Osłabienie polskiego złotego

1122

W minionym tygodniu polski złoty dotarł do kluczowych wsparć na wszystkich parach walutowych. W piątek uaktywniła się jeszcze siła popytowa, jednak dziś można zaobserwować bardzo dynamiczny ruch w górę i ataki na opory broniące polskiego złotego przed kolejna falą osłabienia.

Kurs USDPLN aktualnie znajduje się ponad poziomem 4,05 zł, jeżeli w dni dzisiejszym rynek zamknie się powyżej tej ceny można oczekiwać wzrostów nawet do 4,15. EURPLN musi pokonać 4,32, aby można było oczekiwać wzrostów do 4,36 oraz do 4,40 w dalszej kolejności.

Kurs GBPPLN pokonał ponownie poziom 5,06 otwierając sobie drogę do 5,13, natomiast CHFPLN kieruje się w stronę 4,08 po tym jak odbił od poziomu 4 zł.

Osłabienie polskiego złotego nie wpłynęło jednak na wzrosty na GPW. W dni dzisiejszym prym wiodą spółki energetyczne oraz KGHM atakujący już cenę 130 zł. Inwestorzy zareagowali na piątkowe mocne wybicie na miedzi, której cena osiągnęła cenę powyżej 273 USD, aktualnie ceną, do której dąży rynek to prawdopodobnie poprzednie szczyty na 293 USD i wyżej na poziomie 300 USD. W kontekście KGHM warto wspomnieć, że poziom 130 zł jest bardzo ważnym poziomem oporu, jednocześnie ostatnia sensowna korekta na notowaniach miedziowego giganta miała miejsce na początku grudnia. Rodzi to presję do korekty z celami 115 – 108 zł.

Spółki energetyczne wydaja się potwierdzać, że wybicie 26go stycznia nie było przypadkowe. Tamtego dnia spółki energetyczne bez większej przyczyny wzrosły od 6 do 10%. Po kilku dniach przestoju inwestorzy znowu dokonują zakupu w tej branży. Wszystkie spółki energetyczne znajdują się na kluczowych oporach, których wybicie powinno przynieść długoterminowe odwrócenie trendu na wzrostowy.

W dniu dzisiejszym poznamy odczyty inflacji konsumenckiej w Polsce. O godz. 14:00 GUS poda zarówno odczyt względem miesiąca wcześniej jak i rok do roku. Oczekuje się solidnego wzrostu inflacji r/r na poziomie 1,7%. Przypomnijmy, że cel inflacyjny Narodowego Banku Polskiego to 2,5%, wciąż zatem pozostaje sporo miejsca dla ruchów RPP.

Jutro poznamy natomiast odczyt wstępnego PKB, oczekuje się, że względem kwartału wcześniej nasza gospodarka rozwinęła się o 1,3% natomiast w odczycie r/r już na poziomie 2,5%. Faktyczne dane poznamy o godz. 10:00.

Zobacz: Czy 50% korekty to najlepsze rozwiązanie ?