Philip Arthur Fisher

sławni inwestorzy

4587

Philip Arthur Fisher (ur. 8 września 1907, zm. 11 marca 2004)

amerykański inwestor giełdowy, najbardziej znany jako autor książki Akcje zwykle i niezwykłe zyski, poradnika inwestycyjnego, którego nakład jest stale wznawiany od 1958 roku. Fisher studiował na Uniwersytecie Stanford. Jego firma zarządzajaca pieniędzmi, Fisher & Co. została założona w 1931 r.

Fisher rozpoczął pracę na Wall Street w 1928 roku jako analityk w małej firmie inwestycyjnej Anglo-London Bank w San Francisco. Pracował tam przez trzy lata. Swoją niezależną karierę giełdową rozpoczął w 1931 roku, zakładając Fisher Company, którą kierował aż do przejścia na emeryturę w 1999 roku.

Główną strategią Philipa Fishera było inwestowanie w perspektywie długoterminowej. Jego celem inwestycyjnym było nabycie akcji spółek, które spełniały odpowiednie kryteria. Zostały one określone przez Fishera na podstawie 15 pytań, które inwestor musi sobie zadać i na które musi odpowiedzieć.

Po pierwsze, Fisher był zainteresowany akcjami, których wartość rynkowa jest znacznie niższa niż wartość podstawowa. Spółka powinna mieć wysoką stopę zwrotu z kapitału własnego (ROE) i wysoką stopę zwrotu ze sprzedaży. Po drugie, firmy powinny mieć dobry model sprzedaży i wysoką marżę. Ponadto potencjalny inwestor powinien, jego zdaniem, wziąć pod uwagę, jaki procent inwestycji spółki przeznacza się na inwestycje w nowe technologie, ośrodki badawcze, relacje z inwestorami i zarządzanie. Fisher uważa, że zakup udziałów w firmach zorientowanych na rozwój wewnętrzny i mających szansę na przyszłość był liderem w swojej branży, eliminuje podstawowy czynnik ryzyka bankructwa.

Powyższe teorie można zilustrować na przykładzie Motoroli, która w latach 50-tych była pionierem na rynku przenośnych odbiorników radiowych dla służb mundurowych. Philip Fisher kupił jej akcje w 1958 roku i posiadał je aż do śmierci w 2004 roku. W tym czasie jej wartość Motoroli wzrosła 20 razy. Jednocześnie wartość indeksu S&P 500 wzrosła tylko siedmiokrotnie.

Długoterminowa taktyka inwestycyjna została szczegółowo opisana w książce Fishera „Common Stock, Uncommon Profit”. (Akcje zwykłe, zyski nadzwyczajne), opublikowane po raz pierwszy w 1958 roku. Po opublikowaniu, praca ta nie wykroczyła poza listę bestsellerów New York Timesa. Książka jest teraz obowiązkowym lekturą w głównych szkołach biznesu w USA, w tym w prestiżowym Instytucie CFA.

Fisher był zwolennikiem strategii „kup i trzymaj”. Zapytany, kiedy nadszedł czas na sprzedaż akcji, odpowiedział: „Najlepiej nigdy.” Swoje najcenniejsze cechy zachował aż do śmierci.