Paradoks kata na rynkach finansowych

871

Co by się stało, gdyby wszyscy wiedzieli, że jutro będziemy mieć historyczny szczyt na SP500 o 2200, a wtedy zacznie się trend spadkowy?

Z uwagi na fakt, że jest to hipotetyczna i niemożliwa sytuacja, ten temat należy traktować bardziej jako ciekawość niż edukację.

W chwili pisania tego tekstu wartość indeksu wynosi około 2100 po silnych spadkach. Zadajmy sobie pytanie: jeśli wszyscy otrzymalibyśmy z przyszłości informację, że jutro indeks wzrośnie do 2200, a następnie zacznie się trend spadkowy, czy zagram dziś „długo”? Czy ktoś by to zrobił? Jesteśmy chciwi i naiwni, więc prawdopodobnie wielu ludzi byłoby kuszonych.

Czy jednak wartość indeksu ma prawo do 2200? Paradoks polega na tym, że z jednej strony musi, az drugiej nie jest to możliwe. Pozwól mi najpierw zapoznać się z „paradoksem kata”, jeśli przypadkowo nie obejrzałeś filmu „E = MC2”.

Paradoks kata

Gangster został skazany na śmierć przez powieszenie w niedzielę. Wyrok musi zostać wykonany w ciągu najbliższych siedmiu dni, ale aby skazaniec był zaskoczony w dniu egzekucji. To znaczy. aby dowiedział się o dacie egzekucji dopiero rano swojej śmierci. Z jednej strony zdanie może być wykonywane codziennie, ale z drugiej …

Nie można tego zrobić siódmego dnia (w niedzielę) – ponieważ jeśli skazany przeżyje do niedzieli, będzie wiedział, że egzekucja jest zaplanowana na ten dzień – więc nie można tego zrobić.
Teraz ta sobota będzie ostatnim dniem, w którym możesz wykonać wyrok i wypadnie z tego samego powodu, co niedziela – skazany, wiedząc, że w niedzielę nie możesz wykonać wyroku, kiedy dożyje soboty, będzie wiedział, że egzekucja jest zaplanowana na ten dzień – więc nie można tego zrobić.
W konsekwencji – z tego samego powodu będzie to piątek, czwartek, środa, wtorek i poniedziałek. Werdykt, który mógłby być wykonywany każdego dnia, nie może być w ogóle wykonany.

Ponieważ jutro cena będzie prawie o 5% wyższa, szkoda nie korzystać z niej. Wszyscy będą chcieli kupować, a jeśli wszyscy będą chcieli kupować, cena faktycznie wzrośnie. Gdy wartość indeksu osiągnie 2200, nie będzie już kupujących i wszyscy będą chcieli sprzedawać, a cena zacznie spadać.

… ale on nie może

Aby to ułatwić, załóżmy nawet, że nie ma żadnych kosztów transakcji, a minimalny krok na liście to 1. Jeśli indeks osiągnie 2199, możesz faktycznie zarobić pieniądze na zakupie. Pytanie brzmi – jak cena powinna osiągnąć 2200, jeśli nikt nie chce kupować na tym poziomie? – teraz zacznie spadać! W takim przypadku indeks nie osiągnie poziomu 2200 i zacznie spadać z poziomu 2199 … a może nie. Mając świadomość, że nie można osiągnąć poziomu 2200, wszyscy wiemy (no, załóżmy, że wszyscy są w stanie dojść do powyższych wniosków), że indeks zacznie spadać od 2199 r. – w rezultacie nikt już nie kupi na tym poziomie , idąc dalej – nie chce kupować po 2198 … 2197 … 2196 … itd., a cena nigdy tam nie osiągnie.

Tak więc z jednej strony cena musi osiągnąć prognozowany poziom, a z drugiej strony powszechna znajomość tego sprawi, że nigdy go nie osiągnie.

Postanowiłem podzielić się tymi przemyśleniami w jednym celu. Inwestując / spekulując, należy zawsze zastanawiać się „co zrobią inni?” Jak inni uczestnicy rynku zareagują na informacje, które do mnie docierają? Jak mogę tego użyć? Co wiem o innych uczestnikach rynku i co oni o mnie wiedzą?

Wreszcie – gangster został powieszony w środę, co bardzo go zaskoczyło …