Komentarz Popołudniowy

Euro

1166

W piątek na porannej sesji europejskiej notowania dolara w stosunku do pozostałych walut z grupy G10 albo poszybowały w górę, albo pozostały na niezmienionym poziomie. Kurs dolara umocnił się wobec SEK, NOK, CHF, NZD i EUR, dokładnie w tej kolejności, natomiast w stosunku do GBP, CAD, AUD i JPY praktycznie się nie zmienił.

Mimo spokojnego dnia na rynku i aktywności cenowej w wąskim paśmie wahań przed dniem świątecznym w Stanach Zjednoczonych, a także z braku jakichkolwiek ważniejszych informacji, które mogłyby wpłynąć na rynek, dolar poszybował dziś w górę na skutek wczorajszej publikacji wskaźnika non-far payrolls, którego wzrost był silniejszy od oczekiwanego, oraz publikacji stopy bezrobocia, która okazała się być najniższa od niemal sześciu lat.

Na porannej sesji europejskiej po raz kolejny najwięcej straciła korona szwedzka, po tym jak w czwartek jej wartość spadła o 2 pełne punkty procentowe. Tego dnia Szwedzki Bank Centralny obniżył stopy procentowe o pół punktu procentowego do poziomu zaledwie 0,25% i oznajmił, że można spodziewać się kolejnego cięcia ze względu na konieczność ochrony szwedzkiej gospodarki. Niemniej jednak, opublikowane dziś wyniki produkcji przemysłowej nasiliły obawy inwestorów o deflację w Szwecji i wywołały dalsze osłabienie korony.

Jedyny ważny dziś wskaźnik gospodarczy został opublikowany dla Niemiec, największej gospodarki w Europie. Liczba zamówień publicznych spadła o 1,7% m/m w maju, ze skorygowanego wcześniej w górę kwietniowego poziomu 3,4% m/m, co dodatkowo wpłynęło na osłabienie notowań euro.