Zmiana kursów w zakładach bukmacherskich

1583

Przybliżenie tematyki odwrotnej zmiany kursów

  • Dlaczego bukmacherzy zmieniają kursy?
  • Na czym polega odwrotna zmiana kursów?
  • Pułapki, jakie można napotkać, polegając na odwrotnej zmianie kursów

Śledzenie zmian kursów może dać ogląd całego rynku, a zrozumienie, dlaczego bukmacherzy dokonują tych korekt, może być korzystne dla graczy. Częstym błędem jest jednak podejmowanie decyzji związanych z zakładami wyłącznie w oparciu o zmiany kursów. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się dlaczego.

Dlaczego bukmacherzy zmieniają kursy?

Bukmacherzy oferują kursy na konkretne wydarzenie sportowe w nadziei, że niezależnie od obstawionych przez graczy wyników zyskają taką samą kwotę pieniężną i jednocześnie osiągną zysk po dodaniu marży do oferowanych kursów. Jeśli w ramach danego zdarzenia kwoty pieniężne obstawiane przez graczy na poszczególne wyniki nie będą równomiernie rozłożone, bukmacherzy najprawdopodobniej dostosują kursy w celu zachowania równowagi postawionych środków i zmniejszenia swoich ewentualnych strat. Będzie to wyglądało w ten sposób, że aby zachęcić do obstawiania i ryzykowania większej kwoty, obniżą kurs na jeden wynik. Z kolei w celu zniechęcenia do zawierania zakładów na wynik, który może przynieść im stratę, zwiększą kurs na inny.

Oprócz kwot pieniężnych (i liczby zakładów) postawionych na poszczególne wyniki rywalizacji równie ważne jest skąd te pieniądze pochodzą. Dokonując oceny sytuacji na rynku zakładów bukmacherskich oraz podejmując decyzję o ewentualnym skorygowaniu kursów, bukmacherzy zwracają szczególną uwagę na zakłady zawierane przez klientów, którzy są którzy są znani z posiadania ogromnej wiedzy o rozgrywkach/zakładach i postrzegani jako wytrawni gracze.

“Należy mieć na uwadze fakt, że nasycenie rynku zakładów nie jest powiązane z całkowitą kwotą postawioną na mecz, ale raczej z liczbą zakładów zawartych na każdy wynik.”

Załóżmy na przykład, że gracz, który zazwyczaj ryzykuje duże sumy pieniędzy i przegrywa, obstawia 100 000 dolarów na mecz Premier League. W takiej sytuacji bukmacher może powstrzymać się od zmiany kursów pomimo ryzyka poniesienia strat, licząc na to, że akurat ten gracz podjął błędną decyzję.

Jeśli jednak gracz, któremu udaje się regularnie zdobywać przewagę nad bukmacherem w zakładach na NFL, stawia 5000 dolarów na wynik meczu, bukmacher może podjąć decyzję o skorygowaniu kursów w oparciu o tę właśnie informację.

Większość bukmacherów ma zwyczaj ograniczania lub zamykania kont takich graczy, gdy zauważą powtarzający się schemat. Pod tym względem Pinnacle wyróżnia się w branży bukmacherskiej, ponieważ nigdy nie zmniejsza limitów ani nie zamyka kont wygrywających graczy. Zamiast tego korzysta z takich informacji w celu określania kursów (jeden z wielu powodów, dla których Pinnacle oferuje tak niskie marże i pozwala klientom korzystać z wysokich limitów).

Na czym polega odwrotna zmiana kursów?

Odwrotna zmiana kursów oznacza proces ich dostosowywania, który ma za zadanie zmniejszyć nasycenie danego rynku zakładami. Dotyczy to sytuacji, gdy większość zakładów zostało postawionych na jedną opcję, podczas gdy zmiana kursu nastąpiła na korzyść drugiej opcji.

Dlatego właśnie należy mieć na uwadze fakt, że nasycenie rynku zakładów nie jest powiązane z całkowitą kwotą postawioną na mecz, ale raczej z liczbą zakładów zawartych na poszczególne wyniki.

Wyzwaniem dla każdego, kto w ramach swojej strategii obstawiania chce czerpać korzyści z odwrotnej zmiany kursów, jest umiejętność określenia kwoty postawionej na każdą z opcji i ustalenia, która z tych opcji jest chętniej wybierana przez wytrawnych graczy.

Pieniądze stawiane przez przeciętnych graczy zazwyczaj stanowią znaczną część całkowitej kwoty postawionej na dane zdarzenie sportowe, a zatem ustalenie „właściwej opcji” wyłącznie na podstawie śledzenia zmian kursów – niezależnie od kierunku – jest prawie niemożliwe.

Aby lepiej zrozumieć jak odwrotna zmiana kursów wygląda w praktyce, posłużymy się czysto hipotetycznym przykładem. Załóżmy, że bukmacher oferuje kursy na mecz NFL między Pittsburgh Steelers (-7) i Green Bay Packers (+7). Nie musi to wcale oznaczać, że według niego drużyna Steelers wygra przewagą siedmiu punktów. Takie oznaczenie ma za zadanie pomóc bukmacherowi w uzyskaniu 50% zakładów na każdą z tych dwóch drużyn.

“Oprócz kwot pieniężnych (i liczby zakładów) postawionych na poszczególne wyniki rywalizacji równie ważne jest skąd te pieniądze pochodzą.”

Gdyby większy procent zakładów przypadł Pittsburgh (powiedzmy 75%), teoretycznie kursy dla tej drużyny zostałyby zmniejszone do -7,5 albo nawet jeszcze bardziej, ponieważ bukmacher starałby się niejako „zmusić” graczy do obstawiania na Packers, czyniąc ich bardziej atrakcyjną opcją. Gdyby jednak zastosowano odwrotną zmianę kursów, handicap na Green Bay zostałby obniżony (być może do +6).

Zwolennicy odwrotnej zmiany kursów zapewne sugerowaliby, że bukmacher zmienił wyznaczony kurs na niekorzyść Pittsburgh (pomimo wiążących się z tym dla niego strat), ponieważ bardziej doświadczeni gracze stawiali na Green Bay. W większości przypadków jest to bardzo uproszczona ocena tego, co mogło lub nie mogło przyczynić się do tej „nieoczekiwanej” zmiany kursu.

Chociaż dokonana przez bukmachera zmiana kursu na korzyść drużyny Green Bay mogła wynikać z zachowania niektórych graczy, to tak naprawdę jego decyzja wiąże się raczej z pojawieniem się całego szeregu innych czynników. Jednym z takich przykładów może być ujawnienie informacji, która może wpłynąć na wynik meczu (kontuzje, zawieszenia, zmiany pogody).

Pułapki, jakie można napotkać, polegając na odwrotnej zmianie kursów

Statystyki dotyczące zakładów są powszechnie publikowane na różnych platformach internetowych. Dane te udostępniają również sami bukmacherzy. Dane te można śledzić za pomocą zapisów, które wykazują, że zastosowanie odwrotnej zmiany kursów pozwoliło „przewidzieć” ostateczny wynik. Innymi słowy, kurs zmienił się na korzyść zwycięskiej drużyny, mimo że liczba zawartych zakładów była wyższa dla drużyny pokonanej.

Informacje te są często kumulowane i udostępniane klientom za opłatą, a także sprzedawane jako sprawdzona strategia gwarantująca zwrot z inwestycji. Jednak wyniki dostarczone przez takich „typerów” są najczęściej niejasne, a dane dotyczące wygranych wydają się zbyt piękne, aby mogły być prawdziwe – i zazwyczaj takie właśnie są.

Gracz decydujący się korzystać z tego typu usług może jednak napotkać kolejną przeszkodę: dostęp do informacji wiąże się z obniżeniem zysków, które są i tak stosunkowo niewielkie w dłuższej perspektywie.

Dlaczego tradycyjne handicapy nadal są najlepszym wyborem

Podsumowując, zawieranie zakładów wyłącznie w oparciu o zmiany kursów jest dość problematyczną strategią obstawiania. Jeśli należysz do graczy, którzy wpływają na kierunek tych zmian, w długoterminowej perspektywie z pewnością okaże się to dla Ciebie korzystnym rozwiązaniem. Jeśli jednak Twoja wiedza na temat zakładów nie jest aż tak duża, obstawianie przy odwrotnej zmianie kursów nie jest metodą dla Ciebie.

Tradycyjne zakłady z handicapem i modele obstawiania uwzględniające wiele czynników nadal są postrzegane jako najbardziej sprawdzone metody pozwalające pokonać kursy zamknięcia i czerpać zyski z zakładów.