Jak inwestować w czasach kryzysu?

2919

Amber Gold, piramida finansowa, defraudacja – ostatnimi czasy te słowa straszyły z telewizji, portali internetowych, radia i gazet. Jak ochronić swój kapitał w niepewnych czasach? Odpowiedź jest jedna – inwestować, ale mądrze.

Pojęcie inwestowania znane jest ludzkości od lat. Z definicji polega na odkładaniu przez inwestorów części środków finansowych i zamienianiu ich na inwestycję. W skrócie jest to wyrzeczenie się obecnych korzyści na rzecz korzyści w przyszłości.

Niestety przeciętny Polak dopiero dojrzewa do inwestowania. Model kształtowania świadomości społecznej dotyczącej własnych finansów, wpływu inflacji na nie oraz sposobów zwiększania dochodu w porównaniu do krajów Europy zachodniej dopiero raczkuje.

Dlaczego warto inwestować?

Dziś, w czasach wydłużonego wieku emerytalnego, kiedy emerytury są niskie niczym wzrost PKB 2012 roku, zatroszczenie się o naszą przyszłość, zabezpieczenie jej odpowiednim dochodem pasywny wydaję się najlepszym wyjściem. To nie Ty masz pracować dla pieniędzy, pieniądze mają pracować dla Ciebie.

W tym miejscu muszę wspomnieć dlaczego inwestowanie, czy też umieszczanie pieniędzy na kontach oszczędnościowych jest lepsze niż odkładanie ich w tzw. „skarpetę”. Posłużę się terminem inflacji jaki zaproponował Marek Belka: Inflacja – jest to proces wzrostu ogólnego poziomu cen. W praktyce oznacza to spadek wartości pieniądza. Inflację można również porównać do podatku nakładanego na posiadacza pieniędzy. Oto przykład:

  • masz 10 zł, za które możesz dziś kupić 10 batonów – oznacza to, że każdy z batonów kosztuje 1 zł,
  • pieniądze trzymasz w szufladzie, a inflacja pracuje;
  • po 5 latach, w wyniku spadku wartości pieniądza lub też wzrostu ogólnego poziomu cen, za swoje 10 zł możesz kupić 9 batonów, czyli każdy z batonów kosztuje 1,11 zł; można to interpretować tak, że cena batonów wzrosła o 11 gr lub że odprowadziliśmy dodatkowe 11 gr podatku od zakupionego towaru.

W skrócie oznacza to tyle, że jeśli odłożysz 10 tysięcy złotych do bezpiecznego sejfu znajdującego się na ścianie za Picassem, to po kilku latach Twoje pieniądze stracą swoją wartość, w przeciwieństwie do obrazu, który jest dobrem rzeczowym posiadającym wartość realną.

Jak walczyć z inflacją?

Najprostszym sposobem na uporanie się ze spadkiem wartości pieniądza jest wybór kont oszczędnościowych, które mają oprocentowanie wyższe od wysokości inflacji.

Możesz również w tej kwestii zaufać lokatom bankowym. Kryterium wyboru jest takie samo jak w przypadku kont oszczędnościowych. Banki serwują nam różnego rodzaju lokaty, których głównym podziałem jest czas ich trwania.

Przy tym wszystkim musisz jeszcze pamiętać o tzw. podatku Belki, czyli 19 % podatku od zarobionych odsetek.

Kiedy rozpocząć przygodę z inwestowaniem?

Teraz. Jeśli jesteś studentem zrób to teraz. Jeśli jesteś świeżo po studiach, znalazłeś pierwszą pracę, zakładasz rodzinę – zrób to teraz. Chcesz inwestować? Nie odkładaj tego na później z myślą, że za rok czy dwa będziesz miał więcej wolnych środków. Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że wraz z wiekiem wzrastają Twoje wydatki. Skończysz studia – będziesz chciał uzbierać na samochód, nie będziesz miał zniżek mpk; założysz rodzinę – będziesz miał masę wydatków na dziecko. Aby rozpocząć inwestowanie potrzebujesz tylko kilku złotych dziennie. Niektóre fundusze inwestycyjne oferują pomnażanie kapitału przy regularnej składce w wysokości 150 zł miesięcznie.

Od czego rozpocząć inwestowanie?

Inwestycje dzielimy na długo-, średnio- i krótkoterminowe. Rozpoczynając swoją przygodę z inwestowaniem powinieneś, na początku, w celach motywacyjnych ustalić cele, czyli to na co chcesz uzbierać pieniądze. Najpierw należy zająć się wariantem o największym bezpieczeństwie, lecz najmniejszym zysku – długoterminowym, na który składają się obligacje skarbu państwa, polisy inwestycyjne i sztabki lokacyjne ze składką regularną.

Następnym krokiem jest określenie celów inwestycji średnioterminowych, czyli polis inwestycyjnych ze składką jednorazową, lokat strukturyzowanych, Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych oraz alkoholi inwestycyjnych (wino, whisky), kruszców (złoto, diamenty) jak i również nieruchomości, ziemi i sztuki.
Na samym końcu powinno zainteresować Cię inwestowanie krótkoterminowe tzn. na Giełdzie Papierów Wartościowych, w Forex, Fundusze Indeksowe, obligacje korporacyjne czy też debiuty giełdowe, gdzie zysk jest największy i tak samo jest z ryzykiem straty.

Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego, czyli urozmaicenie inwestycji

Dywersyfikacja jest jednym z podstawowych sposobów ochrony kapitału inwestycyjnego poprzez minimalizację strat z jednej inwestycji zyskami z pozostałych. W praktyce oznacza to, że jeśli jesteś już inwestorem posiadającym swego rodzaju wiedzę i doświadczenie oraz zgromadziłeś odpowiednio duży kapitał powinieneś ulokować swoje pieniądze w różnego rodzaju inwestycjach. Dla przykładu posiadanie udziału w kilku funduszach pozwala na udział we wzrostach kilku rynków lub też inwestując w akcje nie musisz tak bardzo obawiać się strat jeśli posiadasz w swoim portfelu bezpieczne papiery wartościowe.

Ile pieniędzy przeznaczyć na inwestowanie?

Istnieje pewna zasada, o której musisz pamiętać – inwestuj maksymalnie 50 % swoich wolnych środków, np. jeśli Twoje wolne środki wynoszą przykładowo 1000 zł, a chcesz je ulokować w 5 – letnim funduszu ze składką regularną proponuję Ci takie rozwiązanie:

  • wykorzystuj 50 % wolnych środków, czyli 500 zł;
  • połowę z tych pieniędzy wpłacaj na fundusz;
  • drugą połowę umieszczaj np. na koncie oszczędnościowym.

Tym sposobem, jeżeli powiedzmy po 2,5 roku Twoje wolne środki zmalałyby poprzez np. utratę posady, na koncie oszczędnościowym masz już odłożone składki pokrywające zobowiązania do końca czasu trwania inwestycji.

O strategii słów kilka

W dzisiejszych czasach, w dobie wszechobecnych kryzysów oraz niepewności finansowej jaką serwuje rząd warto już dziś zatroszczyć się o swoje jutro. Mądre inwestowanie to milowy krok w przyszłość, mogący zapewnić nie tylko Tobie dostatnie życie, ale również Twoim dzieciom i wnukom. Przy wyborze sposobu lokowania swoich pieniędzy warto również pamiętać, że są różne strategie inwestowania, które w odmienny sposób chronią kapitał i wypracowują zysk. Stawiając pierwsze kroki na rynku warto się zastanowić czy lepiej robić to samemu czy zaufać funduszom, bo te posiadają szereg analityków, którzy od lat zajmują się badaniem strategii maksymalizujących zysk.