Ropa zyskuje, dolar traci, mieszane nastroje na giełdzie

1563

Ceny ropy naftowej wzrosły, dolar się osłabił a funt brytyjski odrabia straty. Mieszane nastroje na rynku akcji, inwestorzy oczekują na decyzje Rezerwy Federalnej.

Ropa skoczyła powyżej $48 za baryłkę. Spadek zapasów ropy w USA dał impuls do produkcji w Arabii Saudyjskiej. Ostatnio ropa straciła 2.7%. Funt odrobił wtorkowe straty, wynikające z obaw o Brexit. Hong Kong wyrównały spadki po tym jak Premier Chin Li Keqiang ogłosił, że nie ma ryzyku konfliktu handlowego z USA. Rentowność 10 letnich obligacji USA pozostała na poziomie około 2.6 procenta.

Wahania na ropie naftowej dodały dramatyzmu rynkom finansowych, tak jak i decyzje banków centralnych. Trwa polityczny dramat mogący nadać kierunek na rynkach finansowych na kolejne tygodnie. Ze względu na praktycznie pewną decyzję Fed o podniesieniu stóp procentowych, inwestorzy zastanawiają się jak ropa oraz wskaźniki inflacji wpłynie na dalsze decyzje banków centralnych.

W bieżącym tygodniu wzrosła zmienność, amerykański VIX znacząco skoczył we wtorek, wskaźnik dla Nikkei 225 rośnie czwarty dzień z rzędu. Wybory pozostają niewiadomą dla inwestorów, wyniki z Holandii dostarczą informacji na temat stanu populizmu w Europie i wpłyną na kampanie we Francji oraz Niemczech.

Zobacz:https://monitorfx.pl/brokerzy-forex/

Sesja amerykańska była bardziej spokojna niż zazwyczaj. Burza śnieżna zaatakowała wschodnią część kraju. Linie lotnicze odwołały tysiące połączeń, wzrosły hurtowe ceny energii a kontrakty na gaz poszybowały w górę, po tym jak burza dotarła do wybrzeża.

Przegląd rynków:

Surowce

Ropa WTI zyskała 1,5% procenta i na godzinę 16:07 czasu Tokio wyceniana była na poziomie $48.45. W zeszłym tygodniu zapasy ropy w USA zmalały o 531,000 baryłek. We wtorek ropa traciła 1,4 procenta, dotykając poziomu $47.09, po tym jak OPEC przedstawił raport, z którego wynika że produkcja w lutym w Arabii Saudyjskiej wzrosła powyżej 10 milionów baryłek dziennie.

Złoto wzrosło o 0.4 procenta do poziomu $1,203.94 za uncję, we wtorek złoto traciło 0.4 procent.

Waluty

Funt brytyjski zyskał na wartości, wzrósł o 0.6 procenta do poziomu $1.2226. We wtorek funt tracił 0.5 procenta. Unia Europejska rozważa zmuszenie Wielkiej Brytanii do wstrzymania negocjacji do czerwca, skracając czas jaki ma pani Premier Theresa May na sfinalizowanie warunków.

Indeks dolara Bloomberg spadł o 0.2 procenta po wzroście o 0.3 procent dzień wcześniej. Waluta Południowej Korei oraz Tajwański dolar zyskały ponad 0.4 procenta.

Akcje

Japoński Topix spadł o 0.2 procenta a Południowo Koreański Kospi wykazał niewielkie zmiany. S&P/NZX 50 stracił 0.6 procenta a Indeks Straits Times notowany w Singapurze stracił 0.4 procenta.

Australijski S&P/ASX 200 Indeks rośnie o 0.3 procenta, odrabiając wcześniejsze straty.

Kontrakty Futures na S&P 500 zyskały 0.1 procenta. Indeks bazowy spadł we wtorek o 0.3 procent, identycznie jak Stoxx Europe 600.

Obligacje

Rentowność 10 letnich obligacji USA wynosi 2.59%, po spadku o 3 punkty bazowe podczas wtorkowej sesji. Australijskie obligacje plasują się na poziomie 2.92 procenta.