Błyskawiczne, międzykontynentalne przelewy walutowe są już dostępne!

710

To prawdziwy hit dla osób, które często dokonują przelewów zagranicznych do krajów spoza Unii Europejskiej. Podczas gdy przelewy internetowe między polskimi bankami oraz stosunkowo tanie i szybkie przelewy SEPA (płatności w euro, między krajami UE) są już powszechne, przelewy na inny kontynent sprawiły wielu przedsiębiorcom ból głowy. Koszty są dość duże i czasami trzeba czekać na pieniądze przez kilka dni. Okazuje się, że przyszłość już zapukała do naszych drzwi. Rozwiązanie zaproponowało Stowarzyszenie Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej (SWIFT), proponując nowy system błyskawicznych rozrachunków – SWIFT – gpi (skrót od płatności globalnych).

Szybciej i taniej na końcu świata

Innowacyjne rozwiązanie pozwala przesyłać pieniądze między bankami w różnych krajach w czasie rzeczywistym (ignorując różnice w strefach czasowych). Według informacji Stowarzyszenia najkrótszy i najczęstszy czas realizacji zamówienia to kilka sekund, a maksymalny czas dostawy pieniędzy to 30 minut. Do systemu dołączyło już ponad 160 globalnych banków, w tym BZ WBK działający w Polsce. Każda z instytucji przystępujących do SWIFT gpi określa warunki wykonywania przelewów w tym standardzie:

  • Godziny realizacji,
  • waluty, w których możliwe jest wykonanie przelewu natychmiastowego,
  • banki, z którymi współpracuje.

System zbiera wszystkie informacje i na tej podstawie tworzy tzw. Korytarze płatnicze gpi SWIFT, które gwarantują szybki przelew. Im więcej banków świadczy tę usługę, tym lepsze i tańsze połączenia.

Koszt przelewów w tym standardzie za granicą jest ustalany indywidualnie przez każdy bank. Podobnie będzie w Polsce. Oficjalne kwoty nie zostały jeszcze omówione, ale według wstępnych informacji przelewy w tym standardzie mają być nawet 2 razy tańsze niż obecne standardowe przelewy międzynarodowe.

Wiem gdzie są moje pieniądze

Drugą niewątpliwą zaletą SWIFT gpi jest stały dostęp do informacji o tym, gdzie aktualnie wysyłane są pieniądze, jaki jest możliwy kurs walutowy i opłaty pobierane przez banki uczestniczące w korytarzu płatniczym. Usługa gwarantuje również niezmienność danych umieszczonych na przelewie, co jest niezwykle ważne – do tej pory standardowe przelewy SWIFT były przetwarzane ręcznie przez banki pośredniczące, co często prowadziło do zmiany informacji, takich jak na przykład tytuł płatności (na najmniej dla różnych alfabetów, używanych w różnych częściach świata). Wszystkie takie zmiany doprowadziły do ​​wydłużenia czasu transakcji i wzrostu kosztów.

Inną ważną opcją jest opcja uzyskania potwierdzenia płatności po zaksięgowaniu jej na koncie docelowym. Jest to bardzo ważne w przypadku transakcji, które na przykład są zabezpieczone gwarancją bankową i wymagają potwierdzenia płatności.