Rachunek prawdopodobieństwa w Ruletce

4960

Jakie są realne szanse na wygraną w ruletkę?

Szansa na prawidłowy wybór jednej liczby w grze w ruletkę wynosi 1:37 – jest to zależność pomiędzy 1-36. Innymi słowy, podczas gry w ruletkę francuską (jedno zero) szansa na wygraną wynosi 2,70 procent, a podczas gry w ruletkę amerykańską (dwa zera) 2,63 procent (tu przeczytasz więcej o rodzajach ruletki).

Aby więc zwiększyć swoje szanse na wygraną, wielu graczy wybiera zakłady, w których stawia się na kilka numerów, choć oczywiście wtedy wygrane są proporcjonalnie niższe. Ponieważ jednak szansa na trafienie numeru wynosi 1:37, wystarczy zagrać w ruletkę 37 razy, aby mógł ostatecznie wypaść obstawiony przez nas numer.

Każdy obrót koła ruletki jest niezależnym wydarzeniem losowym, więc nie ma znaczenia jaki numer był wcześniej zagrany, ponieważ wraz z rozpoczęciem nowej gry szanse na trafienie wszystkich numerów są takie same.

Ponadto, z kolejnych 37 obrotów ruletki, zgodnie z rachunkiem prawdopodobieństwa, 14 numerów zostanie trafionych raz, ale 7 numerów zostanie trafionych dwa razy, a 3 numery zostaną trafione trzy razy, więc zakładany numer może nie wypadnąć w całej serii nawet raz.

Chciałbyś grać bez wychodzenia z domu? Dowiedz się jak działa ruletka online!

Ale matematyka to jedno i szczęście to co innego, dlatego w ruletce najwyższą nagrodę można wygrać przy pierwszej próbie, choć na pewno nie zdarza się to zbyt często.

Nie zmienia to faktu, że wielu matematyków i graczy w ruletce stara się znaleźć najbardziej niezawodny system gry, który pozwoli im osiągnąć wysoką wygraną w określonym czasie.

Ruletka, jako prawdziwa maszyna, ma swój własny, charakterystyczny sposób „zachowania się”. Oglądając ruletkę przez dłuższy okres czasu można zauważyć pewne zależności, na przykład prawo serii, gdy jeden numer pojawia się częściej niż inny.

Warto też dowiedzieć się, jakie jest prawdopodobieństwo trafienia poszczególnych układów na ruletce.

ZAKŁAD WYPŁATA  

 

PRAWDOPODOBIEŃSTWO (ruletka europejska)

Czerwone / Czarne 1 : 1 48,65%
Parzyste / Nieparzyste 1 : 1 48,65%
Niskie numery / Wysokie numery 1 : 1 48,65%
Tuzin 2 : 1 32,43%
Kolumna 2 : 1 32,43%
6 numerów sąsiednich 5 : 1 16,22%
4 numery sąsiednie 8 : 1 10,81%
3 numery sąsiednie 11 : 1 8,11%
2 numery sąsiednie (split) 17 : 1 5,41%
pojedynczy numer 35 : 1 2,70%
zero 0 2,70%

Rachunek prawdopodobieństwa w ruletce

 Napotykając na wszelakie systemy gry w ruletkę, czytamy niemal w każdym o prawdopodobieństwie trafienia. Zwykle obliczenia wskazują, że mamy ogromne szanse na wygraną, i za każdym następnym razem to prawdopodobieństwo trafienia rośnie. Przykład jest system Martingale.
 
Przy pierwszy zakładzie mamy ( nie wliczając zera) 50 % szansy trafienia, za drugim 75 %, za trzecim 85,5, za czwartym 91,74%, za piątym 94, 87%, za szóstym 96,43%, a za siódmym 98,21%, itd. Zmierzamy, niemal do 100-procentowej pewności, że wpadnie nam w końcu odpowiedni kolor.
 
Ale skoro już za czwartym razem mamy ponad 90% procent pewności, to dlaczego serie 5, 6, 7 i aż do 10 są tak częste?
 

Innym przypadkiem jest trafienie pod rząd dwóch tych samych liczb. Prawdopodobieństwo trafienia 1 z 36 cyfr wynosi 2,778 %, a to, że trafi się po raz drugi wynosi 0,032 %. Więc dlaczego tak często wpadają dwie takie same liczby pod rząd?

Odpowiedź jest trudna, ale trzeba pamiętać, że rachunek prawdopodobieństwo jest jako taką teorią i nie należy temu ufać do końca. Bo jeżeli jeden gracz gra i wpada mu 10 razy pod rząd ten sam kolor, to czy dla nowego gracza, który nie był przy tym obecny ma to znaczenie?

Nie. Obstawia tak jakby licznik ruletki się wyzerował, a szansa trafienia wynosiła 50%. Lub czy po serii 10 tego samego koloru coś się zmieni za 11 razem, czy liczba cyfr koloru, który ciągle wpadał się zmniejszy? Nie.

Inną kwestią jest sama ruletka. Jest wiele twierdzeń, że w jakimś małym stopniu jest ona przewidywalna. Jest zbyt mało cyfr, zbyt mało obrotów koła ruletki, a zachowanie się kulki na ruletce jest w małym stopniu przewidywalne.
 
Te elementy nakładające się na siebie sprawiają, że ruletka nie jest do końca przypadkową grą, a powtarzanie się co jakiś czas tych samych liczb jest wypadkową niedoskonałości tej gry.
 
Szukasz alternatywy dla ruletki? Sprawdź listę najlepszych gier hazardowych!
 
W rzeczywistości ruletka online bazująca na oprogramowaniu jest często bardziej przypadkową gra niż ta prawdziwa, gdzie kołem ruletki kręci człowiek i w grę wchodzą prawa fizyki.
 
Reasumując, grając trzeba brać pod uwagę tą kwestię i być świadomym, że ruletka może zachowywać się nie co nielogicznie, niekiedy przecząc rachunkowi prawdopodobieństwa.