Mieszane odczyty PMI z Chin, nowe taryfy wchodzą w życie

435
  • Po stronie rządu chińskie indeksy PMI obejmują spadek w sierpniu, a indeksy Markita nieznaczny wzrost. Mieszane odczyty z innych gospodarek azjatyckich
  • Nowe taryfy amerykańskie i chińskie wejdą w życie od początku września
  • Koalicji Merkel udało się wygrać w Saksonii, a SPD wygrywa w Brandenburgii podczas wyborów lokalnych w ostatnią niedzielę. Partia antyimigracyjna AfD odnotowuje znaczny wzrost poparcia.

Mieszane odczyty PMI

Początek tygodnia i miesiąca przynosi wiele nowości w postaci odczytów indeksu PMI. Ze względu na mieszany ton indeksy w Azji raczej straciły podczas dzisiejszej sesji. Podobna sytuacja występuje również na rynku walutowym, gdzie jedna z walut regionu – NZD traci na dolara amerykańskiego ponad 0,3%. Jednak nie ma wyraźnego popytu na bezpieczne waluty, ponieważ jen zyskuje 0,1%.

Pod względem odczytów makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na mieszany obraz PMI z Chin. Oficjalny wskaźnik PMi dla sektora przemysłowego spadł do 49,5 punktu z 49,7 punktu (konsensus wskazał 49,6 punktu). Z kolei wskaźnik przedstawiony przez Markitę wzrósł do 50,4 punktu z 49,9 punktu, przy czym konsensus wskazuje na spadek do 49,8 punktu. Patrząc na szczegóły drugiego raportu, warto zwrócić uwagę na odbicie produkcji, ale jednocześnie złe zachowania eksportowe i zaufanie biznesu. Warto przypomnieć, że oficjalny rządowy indeks koncentruje się na dużych, głównie państwowych przedsiębiorstwach, podczas gdy Markita koncentruje się na małych i średnich prywatnych przedsiębiorstwach.

Nowe taryfy

Oczywiście na początku września wejdziemy w życie nowe amerykańskie taryfy na chińskie produkty o wartości 110 miliardów USD, a jednocześnie Chiny nakładają cła na amerykańskie produkty o wartości 75 ml USD. Tym razem taryfy są szczególnie szkodliwe dla amerykańskich konsumentów, ponieważ zostały nałożone na produkty obuwnicze, produkty domowe, tekstylia i niektóre produkty elektroniczne, takie jak Apple Watch. Ponadto Donald Trump obiecał nałożyć więcej taryf od 15 grudnia (na produkty o wartości 160 mld USD). Następnie taryfy będą miały zastosowanie do laptopów i telefonów komórkowych. Jak widać, trudno wyobrazić sobie zakończenie tego konfliktu handlowego. Ponadto wydaje się również, że odbicie chińskiego indeksu PMI może być jedynie tymczasowe.