Inwestowanie, a problem braku czasu

inwestowanie na rynku

1595

W dzisiejszym wpisie postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jak pozbyć się problemu braku czasu na inwestowanie na Giełdzie. 

W rzeczywistości wszystko sprowadza się do kwestii priorytetów. Spójrzmy, jaki jest nasz normalny dzień. Zawsze musimy siedzieć na Facebooku, oglądać mecz lub inny odcinek “Moda na sukces”, wypić piwo lub po prostu leniuchować. Jednak jakoś cudem nie możemy znaleźć czasu na to, co jest naprawdę ważne, jak nauka języka obcego, uprawianie sportu czy radzenie sobie z ciekawymi zainteresowaniami. Istnieje różnica między rzeczami, które nie wymagają żadnego wysiłku, a tymi, w których wysiłek jest konieczny. I niestety to, co popycha nasze życie do przodu, rozwija nas i daje nam rezultaty, wymaga wysiłku, a czasem dużo wysiłku. Do takich rzeczy należy inwestowanie na giełdzie papierów wartościowych. Jednak nasza psychika jest tak skonstruowana, że jeśli musimy zrobić coś, co wymaga wysiłku i nie zawsze jest przyjemne, zaczynamy tworzyć setki wymówek, aby tego uniknąć lub przełożyć to na tak zwane “jutro”. Muszę się martwić, nigdy nie dostaniesz czegoś takiego. Brutalne, ale prawdziwe.

Zatem spójrzmy na to, co jest przyczyną tego, że “nie masz czasu”:

  1. Zajmowanie się rzeczami, które tak naprawdę nic konstruktywnego nie wnoszą do Twojego życia;
  2. Strach przed trudnościami, z którymi będziesz się musiał zmierzyć, jeśli podejmiesz się danego zadania;
  3. Właściwe planowanie dnia.

Zajmowanie się rzeczami, które  nic konstruktywnego nie wnoszą do Twojego życia.

Pozbycie się pierwszego problemu jest łatwe, wystarczy zrewidować swoje codzienne czynności i pozbyć się tych, które nie są potrzebne. Co daje Ci siedzenie na Facebooku? Co daje Ci możliwość obejrzenia kolejnego odcinka serialu? Co daje ci do czynienia z innymi rzeczami, które mogą naprawdę czekać? Zgadza się.

Strach przed trudnościami

Jednak poradzenie sobie z drugim problemem jest również możliwe, ale wymaga zastosowania sztuczki. Zanim zainwestujesz swoje pierwsze pieniądze na giełdzie, będziesz musiał się wiele nauczyć o tym, jak działa giełda i co sprawia, że ceny zmieniają się w ten czy inny sposób. Będziesz również musiał nauczyć się mechanizmów psychologicznych, które kontrolują twoje zachowanie i utrudniają ci zarabianie pieniędzy, abyś mógł zacząć pracować dla ciebie lub przynajmniej nie przeszkadzać. Wszystko to jednak wymaga czasu, cierpliwości i ogromnego wysiłku…. pod warunkiem, że chcesz to zrobić od razu. Ale kto powiedział, że musisz to od razu kontrolować? Każdą czynność można podzielić na mniejsze części. Z kolei każdy element można podzielić na jeszcze mniejsze części i tak dalej, aż w końcu “klacz”, która inwestuje na giełdzie, wymyśla kilka małych kroków, które są możliwe i łatwe do wykonania. Na przykład, opracowałeś strategię inwestycyjną opartą na przełamaniu poziomu wsparcia i oporu, a teraz chcesz przetestować ją w różnych przedziałach czasowych i różnych parach walutowych. Masz dużo pracy do wykonania i chcesz się zastanowić, ile czasu będziesz musiał na nią poświęcić, prawda? A jeśli dzielisz się tą pracą w taki sposób, że codziennie robisz jej część, np. dzisiaj robisz testy na odstępie czasu D1 EURUSD między 01.01.2012 a teraz (01.05.2013). W tym odstępie czasu nie jest to i tak długi czas, jeśli spojrzysz na platformę handlową, zobaczysz, że jest to mały zestaw danych. Następnego dnia zrobisz okres za rok 2011 i tak dalej. Łatwe, nieprawdaż? Wszystko, czego potrzebujesz, to systematyczne podejście i odrobina dobrej woli.

Właściwe zaplanowanie dnia

Ostatnią rzeczą do zrobienia jest wyznaczenie sobie czasu, w którym będziesz się zajmował sprawami związanymi z inwestowaniem. Nikt z nas nie jest robotem i każdy ma swoją górną granicę wysiłku, po czym po prostu pada deszcz. Jeśli spędzisz każdą wolną chwilę na giełdzie, będziesz wyczerpany, nie zrobisz żadnego postępu w swojej pracy, nie wspominając o tym, że będziesz nie do zniesienia dla swojego środowiska. Sam wpadłem już wcześniej w tego rodzaju pułapkę i radzę wam tego nie robić. Oczywiście wiem, że chcesz jak najszybciej przejść przez etap uczenia się i testowania różnych metod i jak najszybciej zacząć zarabiać pieniądze, ale pomyśl: jak możesz dobrze i szybko wykonać pracę, jeśli jesteś notorycznie zmęczony? Bycie zmęczonym jest łatwe do popełnienia błędu, ale wszystko zależy od Twoich pieniędzy. Dlatego polecam tę metodę: na przykład, oszczędzasz sobie 2 godziny dziennie, aby zająć się giełdą, na przykład od 19 do 21. W tym czasie wykonujesz część pracy zaplanowanej na dzień dzisiejszy i całkowicie poświęcasz się temu zadaniu. Kiedy nadejdzie czas 21 – koniec pracy na dziś. Zobaczysz, że w ten sposób zrobisz znacznie więcej, niż gdybyś zachowywał się chaotycznie. Jeśli masz problem z wyznaczaniem celów, które są odległe w czasie – prowadź dziennik i śledź to, co już zrobiłeś. Obserwowanie postępów ciągle motywuje cię do działania, wierz mi. Mam nadzieję, że moja rada pomoże ci dojść do punktu, w którym zaczniesz systematycznie zarabiać na giełdzie tak szybko jak to możliwe.