Indeks Nikkei 225

2641

Zawieranie transakcji na indeks Nikkei 225

Nikkei 225 to najszerzej cytowany indeks giełdy tokijskiej, porównywalny z indeksem Dow Jones Industrial Average w USA.  Swą nazwę wziął od gazety Nikkei, która zaczęła go obliczać w 1950 r. Indeks Nikkei uwzględnia 225 spółek japońskich z różnych branż. Najbardziej znane to: Toyota, Bridgestone, Kikkoman i Panasonic.

Podobnie jak Dow Jones, indeks Nikkei jest ważony ceną; akcje o cenie transakcyjnej 50 USD mają pięciokrotnie większy wpływ na wartość indeksu niż akcje o cenie 10 USD. Daje to dużym spółkom większy wpływ na wartość indeksu.

Nikkei 225: Co trzeba wiedzieć

  • Indeks Nikkei zyskał reputację najbardziej zmiennego indeksu handlowego, podatnego na ostre wahania cen. W 2013 r. indeks Nikkei był początkowo bliski 10 600, osiągając maksimum 15 942, a następnie spadając o 10%, po czym nastąpiło odbicie. Eksperci twierdzą, że obrót indeksem Nikkei jest przeznaczony dla odważnych, doświadczonych inwestorów.
  • Gospodarka japońska opiera się na eksporcie, głównie do Stanów Zjednoczonych. W rezultacie obie gospodarki są ze sobą powiązane, a indeks Nikkei śledzi zmiany na rynkach amerykańskich i ich indeksy.
  • Handel na indeksie Nikkei wymaga uważnego monitorowania sytuacji na rynkach amerykańskich. Jeśli indeks Dow rośnie, Nikkei zazwyczaj podąża za jego przykładem następnego dnia.
  • Dlatego bardzo ważne jest, aby handlować o odpowiedniej porze dnia. Aby skorzystać z trendów z poprzedniego dnia, należy handlować o pierwszej godzinie sesji giełdowej w Tokio. Dobrą ogólną zasadą jest kupno, jeśli wartość indeksu Dow wzrosła, a sprzedaż, jeśli spadła.
  • Indeks Nikkei reaguje na wydarzenia globalne, takie jak klęski żywiołowe, wojny, niepokoje polityczne i wiadomości gospodarcze. Ważne jest również śledzenie danych gospodarczych ze Stanów Zjednoczonych i Japonii, w tym stóp bezrobocia, stóp tworzenia miejsc pracy, stóp procentowych, PKB i innych wskaźników ekonomicznych.