Co to jest Black Swan ?

1656

Wydarzenie Black Swan w najprostszej formie to wydarzenie, które jest niespodzianką i ma znaczący efekt.

Historia teorii czarnego łabędzia – lub teorii zdarzeń czarnego łabędzia – sięga łacińskiego wyrażenia z II wieku przez rzymskiego poetę Juvenala, kiedy to scharakteryzowałby coś w stylu:

„Rara avis in terris nigroque simillima cygno”

To łacińskie wyrażenie tłumaczy się jako „rzadki ptak na ziemiach i bardzo podobny do czarnego łabędzia”. Pierwotnie, kiedy użyto tego wyrażenia, uważano, że czarne łabędzie nie istnieją.

Teorię Czarnego Łabędzia rozwinął dalej statystyki i handlowiec Nassim Nicholas Taleb. W 2007 r. Opublikował książkę zatytułowaną The Black Swan: The Impact of High Improbable, która wyjaśniła i sformalizowała teorię Black Swan.

Według Taleba wydarzenia Czarnego Łabędzia mają zazwyczaj trzy atrybuty:

  • Czarny łabędź jest wartością odstającą. Wykracza poza zwykłe oczekiwania, w wyniku czego nic w przeszłości nie mogło tego przewidzieć.
  • Zawsze ma ekstremalny lub znaczący wpływ.
  • Zdarzenie Czarnego Łabędzia, mimo że jest odbiegające od normy i nieprzewidywalne, z pewnością będzie miało racjonalne wytłumaczenie wymyślone po jego pierwszym wystąpieniu, dzięki czemu tego rodzaju zdarzenie będzie można wyjaśnić i przewidzieć.

Przykładami poprzednich wydarzeń Czarnego Łabędzia, jak opisał Taleb, są: rozwój Internetu, komputer osobisty, rozpad Związku Radzieckiego i ataki z 11 września 2001 r.