Grecja najbardziej popularnym kierunkiem na wakacje w 2019 roku – jak będzie w tym?

276

W 2019 roku Polacy najczęściej wyjeżdżali na wakacje do Grecji. W porównaniu do 2018 r. Wzrost liczby turystów z Polski wyniósł 51%. Popularna była także Turcja i Egipt.

„Podobnie jak w poprzednich latach, Grecja była najpopularniejszym kierunkiem wśród polskich turystów, który w porównaniu do 2018 r. Odnotował wzrost liczby turystów z Polski o 51 proc. Wciąż lubimy takie wyspy jak Kreta, Rodos, Kos, Korfu czy Zakynthos” – informuje portal wakacje.pl.

Turcja wyprzedziła lidera z wynikiem wyższym o 141% niż dwa lata temu. Kolejne pozycje to Hiszpania (32%), Egipt (91%) i Bułgaria (46%).

Albania (132%) i Cypr (111%) okazały się czarnym koniem.

Coraz częściej jeździmy na wakacje

„Planując wakacje, Polacy coraz częściej wybierali egzotyczne miejsca. W 2019 r. W porównaniu z rokiem poprzednim liczba tego typu rezerwacji wzrosła o 32 proc. Zauważyliśmy także zmianę lidera w tej kategorii – United Emiraty Arabskie zostały szybko odebrane przez szybko rozwijającą się Republikę Dominikańską, co oznacza, że ​​rekordowa liczba polskich turystów przeszła przez Ocean Atlantycki, aby poznać rajskie plaże na Karaibach ”.

Według wspomnianego portalu warto również odnotować dobre wyniki bardziej egzotycznych miejsc, w szczególności takich jak Kenia i Wyspy Zielonego Przylądka. Wzrost odpowiednio o 63 i 124% w porównaniu do 2018 roku.

Chiny również zasługują na osobny akapit. Liczba turystów z Polski podróżujących do środy wzrosła prawie o połowę – Polacy najczęściej odwiedzali Pekin i inne metropolie, decydując się głównie na podróże po najważniejszych zabytkach.

„Tytuł egzotycznego odkrycia roku bez wątpienia należy do Madagaskaru. Po statystykach sprzedaży w 2018 roku malownicza wyspa na Oceanie Indyjskim stała się jednym z 12 najczęściej wybieranych miejsc w swojej kategorii, z dynamiką wzrostu 4233 procent . ”

Polak wybiera wygodę, ale za rozsądną cenę

Wolimy odpoczywać w hotelach 4-gwiazdkowych (41% rezerwacji). O wiele rzadziej decydujemy się na oferty z trzema i pięcioma gwiazdkami. Najczęściej wybieramy również opcję all inclusive (ponad 70% rezerwacji).

Średnia wartość rezerwacji wyniosła 5440 PLN (2224 PLN na osobę).

5 905 PLN – mieszkańcy województwa mazowieckiego,
5 846 PLN – warmińsko-mazurskie,
5 837 PLN – pomorskie.

Gdzie pojedziemy na wakacje w tym roku?

Jeśli chodzi o przewidywane ulubione miejsca na wakacje w 2020 r., większość portali oferujących wyjazdy zagraniczne przewiduje wzrost zainteresowania krajami na Bliskim Wschodzie – Izraelem i Zjednoczonych Emiratami Arabskimi.

Silniej rozwijają się także bardziej odległe miejsca, takie jak Kenia, Zanzibar, Tajlandia, Kuba i Dominikana.

Oczywiście wielu z nas zdecyduje się na relaks w klasycznych miejscach – Grecja, Turcja, Egipt, Hiszpania, Tunezja, Włochy i Bułgaria to wciąż bardzo pożądane oferty.

Eksperci są również ciekawi rozwoju nieco bardziej niszowych propozycji, wśród których znajdziemy Maltę, Portugalię, Czarnogórę, Macedonię i wspomnianą Albanię.