GUS: Sprzedaż detaliczna we wrześniu znacznie poniżej oczekiwań

662

Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował dane dotyczące sprzedaży detalicznej we wrześniu w poniedziałek, 21 października. Jak łatwo się domyślić, okazały się lepsze niż rok temu, ale dynamika wzrostu znacznie spadła i była znacznie niższa niż oczekiwania rynku . Sprzedaż detaliczna była o 5,3% wyższa niż przed rokiem.

Według danych opublikowanych przez GUS we wrześniu dynamika wzrostu sprzedaży detalicznej wyniosła 5,3% w ujęciu rocznym i -4% w ujęciu miesięcznym. Analitycy przewidywali, że roczna stopa wzrostu sprzedaży detalicznej wyniesie 8%, co oznacza, że ​​wynik września jest znacznie poniżej oczekiwań.

We wrześniu nastąpił znaczny wzrost sprzedaży samochodów, motocykli i części – wyniósł 10,7%, wobec -4,3% we wrześniu ubiegłego roku. Sprzedaż w tzw. Niewyspecjalizowanych sklepach (w tym supermarketach) – wyniosła 7,4% w porównaniu z 4,5% rok temu.

W okresie styczeń-wrzesień 2019 r. Dynamika wzrostu sprzedaży detalicznej wyniosła 5,8% w skali rocznej (w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej).

Wyniki sprzedaży detalicznej, które okazały się znacznie słabsze niż oczekiwano, można wytłumaczyć skutkami nadchodzącego spowolnienia gospodarczego, które jest szczególnie widoczne u naszych zachodnich sąsiadów.

W ubiegłym tygodniu GUS opublikował dane o inflacji za wrzesień, które okazały się zgodne z oczekiwaniami – inflacja CPI we wrześniu wyniosła 2,6% r / r, wobec 2,9% r / rw sierpniu i lipcu. Jest to również to samo, co w porównaniu z odczytem CPI z czerwca. Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły we wrześniu o 6,3% w ujęciu rocznym, co jest zauważalnym spadkiem w porównaniu z sierpniem, kiedy żywność rosła w tempie 7,2% rocznie.