Pożyczka hipoteczna, a kredyt gotówkowy

798

Kiedy lepiej jest wybrać kredyt hipoteczny i kiedy lepiej jest uzyskać kredyt gotówkowy? Kiedy potrzebujemy dodatkowych pieniędzy, aby spełnić swoje marzenia lub plany, zazwyczaj decydujemy się je pożyczyć. Banki oferują nam obecnie gamę produktów, które pozwalają nam otrzymać potrzebne nam pieniądze.

Bardzo popularne są kredyty hipoteczne i kredyty gotówkowe. Często jednak nie wiemy, jaki rodzaj produktu wybrać, aby był dla nas opłacalny. Sprawdźmy, jak wygląda sytuacja.

Ile pieniędzy chcesz pożyczyć?

Zastanawiając się, jaki rodzaj kredytu wybrać, powinniśmy przede wszystkim ocenić, ile pieniędzy potrzebujemy. Kredyty hipoteczne przeznaczone są dla osób, które chcą pożyczyć większą ilość pieniędzy. Większość banków oferuje kredyty tego typu już od 50 000 zł. Jeśli więc Twoje potrzeby są znacznie mniejsze – zdecyduj się na kredyt gotówkowy. Jeśli potrzebujesz kilkudziesięciu lub kilkuset tysięcy złotych kredytu, to warto pomyśleć o kredycie hipotecznym.

Która pożyczka jest tańsza?

Nie można zaprzeczyć, że koszt pożyczania pieniędzy dla wielu pożyczkobiorców ma ogromne znaczenie. Zatem decydując o tym, z którego produktu finansowego skorzystać, warto przyjrzeć się temu, co jest dla nas bardziej opłacalne.

Porównując kredyty hipoteczne z kredytami gotówkowymi, można łatwo zauważyć, że w większości banków pierwszy rodzaj kredytu jest tańszy. Niższe stopy procentowe sprawiają, że spłata tego typu kredytów jest mniej uciążliwa. Niestety, warto mieć świadomość, że kredyty hipoteczne nie są rozwiązaniem dla każdego. Są one dostępne tylko dla osób posiadających ziemię, domy lub mieszkania. Dodatkowo, decydując się na kredyt hipoteczny musimy ponieść dodatkowe koszty związane z wyceną nieruchomości lub wpisem do ksiąg wieczystych. Kredyt hipoteczny nie jest więc rozwiązaniem dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji i tych, którzy obecnie nie mają żadnych wolnych środków finansowych ani oszczędności.

Gdy zależy ci na czasie

Innym aspektem, który należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji, jaki rodzaj kredytu wybrać, jest czas potrzebny na zdobycie pieniędzy. Są sytuacje, w których zależy nam na czasie. W takim przypadku lepszym rozwiązaniem byłby kredyt gotówkowy. Obecnie w większości banków procedura udzielania tego typu kredytów jest bardzo szybka i prosta. Wystarczy, że przedstawimy zaświadczenie o zarobkach. Następnie bank sprawdza naszą historię kredytową i podejmuje decyzje. Wszystko to trwa zazwyczaj nie dłużej niż godzinę, a pieniądze trafiają na nasze konto tego samego dnia. W przypadku kredytów hipotecznych sytuacja jest inna. Musimy zadbać o wycenę nieruchomości, ubezpieczyć ją i dokonać odpowiedniego wpisu w księgach wieczystych. Czas oczekiwania na pieniądze jest więc znacznie dłuższy.

Kredyt a pożyczka hipoteczna – różnice

Jeśli nadal nie jesteś pewien, czy zaciągnąć kredyt hipoteczny czy pożyczkę, sprawdź dokładnie, jakie są różnice.

Pierwszym aspektem jest cel. Kredyt może być wykorzystany tylko na wydatki związane z budową lub zakupem nieruchomości, podczas gdy pieniądze z kredytu mogą być wykorzystane na dowolny cel (o ile nie jest to związane z działalnością gospodarczą).

Druga różnica to kwota zobowiązania. W obu przypadkach zależy to m.in. od wartości nieruchomości, ale generalnie pożyczka może być zaciągnięta na wyższą kwotę (nawet do 90% kwoty, za którą dom lub mieszkanie jest wyceniane).

Kredyt hipoteczny różni się również od kredytu wysokością stopy procentowej. Pożyczki mają wyższe oprocentowanie niż pożyczki. Jednak w porównaniu z innymi produktami bankowymi oprocentowanie ofert z zabezpieczeniem hipotecznym należy do najniższych.

Warto wiedzieć, że zaciągnięcie zarówno kredytu, jak i kredytu hipotecznego wiąże się z wieloma formalnościami. Oprócz udokumentowania swoich dochodów należy przedstawić również dokumenty związane z nieruchomością (akt notarialny, kopię księgi wieczystej lub wycenę budynku). W związku z tym procedura przyznawania tego produktu jest stosunkowo długa.

Kiedy warto zastawić hipotekę i dla kogo będzie ona odpowiednia? Jeśli chcesz wybudować dom lub kupić dom lub mieszkanie, najlepszym rozwiązaniem jest hipoteka. Jeśli jednak potrzebujesz tańszego, ale wysokowartościowego kredytu, warto wybrać kredyt hipoteczny.

Podsumowując, zarówno kredyt hipoteczny, jak i kredyt gotówkowy mają swoje mocne i słabe strony. Wnikliwa analiza Państwa potrzeb i sytuacji finansowej ma kluczowe znaczenie.