Bardzo dobre dane z rynku pracy w USA

1232

Byki na Wall Street w piątek miały wsparcie w doskonałych danych o chińskim handlu zagranicznym (eksport w listopadzie wzrósł o 12,3% r/r – oczekiwano 5%, a import o 17,7% r/r – oczekiwano 11,3%). Delikatnie pomagały też nastroje przeniesione z Europy, gdzie cieszono się też porozumieniem w sprawie pierwszej fazy Brexitu. Pozostawał reakcja na dane makro.

Jak zwykle w pierwszy piątek miesiąca (tym razem, wyjątkowo, w drugi piątek), opublikowany został miesięczny raport z amerykańskiego rynku pracy. Zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wzrosło w listopadzie o 221 tys. (oczekiwano 200 tys.). Zatrudnienie w sektorze prywatnym wzrosło w listopadzie o 228 tys. (oczekiwano 190 tys.). Stopa bezrobocia wyniosła tak jak oczekiwano 4,1%. Weryfikacja danych z poprzedniego miesiąca była umiarkowanie negatywna.

Najczęściej, po szalonych harcach tuż po publikacji raportu z rynku pracy, rynek akcji kończy dzień z niewielkimi zmianami indeksów. Zdecydowanie częściej publikacja raportu wpływa mocno na zachowanie rynku walutowego. Tym razem wpływ na oba rynki był nieduży. Rynek akcji poszedł za swoimi odpowiednikami w Azji i Europie. Indeksy wzrosły o około pół procent, a S&P 500 i DJIA ustanowiły nowe rekordy w cenach zamknięcia.

GPW rozpoczęła piątkową sesję dużym, ponad jednoprocentowym wzrostem indeksu. Jednak szybko nastąpiło schłodzenie i indeks WIG20 ustabilizował się na poziomie mniej niż jeden procent wyższym od neutralnego. Przed rozpoczęciem sesji w USA WIG20 usiłował ruszyć na północ. Byki poniosły porażkę, a WIG20 załamał się i znacznie zbliżył do poziomu neutralnego. Zanosiło się na bardzo słabe zakończenie sesji, ale końcówka podniosła indeks, dzięki czemu zyskał on 0,65% i zakończył tydzień niewielką zwyżką, ale nadal po tej sesji obowiązywał sygnał sprzedaży.

Trudno uznać zachowanie GPW za reakcję na zastąpienie na stanowisku premiera Beaty Szydło przez Mateusza Morawieckiego. Wydawało się, że inwestorzy powinni być zadowoleni z takiej zmiany, bo to znacznie zwiększało prawdopodobieństwo zmian w OFE zgodnych z poglądami Morawieckiego (chce, żeby 25% OFE przeszło do FRD, a reszta stała się prywatnymi TFI).

Pamiętać trzeba o tym, że w tym tygodniu wypada trzeci piątek miesiąca, czyli wygasa obecna, grudniowa, linia kontraktów na WIG20. Zazwyczaj w tygodniu, w którym wygasa jakaś linia kontraktów rynek opanowany jest (przynajmniej do połowy tygodnia) przez arbitrażystów i innych graczach na kontraktach. Z tego też powodu zakończenie tygodnia będzie miało znikomą wartość prognostyczną.