Perspektywy FOMC: Co przygotowała na ten tydzień Rezerwa Federalna?

1298

W tym tygodniu, po dwumiesięcznej przerwie, Rezerwa Federalna spotka się Waszyngtonie, aby omówić politykę monetarną oraz zadecydować o poziomie stóp procentowych. Chociaż nikt nie spodziewa się, że Fed podniesie stopę procentową podczas najbliższego posiedzenia, oficjalne oświadczenie na ten temat może przynieść sugestie co do prędkości i czasu przyszłych zmian.

Federal Open Market Committee (FOMC) rozpocznie dwudniową debatę we wtorek, a na popołudnie zaplanowano wydanie oficjalnego oświadczenia.

Zobacz:Rynek walutowy Forex

Wrześniowe spotkanie jest bardzo istotne również ze względu na kwestię zestawienia bilansowego banku centralnego. Wcześniej w tym roku decydenci oświadczyli, że proces zmniejszania sumy bilansowej, wynoszącej 4,5 mld dolarów, rozpocznie się w najbliższej przyszłości. W sondażu przeprowadzonym przez „The Wall Street Journal”, około 71% badanych ekonomistów stwierdziło, że Fed ogłosi plan redukcji w najbliższą środę [1].

Również w środę, poza oświadczeniem o stopach procentowych, Fed wypuści kwartalne prognozy dotyczące PKB, bezrobocia oraz inflacji. Opublikowane zostaną też tzw. prognozy kropkowe (dot-plot), czyli wykres prognoz poziomu stopy rezerw federalnych banku centralnego.

Według zrewidowanych szacunków z zeszłego miesiąca gospodarka amerykańska wyszła z II kwartału ze wzrostem szybszym niż się spodziewano. W II kwartale tego roku produkt krajowy brutto (PKB) przyspieszył o 3% w ujęciu rocznym, a zatem najszybciej od ponad dwóch lat. Tym samym zrównał się z celem założonym przez prezydenta Donalda Trumpa [2].

Jednak z uwagi na rozmiary zniszczeń spowodowane przez huragany Irma i Harvey w południowych stanach Rezerwa Federalna pozostanie w swoich projekcjach gospodarczych raczej ostrożna. Liczba nowych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych (ang. initial jobless claims) w ostatnim tygodniu sierpnia wzrosła do najwyższego poziomu od wielu lat, na skutek katastrofy w Teksasie wywołanej huraganem Harvey[3]. Ale już w zeszłym tygodniu spadła o 14,000, do wyrównanego sezonowo poziomu 284,000.

W zeszłym tygodniu Departament Pracy oświadczył, że w sierpniu wskaźnik cen konsumenckich w Stanach Zjednoczonych przyspieszył dzięki podwyżce cen benzyny i kosztów wynajmu nieruchomości. Indeks CPI (Consumer Price Index) wzrósł 0,4% od lipca, a w ujęciu rocznym 1,9%. Był to najlepszy wynik rok do roku od siedmiu miesięcy [4]. Według oficjalnych danych tak zwana inflacja bazowa, bez kosztów żywności i energii, wzrosła 1,7% w ujęciu rocznym.

Oświadczenie o stopach procentowych komitetu FOMC będzie uważnie śledzone przez rynki finansowe i może mieć wpływ na niemal wszystko, począwszy od cen papierów wartościowych, na walutach globalnych kończąc. Rezerwa Federalna podniosła w tym roku stopy procentowe już dwa razy i można spodziewać się, że przed końcem roku 2017 zrobi to jeszcze raz, opierając się na 30-dniowych cenach kontraktów terminowych na fundusze federalne CME Group.