Na Zachodzie umiarkowany optymizm przed PMI, minutkami

1498

(PAP) W zachodniej Europie na giełdach umiarkowanie dobre nastroje przed publikacją wskaźników PMI, minutek Fed i czwartkowym spotkaniem Xi-Trump – podają maklerzy.

Minutki, czyli protokół z marcowego posiedzenia Fed zostanie opublikowany w środę o 20.00. Rynki będą szukać w dokumencie Rezerwy Federalnej sygnałów o kolejnej dacie podwyżki stóp procentowych. Szczególna uwaga zwrócona będzie na kwestię sumy bilansowej Fed.

Zobacz: https://monitorfx.pl/co-jest-powodem-czestych-porazek-na-forexie/

Obecnie rynek wycenia szanse na podwyżkę benchmarkowej stopy funduszy federalnych w czerwcu na 56 proc., a w grudniu – na ok. 50 proc.

Jeszcze przed południem na rynku pojawią się końcowe wyliczenia PMI w sektorze usług w marcu m.in. we Francji, Niemczech, strefie euro i Wielkiej Brytanii.

Po południu ważne mogą być dane z rynku pracy w USA w marcu, które o 14.15 poda ADP. Będzie to już jakaś wskazówka przed piątkową publikacją payrolli za ubiegły miesiąc – oceniają analitycy.

Kwadrans przed 16.00 inwestorzy poznają wskaźnik PMI w usługach w USA w marcu, a równo o 16.00 indeks ISM poza przemysłem w USA w III.

W środę w Parlamencie Europejskim odbywa się debata na temat negocjacji UE z Wielką Brytanią dotyczących warunków wyjścia tego kraju ze Wspólnoty. Europosłowie mają przyjąć rezolucję, w której wskażą na swoje warunki, pod jakimi zgodzą się na poparcie umowy unijno-brytyjskiej dotyczącej Brexitu.

Zaplanowano też głosowanie nad przeglądem wieloletniego budżetu UE – zmiany mają ułatwić Unii gospodarowanie środkami w elastyczny sposób i radzenie sobie z wyzwaniami takimi, jak migracje czy wzmacnianie bezpieczeństwa.

PE ma też głosować nad swoim wstępnym budżetem na 2018 rok.

A we Francji na niecałe 3 tygodnie przed I turą wyborów prezydenckich według najnowszego sondażu Ifop-Fiducial Marine Le Pen, szefowa populistycznego Frontu Narodowego, uzyska wraz z centrowym kandydatem Emmanuelem Macronem po 25 proc. głosów w pierwszej turze wyborów 23 kwietnia.

W drugiej turze – 8 maja – Macron może liczyć na zwycięstwo – wygra z Le Pen stosunkiem głosów 60,5 do 39,5 proc.

Podczas wtorkowej telewizyjnej debaty kandydatów w wyborach prezydenckich we Francji Le Pen była przez wszystkich atakowana za antyunijne poglądy. Centrysta Macron oznajmił, że jej nacjonalistyczne propozycje zmierzają do „wojny gospodarczej”. Z kolei kandydat prawicy Francois Fillon oświadczył, że Francja potrzebuje Europy w obliczu silnych Stanów Zjednoczonych i Chin.

Tymczasem we wtorek prezydent USA Donald Trump wraz z córką Ivanką spotkał się w Białym Domu z 50 liderami biznesu. Tematem była poprawa klimatu dla rozwoju biznesu. Trump obiecał zmniejszenie biurokracji oraz modernizację infrastruktury o wartości 1 bln dolarów.

Trump zobowiązał się też do usprawnienia procesu decyzyjnego dotyczącego projektów inwestycyjnych. Dodał, że jest w przygotowaniu projekt dotyczący infrastruktury o wysokości około 1 biliona dolarów, który był jedną z jego obietnic wyborczych.

Prezydent podał przykład procesu decyzyjnego potrzebnego do budowy autostrady stanowej, który składa się z ponad 29 etapów z udziałem 17 agencji rządowych. Czas akceptacji oferty firmy może wynosić nawet 10–20 lat. Trump zapowiedział skrócenie takich procesów do roku, a najlepiej do czterech miesięcy.

Administracja Trumpa zapowiedziała, że chce usprawnić sieć elektryczną, systemy wodne, przebudować lotniska, mosty, drogi oraz wybudować szpitale dla weteranów i zainwestować w sieci szerokopasmowe.

Obecna na spotkaniu minister transportu Elaine Chao oznajmiła, iż administracja ma zamiar przedstawić pakiet legislacyjny dotyczący infrastruktury w maju.

W czwartek do Stanów Zjednoczonych z dwudniową wizytą przybywa prezydent Chin Xi Jinping – Donald Trump podejmie gościa w swojej posiadłości Mar-A-Lago na Florydzie.

Wśród gospodarczych punktów spotkania, Trump zamierza poruszyć kwestię deficytu w handlu USA z Chinami. Niewykluczone są również rozmowy o polityce kursowej (Trump i jego administracja wielokrotnie oskarżali Pekin o celowe zaniżanie wartości juana). Będzie to pierwsze spotkanie obu przywódców po wyborze Donalda Trumpa na prezydenta USA.