Dobry początek tygodnia dla rynków akcji

1115

Piątek zakończył drugi tydzień głębszej korekty na rynkach akcji, które według szacunków zmniejszyły swoją kapitalizację o około 4 biliony USD, jednak na horyzoncie pojawiają się już sygnały możliwego zakończenia przeceny i powrót na rynek kupujących. Poniedziałek pod kątem wydarzeń makroekonomicznych jest bardzo spokojny, niemniej sesja azjatycka rozpoczęła tydzień w niezbyt przekonujący sposób. Znacznie lepiej natomiast wygląda już otwarcie giełd w Europie, które w większości przypadków rosną ponad 1%.

Europejskie rynki wydają się być z kolei w lekkim natarciu. Wszystkie sektory z Eurostoxxa 600 notują dzisiejszego dnia wzrost. Najlepiej zachowuje się sektor chemiczny oraz surowcowy. Przechodząc do kwestii politycznych, wciąż głównym tematem w Europie jest koalicja pomiędzy partią CDU oraz SPD w Niemczech. Po osiągnięciu porozumienia, pojawiły się głosy w samej partii Merkel, że była ona zbyt łagodna w negocjacjach i przystała na większość propozycji SPD, co powinno skutkować zmianą lidera.

Ostatni tydzień przyniósł nam ogromny wzrost zrealizowanej oraz implikowanej zmienności, co doprowadziło do ogromnej wyprzedaży na wielu wykupionych rynkach, poczynając od rynku walutowego, przechodząc przez rynek długu i surowców, a kończąc oczywiście na rynku giełdowym. Biorąc pod uwagę wiele czynników, które doprowadziły do wyprzedaży można spodziewać się, że korekta na wielu rynkach finansowych była jedynie krótkotrwała. Warto wobec tego przyjrzeć się jak wygląda obecnie sytuacja pod względem pozycjonowania na niektórych rynkach.

Przegląd techniczny DAX: W poprzednim tygodniu światowe giełdy doświadczyły silniejszej wyprzedaży akcji, gdzie DAX30 pogłębił swoje spadki, tracąc prawie 12% licząc od szczytu w okolicy 13600 pkt. Piątkowa sesja pokazała jednak, że rynkowe byki nie śpią i gotowe są bronić kluczowych technicznie poziomów. Wyznacznikiem sentymentu w Europie jest niemiecki DAX, natomiast miernikiem  globalnej kondycji rynków akcji są oczywiście amerykańskie indeksy. Tam natomiast spadki również zatrzymane zostały przez kluczowe wsparcia, co może oznaczać, że w tym tygodniu zobaczymy silniejsze odbicie wzrostowe.

W poprzednim tygodniu doświadczyliśmy silniejszego odbicia wzrostowego na dolarze, co niekorzystanie wpływa na waluty krajów rozwijających się, takie jak polski złoty. Teraz jednak niektóre główne pary docierają do ważnych oporów technicznych. Czy wzrostowe odbicie ma szanse zostać kontynuowane? Spójrzmy jak wygląda sytuacja techniczna głównych parch walutowych z PLN.

Bitcoin rozpoczyna nowy tydzień umiarkowanymi wzrostami, pomimo negatywnych informacji płynących z Chin. O co właściwie chodzi? Jak wiadomo, handel kryptowalutami w Chinach stanowi lwią część całego rynku na świecie, dlatego każde wieści z tamtego rynku mają kluczowe znaczenie dla kształtowania się cen. Według Chinese People Day, państwo musi podjąć kroki mające na celu ostudzenie chęci inwestycji w Bitcoina. Nie ma jednak żadnych konkretnych szczegółów w jaki sposób państwo miałoby doprowadzić do osłabienia się popytu.