Blackjack – jak w niego grać?

799

Celem gry w Blackjacka jest uzyskanie wartości zbliżonej lub równej 21. Co ważne, gracze nie konkurują ze sobą, ponieważ gra jest rozgrywana między każdym graczem a krupierem (krupier). Po odsłonięciu kart gracze nie porównują ze sobą rąk (rąk), ale każdy gracz porównuje swoją rękę z ręką rozdającego. Możemy napotkać wiele odmian gry, ale wszystkie oparte są na tej samej koncepcji i mają ten sam cel.

W blackjacka gra się talią składającą się z 52 kart, najczęściej jest ich więcej, zdarza się, że nawet osiem. Punktacja kart jest następująca: karty od 2 do 9 mają wartość wyrażoną w wysokości (tj. 5 diamentów to 5 punktów, osiem serc to 8 punktów itp.), 10, a figurki (walet, królowa i król) to 10 punktów , podczas gdy as jest punktowany za 11 lub 1, w zależności od tego, która ewentualność jest bardziej korzystna dla gracza. Na początku gry każdy gracz otrzymuje 2 karty. Następnie gracze decydują, jakie karty składają się na ich układ. Dostępne ruchy to:

  • Wybór karty (hit).
  • Niedobieranie karty ( stand ).
  • Podwojenie stawki (double down) – możliwe tylko przy pierwszych dwóch kartach, gracz otrzyma tylko jedną kartę.
  • Rozdwojenie karty (split) – gdy karty dwóch pierwszych graczy mają tę samą wartość, np. dwie siódemki. Następnie gracz dodaje drugą stawkę (równą wartości pierwszej stawki) i może dobierać karty po podzieleniu.
  • Ubezpieczenie (insurance) – jest to dodatkowa stawka możliwa tylko wtedy, gdy odkrytą kartą krupiera jest as. Gracz może postawić dodatkową stawkę, że druga (zakryta) karta krupiera to 10 lub figura (krupier ma blackjacka). Kiedy krupier ma blackjacka, gracz traci stawkę podstawową i wygrywa 2 do 1 za ubezpieczenie. Ponieważ stawka ubezpieczenia wynosi połowę stawki podstawowej, więc za wygraną gracz otrzymuje sumę pieniędzy przegranych według stawki podstawowej (stąd nazwa ubezpieczenia).