą drużynę. Drużyna z największą ilością bramek na koniec gry zostaje ogłoszona zwycięzcą. Jeśli mecz zakończy się remisem, gra przejdzie do dogrywki, w której pierwsza drużyna, która zdobędzie punkty, zostanie zwycięzcą.

Gracze i wyposażenie

Rozgrywka odbywa się na lodowisku o długości około 61 m i szerokości 30 m. Lodowisko jest podzielone na trzy główne sekcje. Środkowa sekcja to strefa neutralna i zawiera środkowe kółko, w którym rozpoczynają się gry. Po obu stronach strefy neutralnej atakują i bronią się strefy, o których decyduje która drużyna ma krążek w danym momencie. W każdej strefie atakującej i broniącej znajdują się dwa okręgi i spoty w strefie końcowej. Jest zagięcie bramki, które jest półkolem otaczającym bramkę. Za celem jest obszar tablic.

Każdy gracz będzie miał swój kij hokejowy wraz z łyżwami i serią wyściółki, która może obejmować maskę, kask, wyściełane spodenki, ochraniacze ramion, ochraniacze rąk i rękawiczki. Każda oferta bramkowa będzie miała tę samą, ale na znacznie gęstszą skalę, ponieważ znacznie częściej znajdują się na linii strzału krążka.

Każda drużyna może mieć maksymalnie 20 graczy. Z tych 20 graczy tylko sześciu może być na lodzie w tym samym czasie. Reszta będzie używana jako zamienniki, ale może przychodzić i wychodzić z gry tak często, jak to konieczne. Sześciu startujących obejmuje przetarg na bramkę i 5 graczy z pola. Podczas gdy każdy gracz otrzyma pozycję, gracze mogą swobodnie poruszać się po lodzie według własnego uznania. Nie wyklucza to, że oferta bramkowa musi pozostać w ich połowie i nie może przekroczyć środkowej czerwonej linii.

Gracze uderzają w tak zwany „krążek”. Krążek jest ciężkim przedmiotem wykonanym z gęstej gumy i waży około 6 uncji. Krążek jest uderzany przez kij zawodnika lub stopę, ale w żadnym momencie krążek nie może być obsługiwany przez innego gracza niż licytacja bramkowa.

Każda gra trwa trzy 20-minutowe okresy. Za każdym zatrzymaniem w grze zegar gry jest zatrzymywany i gdy tylko czas upłynie w każdym okresie, gra natychmiast się zatrzyma.

Punktacja

Aby strzelić gola, gracz musi trafić krążkiem ponad linię bramkową. Mogą użyć do tego dowolnej części ciała lub kija, ale nie mogą użyć dłoni. Cały krążek musi przekroczyć linię, aby zostać uznany za cel. W ligach zawodowych, takich jak NHL, linia bramkowa ma czujnik przebiegający przez nią, który wskazuje, kiedy krążek w pełni przekroczył linię. W ligach amatorskich brany jest pod uwagę osąd sędziów.

Zwycięstwo w grze

Aby wygrać mecz, jedna drużyna musi zdobyć więcej bramek niż ich przeciwnicy. Jeśli mecz jest remisowy, gra przechodzi w dogrywkę i rozgrywana jest dodatkowa ćwiartka, dopóki jedna z drużyn nie zdobędzie gola. Pierwszą drużyną, która zdobędzie gola, będą zwycięzcy.

Zasady hokeja na lodzie

  • Gra rozpoczyna się w środkowym kole, gdy twarz jest zdjęta. W tym miejscu sędzia upuszcza krążek pomiędzy dwoma przeciwnymi graczami, którzy następnie wycofują się, aby zdobyć pozycję dla swojej drużyny. Faceoff może być również użyty do wznowienia gry po zatrzymaniu w którejkolwiek ze stref ataku lub obrony.
  • Gracze mogą użyć siły fizycznej, aby wygrać krążek przeciwnika. Można stosować kontrolę ciała, ale nie jest to zabronione na plecach lub powyżej wysokości ramion.
  • Gracze, którzy zostali ukarani niewielką karą, zostaną poproszeni o opuszczenie lodu na dwie minuty, a ich drużyna będzie grała z 5 graczami na ten czas. Jeśli drużyna przeciwna zdobędzie gola w ciągu tych dwóch minut, gracz ten może natychmiast wrócić na boisko.
  • Niewielka kara może polegać na potknięciu się kijem przeciwnika, trzymaniu go kijem lub rękami, zaczepieniu kijem lub ciałem sprawdzania gracza bez krążka.
  • Poważne kary spowodują usunięcie gracza z lodu na okres do 5 minut. Może to obejmować walkę, wyrządzenie poważnych obrażeń przeciwnikom lub dalsze drobne naruszenia.