Pożyczanie pieniędzy – co warto wiedzieć ?

789

Gdy w życiu kogoś bliskiego dzieje się coś złego, a jego sytuacja finansowa pogarsza się, automatycznie chcemy mu pożyczyć pieniądze. Nie ma w tym nic dziwnego i należy wspierać swoich bliskich, a zwłaszcza rodzinę. Zanim jednak zdecydujesz się pożyczyć dużą sumę pieniędzy, zastanów się nad tym uważnie. Pożyczki rodzinne mogą mieć swoje wady, o których często zapominamy. Jeśli nie chcesz wpadać w kłopoty i pogarszać swoich relacji z najbliższymi, musisz wiedzieć, jak się w tej sytuacji zachować. Zobacz, czy pożyczanie pieniędzy jest dobrym pomysłem, nawet dla twoich bliskich.

Pożyczenie pieniędzy – rzeczy, o których musisz pamiętać, zanim to zrobisz

Przeanalizuj swoje możliwości

Zanim pożyczysz swoje oszczędności ukochanej osobie, zastanów się, czy możesz sobie na nie pozwolić. To całkiem normalne, że za wszelką cenę chcesz pomóc komuś w kłopotach. Ale musisz pamiętać, aby nie pogarszać swojej sytuacji finansowej. Jeśli nie masz wystarczająco dużo pieniędzy lub obawiasz się, że będziesz musiał zrezygnować z planów pożyczając pieniądze, lepiej pomyśl o tym poważnie. Powinieneś wspierać swoich bliskich, ale i tak nie rób tego, żebyś sam nie został na lodzie. Twoja rodzina powinna to zrozumieć i nie pogorszy to twojej sytuacji.

Zaakceptuj ryzyko pożyczki

Pożyczanie pieniędzy zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Bank bada je za pomocą analizy zdolności kredytowej, a Ty możesz jedynie sugerować, że chcesz wesprzeć ukochaną osobę. Musisz wziąć pod uwagę wszystkie scenariusze, nawet te najciemniejsze. Rodzinie trudniej jest wyegzekwować pożyczone pieniądze, a my możemy dłużej czekać na ich spłatę, ponieważ głupotą jest prosić kogoś, by oddał nam pieniądze, które mu pożyczyliśmy. Może się zdarzyć, że osoba blisko nas unika oddania pieniędzy, aż w końcu tego nie zrobi. Nasz portfel i zaufanie na tym ucierpi. Pomyśl o tym dobrze, zanim pożyczysz komuś pieniądze i daj sobie czas na zastanowienie się nad tym. Jeśli nie jesteś w stanie zaakceptować potencjalnego ryzyka, lepiej go nie podejmować.

Nie zapomnij o formalnościach

Nawet jeśli ufasz osobie, której pożyczasz pieniądze, i tak powinieneś załatwić formalności. W ten sposób uchronisz się przed wszelkimi problemami i udokumentujesz swoją pożyczkę. Unikniesz nieprzyjemności związanych z niespłaceniem pożyczki i konsekwencji odkrycia jej przez Urząd Skarbowy. Istnieje coś takiego jak pożyczka rodzinna. Jeśli kwota, którą pożyczamy wynosi więcej niż 500 zł, musimy sporządzić umowę. W zależności od relacji między Tobą a osobą, której pożyczasz pieniądze, próg kwoty, powyżej którego będziesz musiał zapłacić podatek od pożyczki, będzie różny.

Dbaj o relacje z bliskimi

Pożyczanie pieniędzy najbliższym może zarówno wzmocnić wasz związek, jak i go osłabić. Jeśli masz problemy ze spłatą swoich długów, twój związek z ukochaną osobą może ulec pogorszeniu. Nie można tego zrekompensować żadnymi pieniędzmi. Jeśli chcesz uniknąć sporów, poważnie zastanów się, czy pożyczanie pieniędzy jest dobrym pomysłem.