Przegląd dnia rynków finansowych

762

Posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego (ECB), sezon publikacji wyników kwartalnych na Wall Street, dane nt. chińskiego PKB za III kwartał br., kolejna seria danych makroekonomicznych z USA, a także wrześniowe raporty o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej, tak w dużym skrócie będzie wyglądał trzeci tydzień października na rynkach finansowych.

WALUTY: Eurodolar zamknął poprzedni tydzień poniżej 1,10. Dziś rano koryguje ostatnie spadki, próbując wrócić powyżej tej psychologicznej bariery. To może być trudne o ile wspólna waluta nie dostanie wsparcia ze strony ECB. Tylko czy bank może dać “jastrzębi” sygnał? Wątpliwe. Dlatego raczej należy przygotować się na ruch w kierunku 1,08-1,09 dolara.

GIEŁDY: W tym tygodniu sezon publikacji wyników przez spółki z Wall Street rozkręci się na dobre. Raporty kwartalne opublikuje m.in. Bank of America, IBM, Goldman Sachs, Intel, Morgan Stanley, Microsoft i General Electric. To będzie jeden z głównych czynników wpływających na zachowanie indeksu S&P500, a także mający pośredni wpływ na nastroje na wielu innych giełdach.

ZŁOTO: Ceny złota wciąż oscylują blisko poziomu 1250 USD, który stanowi dla nich wsparcie. Jednak z każdym dniem znaczenie tego poziomu maleje. Dlatego rośnie ryzyko, że ostatecznie on pęknie, a złoto z hukiem spadnie dużo niżej. Następną barierą popytową jest 1199,60-1200,00 USD, czyli minimum z maja br. i psychologiczny poziom 1200 USD.