Inwestowanie w konopie indyjskie (marihuanę)

1859

Zapasy marihuany są zjawiskiem bezwzględnym na giełdzie od połowy roku. Nic dziwnego, ponieważ coraz więcej regionów świata legalizuje marihuanę, a coraz więcej stanów USA stopniowo podąża za tym trendem legalizując konopie. W Europie wiele krajów zalegalizowało marihuanę do celów medycznych.

Jak inwestować w marihuanę poprzez akcje giełdowe? A które akcje marihuany należą obecnie do najlepszych?

W 2020 r. przedstawimy Państwu 3 najlepsze akcje konopi indyjskich.

Duże inwestycje w marihuanę producentów alkoholu i tytoniu.

Ostatni istotny wzrost cen jesienią 2018 r. wzbudził spore zainteresowanie wielu dużych producentów napojów spirytusowych, którzy chcą wprowadzić na rynek napoje na bazie THC. W szczególności gigantyczny producent napojów Constellation Brands producenta piwa Corona. Grupa zwiększyła swój udział lidera rynkowego w Canopy Growth z 10% do 38%, inwestując miliard dolarów.

Firmy takie jak Diageo (np. Johnnie Walker i Smirnoff), browar Molson Coors, nova Scotia Liquor czy Heineken mają duże plany dotyczące rynku konopi i dlatego zawierają sojusze z dostawcami konopi. Nawet Coca-Cola

niedawno wyraziła zamiar wprowadzenia na rynek napojów gazowanych (CBD). CBD ma działanie uspokajające i, w przeciwieństwie do aktywnego składnika tetrahydrokanabinolu (THC), nie ma działania odurzającego.

Jednak nawet upadający przemysł tytoniowy zainteresował się konopiami indyjskimi. Na przykład producent Marlboro Altria ogłosił niedawno, że chce uzyskać 45% udziałów w firmie produkującej marihuanę Cronos, o wartości ponad 5 miliardów dolarów USD. Udział ten może wzrosnąć do 55%, jeśli Altria wykona wszystkie warranty subskrypcyjne i wyda kolejne 1,4 miliarda dolarów.

Kanada zezwala na marihuanę jako środek pobudzający

Obecnie inwestorzy „obserwują” w szczególności kanadyjskie firmy. Medyczne stosowanie marihuany jest legalne w Kanadzie od 2001 r., a w październiku 2018 r. oficjalnie dopuszczono również konsumpcję bez recepty. Kanada jest pierwszym krajem G7 i drugim krajem po Urugwaju w ogóle, gdzie haszysz jest również dopuszczony do użytku prywatnego.

„Uzyskanie marihuany było zbyt łatwe dla naszych dzieci – i przestępcy mogliby na tym skorzystać. To się dzisiaj zmieni. Kanadyjski liberalny premier Justin Trudeau napisał na swoim Twitterze. Według prognoz, kanadyjski rynek marihuany wzrośnie ponad dziesięciokrotnie w wyniku legalizacji marihuany. Dlatego rynek kanadyjski pozostaje w centrum uwagi producentów i inwestorów marihuany.

Ameryka Północna odgrywa wiodącą rolę w legalizacji konopi

Coraz więcej stanów federalnych USA również legalizuje marihuanę, więc Ameryka Północna odgrywa pionierską rolę w legalizacji marihuany na całym świecie. Na przykład w USA używanie konopi indyjskich jest legalne w najbardziej zaludnionych stanach od początku 2018 roku – w Kalifornii, Nevadzie, Maine, Massachusetts i Vermont.

Niekaralne używanie konopi indyjskich jest zatem obecnie możliwe w dziewięciu stanach USA, w których mieszka ponad 50 milionów obywateli. Coraz więcej stanów zdradza swój zamiar przystąpienia. Szacuje się, że do końca 2020 r. 18 stanów zalegalizuje swoją konsumpcję. Konsumpcja medyczna jest już dozwolona w 30 stanach.

Marihuana jest nadal traktowana jako nielegalny narkotyk przez amerykańskie władze federalne. Jednak przestępstwa związane z narkotykami podlegają ustawodawstwu stanowemu, które może się różnić od prawa federalnego. Rezultatem jest labirynt praw. Na przykład w stanie Nowy Jork posiadanie mniej niż 25 gramów marihuany powinno wkrótce zostać zdekryminalizowane.

Inwestowanie w marihuanę – amerykański rynek ma ogromny potenciał

W perspektywie długoterminowej rynek amerykański zapowiada największy potencjał wzrostu. Oczekuje się, że wartość konopi medycznych wzrośnie z 10 miliardów dolarów do 11 miliardów dolarów w 2018 roku i do 24-40 miliardów dolarów w 2021 roku. Bloomberg oczekuje również całkowitej legalizacji na terenie całego kraju, z potencjałem rynkowym w wysokości od 35 do 45 miliardów dolarów. Ponadto coraz więcej obywateli USA popiera ideę całkowitej legalizacji.

Według ogólnokrajowego badania przeprowadzanego od kilkudziesięciu lat przez Instytut Gallupa, ponad 68% obywateli USA poparło legalizację w USA. W pierwszym badaniu przeprowadzonym w 1969 roku, tylko 12% populacji USA poparło legalizację konopi indyjskich. Według Quinnipiac University, dziewięciu na dziesięciu respondentów pozytywnie oceniło medyczne wykorzystanie konopi indyjskich.

Wpływy z podatków od marihuany rosną

Ile zysku dla każdego stanu wynikającego z legalizacji pokazuje Colorado i Waszyngton. Oprócz tworzenia licznych miejsc pracy i zysków z turystyki konopnej, rynek marihuany generuje znaczne wpływy podatkowe dla stanów.

Colorado zarejestrowało wpływy z podatku od marihuany w wysokości 260 milionów dolarów. W 2017 roku Waszyngton zarobił łącznie 319 milionów dolarów, czyli o 100 milionów dolarów więcej niż podatek od alkoholu. Analitycy Arcview Group oczekują, że rynek konopi indyjskich w USA wygeneruje około 4 mld USD nowych wpływów podatkowych do 2021 roku. Ponadto oczekują oni stworzenia ponad 400 000 miejsc pracy w branży konopi indyjskich.

Trwająca legalizacja i dekryminalizacja badań, leczenia, uprawy, przetwarzania, dystrybucji i konsumpcji tworzy wielomiliardowy przemysł, który mimo dużych inwestycji wciąż znajduje się w powijakach.