Kolejne sankcje za irańską ropę

369

Na ropie naftowej obserwujemy kontynuację spadków. Po otrzymaniu więcej informacji od Saudi Aramco o szybszym przywróceniu produkcji, notatki systematycznie zmierzają w kierunku otwarcia weekendowej luki sprzed 2 tygodni. Jednak teraz innym ważnym tematem są sankcje USA wobec paliw importowanych z Iranu.

Nowe sankcje wobec chińskich firm importujących irańską ropę.

USA postanowiły nałożyć sankcje na cztery firmy, w tym COSCO Shipping Corp. Zostały one oskarżone o celowe naruszenie zasad handlu i dokonywania transakcji na irańskiej ropie. Ponadto, zgodnie z oświadczeniami Departamentu Skarbu USA i Departamentu Stanu, nałożono dodatkowe sankcje na kierownictwo i dwie inne spółki sprawujące kontrolę nad tymi przedsiębiorstwami.

Podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ Mike Pompeo zwrócił się do Chin i innych narodów: „Wiedz, że będziemy karać wszelkie naruszenia zakazu”.

Sekretarz stanu dodał także: „Jest to jedna z największych sankcji, jakie USA podjęły wobec podmiotów i osób zidentyfikowanych jako transportujące irańską ropę od czasu ponownego nałożenia naszych sankcji w listopadzie 2018 r.”

Sankcje USA mogą skomplikować rozmowy o zakończeniu wojny handlowej między USA a Chinami, które zostaną wznowione w Waszyngtonie w przyszłym miesiącu. Chiny, największy na świecie nabywca ropy, nadal importują stosunkowo niewielkie ilości irańskiej ropy i produktów naftowych, mimo że Biały Dom blokuje takie zakupy w maju.

Sankcje te „mają na celu uniemożliwienie reżimowi irańskiemu uzyskania dochodu niezbędnego do angażowania się w konflikty zagraniczne, wspieranie rozwoju rakiet balistycznych i finansowanie terroryzmu na całym świecie”, powiedział Pompeo. Kary te wynikają z transportu irańskiej ropy, a Stany Zjednoczone są zaniepokojone eksportem irańskich rafinowanych produktów naftowych.

Olej WTI zamknie lukę wzrostową?

Patrząc na sytuację techniczną ropy WTI, kurs ma coraz większą szansę na zlikwidowanie luki powstałej w wyniku ataku na rafinerię w Arabii Saudyjskiej. Jeśli obecny nastrój będzie się utrzymywał, wsparcie w wysokości 55 USD powinno zostać zaatakowane w najbliższej przyszłości. Z kolei, aby mówić o powrocie do podwyżek, kurs musiałby uderzyć w górny lokalny system 1: 1 (czerwone prostokąty), który utrzymuje trend spadkowy w ostatnich dniach.