Płynność na giełdzie Forex

2207

Płynność to możliwość szybkiego znalezienia drugiej strony dla zlecenia. Czyli jego realizacji. Jak chcesz kupić to ktoś musi chcieć sprzedać i odwrotnie. Tak można w skrócie wyjaśnić płynność.

Odpowiedni dostawcy płynności to jeden z najważniejszych elementów, na którym musimy się skupić podczas wyboru brokera. To właśnie dostawcy płynności decydują o szybkość realizacji zleceń po jak najlepszej cenie z jak najlepszym spreadem.

Na międzynarodowym rynku działają mniejsze i większe firmy. Te największe określają się mianem ”Prime of the Prime” i są największymi agregatorami. Do swojego feedu podpinają dużą ilość największych banków, dużych brokerów, firm zarządzających kapitałem i innych dużych graczy. Potrafią oni zaoferować brokerowi najkorzystniejsze spready, a co za tym idzie – zadowolonego klienta.

Dzięki nowym technologiom, brokerzy mają możliwość korzystania z kilku dostawców płynności, co uatrakcyjnia ich ofertę.

Do największych dostawców płynności zaliczyć można:

  • UBS  BNP PARIBAS  Citigroup  Morgan Stanley  HSBC  JPMorgan
  • Deutsche  Bank Bank of America  COMMERZBANK  CREDIT SUISSE
  • Goldman Sachs  CIBC  RBS  Nomura Barclays

Upadek banku i początek kryzysu

Lehman Brothers – amerykański bank inwestycyjny, oferujący głównie usługi finansowe dla firm, jeden z największych w kraju. Został założony w 1850 roku przez żydowskich imigrantów z Niemiec, braci Henry’ego, Emanuela i Mayera Lehmanów. W 1969 roku połączył się z American Express, ale w 1994 roku nastąpił podział banku.   Był czwartym co do wielkości bankiem inwestycyjnym w USA za Goldman Sachs, Morgan Stanley, i Merrill Lynch.

Bank ogłosił upadłość dnia 15 września 2008 roku, co spowodowało panikę na giełdzie w USA i większe przekonanie o kryzysie kredytów hipotecznych wysokiego ryzyka.

Barclays przejął bankowość inwestycyjną Lehman Brothers w Stanach Zjednoczonych, część europejska i azjatycka została przejęta przez japoński koncern Nomura.

Według wielu ludzi, to właśnie ogłoszenie upadłości przez bank zapoczątkowało w 2008 r. tzw. kryzys finansowy, który rozprzestrzenił się na cały świat.